Kaynak makinesinden akü şarjı yardım

Başlatan telbozan, 22 Kasım 2008, 11:27:23

telbozan

Arkadaşlar elimde ihtiyaç fazlası bir kaynak makinası var bunu araba için akü şarj makinesine çevirmek istiyorum nasıl yapabilirim. Net te araştırdım ama bişey bulamadım yardımcı olursanız sevinirim..

amuhurcu

.... merhaba ben bu cevabı yazıyorum çünkü 2005 de yaklaşık 4 yıl süren bi serüven sonucunda çanta kaynak makinesi %100 TÜRK yaptım...
.... istediğin şey olmaz niye ?
1- Eğer kaynak makinen sabit akım için tasarlanmış ise sen eğer 10A ayarlarsan ki min değerdir (tasarım) akü dolsa dahi 10A ile doluma devam eder sonunda muhtemelen istenmeyen şeyler olur..
2- Eğer makine max değere göre çalışırsa yani max 10A akıt koşulu altında kaynak iç direnç hesplamaları doğrultusunda PWM değeri ayarlanacağı için yine akü şarjı için uygun olmaz çünkü sürekli 10A verir kaynak makinesi...
.. bu arada kaynak makinesi (inverter tip) çıkış 100-120 V arasındadır yani akü şarj olduğu anda voltaj değeri yüksek olur düşüncesi burada bi anlam ifade etmez...
... eğer kaynak makinesini kontrol eden ek bi düzenek yapılırsa olma ihtimali var ama yalnız kaynak makinesini kullanayım diyorsan bu iş olmaz....

floresan

kaynak makinesinin çıkışını diyotla doğru akıma çevir. sonrada regülatör ile 14,3 volta sabitle. ama yüksek amperli elemanlar seçmen lazım. 20-30 amper olabilir. kaynak makinesinin gücüne bağlı.

akü dolunca ben şarjı keserim diyosan regülatöre gerek yok. diyottan sonra direk bağla.yalnız dolunca şarjı kesmeyi unutursan akü su kaynatır ve eksilir suyu.