lcd de negative image (yardım)

Başlatan papsukkal, 07 Aralık 2008, 01:34:45

papsukkal

alfanümerik lcd'lerde karakterlerin negatif basılması için hangi komutu kullanmam gerekiyor? (yada bu imkan dahilindemidir?)

bu konuda bilgisi ya da tecrübesi olan var mı arkadaşlar?

kullancığım dil picbasic pro, lcd 4*20

Maxim

böyle birşey olamıyor malesef ,
ancak grafik lcd de mümkün .

ete

Elinde  8 adet karekter tanımlama için yer mevcut. Şayet kullanacağın farklı karekter adedi 8 adet ve daha az ise sorun yok . Bunları programın başında negatif imaj olarak tanımlar ve sonra program içinde istediğin karekteri kullanırsın. Kullanacağın karekter adedi 8 farklı karekterden fazla ise mecburen yer değişimli olarak kullanman gerek. Buda karmaşık bir programlama mantığı gerektirir. Değermi bilemem.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

papsukkal

bazı cihazlarda görmüştüm böyle birşey ama kullandıkları lcd 40x4 idi. ben de menü için kullanmayı düşünüyordum. ete hocam söylediğiniz yöntem tek çözüm gibi görünüyor. karmaşık gelirse başka çare bakıcam.

cevaplar için teşekkür ederim

teknikelektronikci

proton ide de bu mümkün diye biliorum inverse komutu ile ( grafik lcd de ben yapiorum ama normal lcd de (2x16) emin değilim )
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

papsukkal

herkese iyi bayramlar

@teknikelektronikçi hocam henüz incelemedim ama diyelim ki proton ide ile bunu yaptım pbp içerisinde bunu kullanmam mümkün mü? uyarlıyacağım programı pbp ile yazdım ve bayağı uzun ve karışık hepsini proton ide için tekrar yazmak yada uyarlamak külfetli olur

teknikelektronikci

mrhabaalr hocam

hocam sanirim imkansiz gibi bir sey :( komutlar birbirine cok benziyor eger imkaniniz var ise  protona gecin derim proton gercekten cok güzel bir dil ama sanirim söyle bir durum var pic basic pro ile yazdiginiz programi ayni anda proton derlior fakat bir sürü uyari veriyor bir deneyin derim zaman icindede vaktiniz oldukca degistirirsiniz   kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!