rs232-max232-pic üçlüsünde sorun yaşıyorum

Başlatan mustafa_cmbz, 17 Kasım 2008, 18:25:55

mustafa_cmbz

arkadaşlar bu üçlü ile pc'ye data gönderirken sorun yaşıyorum...pc'ye data gönderebiliyorum fakat gönderdiğim bilgiyi aynı şekilde alamıyorum saçmasapan bilgiler geliyor... aşğıya devrenin pcb'si ni ekledim.bu konuda bana yardım edebilirmisiniz_?

kod:

include "modedefs.bas"
 define osc 4 

CIKIS  VAR  PORTA.0
GIRIS  VAR PORTA.1

SYMBOL  CIKIS_BUTON=PORTA.4 
SYMBOL  GIRIS_BUTON=PORTA.3

SYMBOL  LED=PORTA.2

SYMBOL LED_1=PORTB.4
SYMBOL LED_2=PORTB.5
SYMBOL LED_3=PORTB.6
SYMBOL LED_4=PORTB.7
X VAR BYTE

BASLA:
 IF CIKIS_BUTON=0 THEN GONDER
 GOTO BASLA

GONDER:

HIGH LED
PAUSE 200

Serout CIKIS,N2400,[97,98,99] 

PAUSE 100

LOW LED
GOTO BASLA

devrenini pcb'si

www.img217.yukle.tc/image.php?id=9426pcb.jpg

pcb dosyası:

http://rapidshare.com/files/164684570/UNTITLED.LYT.html

mustafa_cmbz

arkadaşlar pcb de bir hatamın olduğunu farkettim max232 entegresinin 15 nolu ayağını gnd bağlantısnı yapmamısım...onuda farkettikten sonra 15. ayağı gnd'ye verdim bu sefer garip veriler gitti şimdi ise yukarıdaki kodda A,B,C  harfleri gözükmesi gerekirken pc den aldığım veri şu aşağıdaki gibi çıkmakta sizce bunun sebebi nedir 1-2 tane daha farklı program denedim onlarda da sorun aynı...

gelen datalar:

O§O§O§O§

OG

Öncelikle her iki tarafın HIZ degerlerini sonra da INVERT durumlarını kontrol edersen belki işe yarar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafa_cmbz

hocam deemeleri leptop'tan yapıyorum...leptop'ta rs232 olmadığı için pcı kartından giriş yapıyorum acaba bundan dolayı bir sorun yaratırmı_?

birde haberleşme hızı n2400 fakat pc den bu -n- olayını nasıl ayarlıyacağım onu bilmiyorum...

son olarak'ta pc de kullandığım programın ayarlar kısmında port ayarını ve hız ayarını seçiyorum fakat diğer ayarlar ne işe yarıyor onu anlamadım acaba diğer ayarlar ile ilgili bir değişiklik yapmam gereklimi_?

program ayarlar menüsü:

koordinat

dostum nasıl bir pci kartı bu?
bazı devrelerde çeviriciler asla kullanılmamalı diyorlar seninkide çevirici mi yoksa

mustafa_cmbz

https://www.picproje.org/index.php/topic,22767&highlight=

kart yukarıdaki linkte var...bu kart usb ler gibi sorun çıkartmıyor...biz bu kart aracılığı ile reciverlere çok rahat bir şekilde yazılım ve kanal listesi felan atabiliyoruz.bu tür işlerde sorun yaşamazsan bidaha sorun yaşamazsın....sorun onda değilmiş zaten...

nedense basic'te yazdığım komutlardan bir sonuç elde edemedim...ama protonda müthiş şeyler yapabiliyorum hemde çok basic ve anlaşılır komutları kullanarak....yanlız protonda da help dökümanında verilen örnekler hep yüksek hızlarda çalışıyor...bu aralar biraz ara vermeyi düşünüyorum şu an elimde 16fxx serisi 20mhz lik pic yok doğal olarak ya pic alacağım yada 16f877 için pcb çizeceğim...bakalım ne zaman eserse :D

kolay gelsin...