rs485

Başlatan transistor, 17 Kasım 2008, 23:32:24

transistor

öncelikle umarım konuyu doğru yere açmışımdır.

rs485 konusuyla ilgili olarak yazılan bi çok başlık var bilindiği üzere formda fakat takip ettiğim kadarıyla arkadaşların bir çoğu devre şeması bazında takılmış yada soru işaretleriyle karşı karşıya kalmış durumdalar bende nacizane olarak katkıda bulunmak istedim.

daha önce verilmiş olabilir fakat ben yinede hala takılan arkadaşlar olabileceğini düşünüp son noktayı koymak istiyorum.

entegre olarak bilindiği üzere sn7516 yada max485 kullanılıyor fakat asıl sorunların başında yada arkadaşların takıldığı bu entegrelerin göndermeye yada alma konumuna geçirilmesi bunun içinde yine bilindiği üzere adı geçen ent.lerin de ve re uçlarının kısa devre edilerek 1 verildiğinde ent. göndermeye 0 verildiğinde de alma konumuna geçiyor buraya kadar herşey yolunda

fakat tasarlanan devrede entegreyi göndermeye veya almaya geçirmek için azda olsa kod yazmak gerekli bu yada başka nedenlerden ötürü bunu engellemek için gönderme ve almayı otomatik yapan devre şemasını sizlerle paylaşmak istedim devre incelendiğinde ekstra 74ac14 e gereksinim duyulmaktadır.

kendi açımdan bu devreyi şöyle değerlendiriyorum tasarladığım bi sistemde aynı rs232 çıkışından ekstra kod yazmadan rs485 ilede haberleşebiliyorum

aynı zamanda yine bilindiği üzere laptoplarda seri portun tüm çıkışlarını alamıyoruz bu devre ile bu sorun ortadan kalkıyor..

(emin değilim ama şema daha önce verilmiş olabilir)

saygılar.....

http://www.rs485.com/pdffiles/converters/ASC24TrevB1.pdf
Herşey Vatan İçin.

selvi

bende 2 pic islemci arasinda 1km civarinda kabllu iletisim yapmak istiyorum.rs485 yada sn7516 kullanilmasi gerekiyormus.fakat tam olarak 2 pic arasinda bu bahsedilen elemanlar nasil baglanir.mumkunse kaba bir cizimyapilabilir mi?diger yandan hangi tip kablo gerekli.bu tur temel seyleri netlestiremedigim icin,satin almadim.cunku ne tur malzemeler bana gerekli onu bilmiyorum.bunu netlestirebilirsem en kisa zamanda bunu yapacam.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

transistor

linkteki şemayı yaparsan devre bazında bi sıkıntın olmaz kablo olayına gelince forma bi kaç başlık altın güzel ve yalın bi dille izahı yapılmış durumda ama devre bazında şemayı incelersen bi sorunun olmaz
Herşey Vatan İçin.