45 kulaklık sürme

Başlatan ykp, 19 Kasım 2008, 20:25:13

ykp

arkadaşlar basit diyebilirsiniz ama ben gene de fikirlerinizi almak itiyorum.
45 adet kulaklığı nasıl sürebilirim hepsi aynı kaynaktan beslenecekler.
önerilerinizi bekliyorum

timpati

preanfi veya anfinin çıkış empedansı, her kulaklık bağlamanda düşeceğinden sorun çıkacaktır. ya empedans trafosu kullanacaksın, ya da beslemeleri tek de olsa her birini ayrı bir preanfiyle süreceksin.
why mr. anderson, why ?

ykp

10 lu grup halinde 5 e bölüp 5 adet hat trafosu ile işi bitirmeyi düşünüyorum en uygunu bu gibi

OG

Kulaklık empedansı nedir? Genelde 600ohm gibi olur, eğer böyle ise direk paralellendiğinde bile 13-14ohm gibi olur. Basit bir 3-5W lık amplifikatör ile hepsini birden sürebilirsin. Hatta 3-5w fazla bile gelir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

timpati

o kulaklığına göre değişir ama şu günlerde (çok eskiden değil) piyasadaki kulaklıklar ne yazık ki ya 32 ohm (büyük çoğunluğu) ya da daha düşük empedanslı.
why mr. anderson, why ?

aslan_korhan

En iyisi her kullaklık için ayrı ayrı birer küçük amfi ve gerekirse volüm potu bağlamak. Bu sayede sistem birbirinden etkilenmez...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ykp

kullandığım kulaklık philips 32 ohm  ve 45 adet kullandım  daha öncede dediğim gibi 5 hat trafosu ile grupladım ve 100 wlık power mixer ile besledim.
amplifiye yük 32 ohm olarak yansıdı 5 hat trafosunun paralel bağlamasından dolayı.
şim di soru şu?
1 : 5 grup kulaklık tan herhangi biri devre dışı kaldığında o grupta diğer kulaklıklarda herhangi bir ses artışı veya azalması olurmu?

peko

Daha önce bu türde bi çalışmam olmuştu, belki fikir verebilir..

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

erhanzeynel

Alıntı yapılan: "ykp"kullandığım kulaklık philips 32 ohm  ve 45 adet kullandım  daha öncede dediğim gibi 5 hat trafosu ile grupladım ve 100 wlık power mixer ile besledim.
amplifiye yük 32 ohm olarak yansıdı 5 hat trafosunun paralel bağlamasından dolayı.
şim di soru şu?
1 : 5 grup kulaklık tan herhangi biri devre dışı kaldığında o grupta diğer kulaklıklarda herhangi bir ses artışı veya azalması olurmu?

Ortada çizim olmadığından yorumlamak çok zor.
siz mixerden gelen sesi 5 adet hat trafosu kullanarak 5 guruba böldünüz ve bu 5 gurupta da yaklaşık 10ar adet kulaklık birbirine paralel.

O zaman kulaklıklardan biri devreden çıkarıldığında bu, o guruptaki tüm kulaklıklara ses yükselişi olarak yansıyacaktır.
Ayrıca kulaklıklar jacklı ve kullanıcılar bu jackları söküp takabiliyorsa her jack çıkarılması ya da takılması o guruptaki diğer kulaklıklara parazit olarak yansıyacaktır.

ykp

ilginiz için çok teşekkürler
bire bir denedim
5 hattaki kulaklıklardan herhangi biri cıkarılırsa yanlızca o hattaki kulaklıklar etkileniyor diğer hat trafosuna bağlı kulaklıklarda bir etkilenme yok

erhanzeynel

Alıntı yapılan: "ykp"ilginiz için çok teşekkürler
bire bir denedim
5 hattaki kulaklıklardan herhangi biri cıkarılırsa yanlızca o hattaki kulaklıklar etkileniyor diğer hat trafosuna bağlı kulaklıklarda bir etkilenme yok

Söküp takma sırasında o guruptaki kulaklıklarda çıt-pıt şeklinde patazit de oluyor değil mi?

ykp

denedim söküp takmada öyle çok paeazit yok çok dikkat edersen oluyor ama konuşma veya birşey dinlerken farketmiyorsunuz
zaten kulaklıktan duyduğumuz ses şiddeti de bildiğiniz gibi mW