pic ile termocouple kullanımı (j, k tipi yadapt100)

Başlatan ilhanoguz, 11 Kasım 2008, 20:22:44

ilhanoguz

merhaba arkadaşlar ,

Forumda j veya k tipi termocouplar ile pic i (pic16f877 olabilir) kullanmak konusunda bayağı bir araştırma yaptım fakat konular hep yarım kalmış.sonuçta edindiğim bilgi sadece şu..eğer k tipi bir termocouple kullanacaksak max6675 entegresi ile ve 10 bitlik bir adc ile bu işi yapabiliyoruz.Bunun yanında eğer j tipi kullanacaksak ad594 entegresi bu işi görüyor ama pahalı..pt 100 için ise pek bişi bulamadım..bu konuda eğer bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Logan

Ucuza mal etmek istiyorsan k tipi termokupl kullanıp önüne opamplı bir yükselteç devresi kurabilirsin. Mesajında 10 bitlik ADC'den bahsetmişsin. Eğer MAX6675 kullanacaksan dahili veya harici herhangi bir ADC'ye ihtiyacın yok. PT100 sensörlere gelince, diğerlerine nazaran oldukça pahalıdırlar. Kolay gelsin.
İmza.

ilhanoguz

Alıntı yapılan: "Logan"Ucuza mal etmek istiyorsan k tipi termokupl kullanıp önüne opamplı bir yükselteç devresi kurabilirsin. Mesajında 10 bitlik ADC'den bahsetmişsin. Eğer MAX6675 kullanacaksan dahili veya harici herhangi bir ADC'ye ihtiyacın yok. PT100 sensörlere gelince, diğerlerine nazaran oldukça pahalıdırlar. Kolay gelsin.

haklısın max6675 kullandığımda adc ye ihtiyacım yok.fakat mac6675 sadece k tipinde kullanılıyor.hem j hem k tipini ölçmek istediğinizde ad594 ve ad595 kullanmak gerekiyor.bu entegrelerde oldukça pahalı..bir yerden fiyat almıştım 12$ civarında fiyat geldi..işi ya lookup table ile çözmeye çalışacağız ama bu durumda da bir yükselteç kullanmak zorundayım çünki j tipi termocouple çıkışı mikroV  lar seviyesinde :S