H köprüsü Yardımm..Hem pwm hemde Devir yönü Nasıl ola

Başlatan aydertunca, 30 Kasım 2008, 14:24:26

aydertunca

slm arkadaşlar...Pic16f877 kullanarak  pwm ile Dc motor hız ve devir yönü değiştrime işlemi yapacam..bunun için H köprüsü kullanacam...Fakat hem devir yönü değiştirme için kullandığım RB0 ve RB1 bacaklarını hemde Pwm sinyalini aldığın RC1 veya RC2 bacağını  H köprüsüne nasıl bağlayacağım...Anlayamadımm..Bağlantı şemasının resmini  koyabilirmisiniz.

ferdem

H köprüsü olarak entegre halinde olan L293D kullanabilrsin. Bu entegrede PIC PWM leri L293 ün Enable uçlarına verip input ları da PIC in herhangi 4 ucundan yön seçmek için kullanırsan hem yön hem de hız kontrollü 2 motorun olur.

Resmi http://www.kmitl.ac.th/~kswichit%20/LFrobot/LFrobot.htm den alıp düzenledim.
İyi çalışmalar.

Düzenleme:
Bir motorun yön ve devir kontrolü için 2 yön seçim çıkışı, 1 PWM çıkışı yeterlidir. L293D ile 2 motor sürebilirsiniz, 4 tane yön için, 2 tane de PWM hız kontrolü için toplamda PIC in 6 ucunu kullanmış olursunuz. Eğer tek motor sürecekseniz L293 ün sadece tek motorla ilgili uçlarını kullanınız. Yani yukarıdaki şema için PWM1, Yön Seç1, Motor 1 grubunu düşünebiliriz.

ete

Normal olarak bir H-Köprü devresinde devir kontrolü yapabilmeniz için yön seçmek için kullandığını pinlerden PWM sinyalini girmeniz gerekir.
PWM sinyali yalnızca HIGH olması gereken girişe girilecektir.
Low olması gereken girişe LOW uygulanması yeterli olacaktır. an pine ise direk GND verilir.
Şayet tek bir PWM sinyalin var ve iki yönüüde kontrol edecek isen bu PWM sinyalini bir şekilde anahtarlayarak istediğin pine aktarman gerekir. En kolay yollardan birisi olarak aklıma şu anda AND kapısı kullanmak geldi.
PWM sinyalini iki girişli , 2 adet AND kapısının her birinin birer girişlerine gir. Diğer girişlerine ise yön seçme pinlerini gir. Kapının hangisine HIGH verirsen o kapının çıkışında PWM sinyali oluşacaktır. Kapı çıkışlarınıda H-Köprünün kontrol girişlerine giriver olsun bitsin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

bayelektronik

evet gecen bende aynı sorunla karşılaştım.iki motora hem hız hemde yön kontrolü yaptırmak istedim. bayağı bir uğraştan sonra L298 sürücüsü ve 4 tane and kapısı ile sorunu çözdüm.bu sayede her iki motoru aynı anda ileri geri yaptırıyor ve hız kontrolü yaptırabiliyorum.devresini koyardım ama cafeden yazdığım için yanımda şema yok.

galaksiyolcusu@hotmail.com

aydertunca

Ete kardeş ve diğer arkadşlar...Çok tşkkür ederim..Ete kardeşin dediği gibi yaptım ve şuan proteusta similasyonda devre çalışıyor...Şimdide uygulamasını yapacam..umarım sorun çıkmaz..çıkarsa söylerim farklı bir çözüm üretmemiz gerekir....Ayrıca L293D entegresi ile proteusta simile ettim..H köprüsünden daha performanslı çalışıyor....Ama dediğim gibi elimde malzelmeler olmadığı için henüz gerçeğini denemedim devrenin..

aydertunca

Arkadaşlar H köprüsünü transistörlerle  kurdumm..Ama çalışmadı..Oysaki proteusta gayet güzel çalışıyor.anlayamadım