Farklı GND'leri birleştirmek !

Başlatan fatihvelid, 20 Kasım 2008, 08:54:10

fatihvelid

İki farklı sistemin toprağı arasında -0.5V kadar potansiyel fark varsa, sistemin çalışma dengesini bozmadan topraklarını nasıl birleştirebiliriz.

Her iki cihazda UPS'den çalışıyor.

Bu cihaza(VMC) PC'nin toprağını veya Osiloskopun toprağını birleştirdiğimde(Osiloskopla ölçüm yaparken) dahi sapıtıyor. Daha önce böyle birşey görmedim.

Benzeri problemle karşılan oldu mu? Bu problem nasıl çözülür?
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

OG

İzalasyon trafosu belki çözüm olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fatihvelid

Alıntı yapılan: "fatihvelid"İki farklı sistemin toprağı arasında -0.5V kadar potansiyel fark varsa, sistemin çalışma dengesini bozmadan topraklarını nasıl birleştirebiliriz.

Her iki cihazda UPS'den çalışıyor.

Bu cihaza(VMC) PC'nin toprağını veya Osiloskopun toprağını birleştirdiğimde(Osiloskopla ölçüm yaparken) dahi sapıtıyor. Daha önce böyle birşey görmedim.

Benzeri problemle karşılan oldu mu? Bu problem nasıl çözülür?

Alıntı Yap
İzalasyon trafosu belki çözüm olur.
Öneriniz için teşekkür ederim.
İzolasyon trafosu çözüm olsa bile, +5V DC ile çalışan iki kart arasına trafo koymak, cazip bir çözüm olmaz.

gallavi

Sanırım OG nin kastetdiği osiloskopun besleme girişi için izolasyon trafosu kullanmak ölçümlerin sağlıklı olması için GND ler arasına küçük bi direnç koyarak birleştirmeyi deneyebilirsiniz belki
DemirHan=gallavi;

elektronik

kondansatörle birleştirmeyi dene, birde parelel direnç.

mesala 10-100 nf arası kondansatör . 50-100k arası direnci parelel bağlayıp şaseler arasına bağlarsan çözüm olabilir. tabi cihazların ne olduğunu ve sorunun tam olarak ne olduğunu bilmediğimizden kesin bir çözüm öneremeyiz.

fatihvelid

Önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar,

Groundları birleştirmeden iki sistemi haberleştirebilir miyim? Nede olsa ikisinin ground arasında 0.5 v kadar bir potansiyel fark var.

Ground'ları birleştirmeden seri haberleşmeyle data alabiliyorum.Ama aldığım datalar ne kadar sağlıklı bilemiyorum.

mesmert

iki groundı 1 ohm 1w direçle bağlayıp deneme yap.

fatihvelid

Alıntı yapılan: "mesmert"iki groundı 1 ohm 1w direçle bağlayıp deneme yap.
Denemiştim. Bir sonuç alamadım.

Diğer sistem zaten izolasyon trafosuyla çalışıyor.

İki ground arasına direnç koyduğumda bir gerilim kaybım olacak. Gerilimin bir kısmı o dirence düşeceğinden kartımın çalışma dengesini bozacaktır.

mesmert

ferit bead ile devreyi denedinizmi? Genelde analog devre ile dijital devrelerin GND birleştirmelerini ferit bead ile yaparlar burda PCB çizimi önemli

fatihvelid

Alıntı yapılan: "mesmert"ferit bead ile devreyi denedinizmi? Genelde analog devre ile dijital devrelerin GND birleştirmelerini ferit bead ile yaparlar burda PCB çizimi önemli

Dostum, öneriniz için teşekkür ederim.
Ferit Bead ani akım değişimine karşı devreyi korur. Araya Ferit bead koymayı denemedim ama, Groundlar arasındaki gerilim farklılığı sorununu Ferit bead'in nasıl çözebileceğini anlayamadım.