8 Bit Paralel Giriş, LCD Display Çıkış Devresi

Başlatan ta2ctp, 08 Aralık 2008, 01:03:15

ta2ctp

Herkese Merhaba.

D0........D7  8 Bit data girişini LCD'de 3 alfanümerik digit halinde  gösterecek bir D/A Çevirici programına ihtiyacım var.
Bu 16F84 yada başka bir PIC ile olabilir,sorun yok.
Alfanümerik ekranda gösterilecek olan 3 digit sayı sonunda sabit olarak nT yazmalı.
Yani :
Çıkış mesela o anki ölçümü 23,6 nT , 074 nT yada 227 nT gibi Alfanümerik Lcd ekranda göstermelidir.
Algoritması şöyle olmalı :
1-)   İlk açılışta ekranda 1.satırda 2 saniye   Wait  yazacak.
2-)   3 saniye 1.satırda Calibration yazacak.
3-)   Sonra 1 saniye  1.satırda READY  yazıp ekranda o anki LSB ve MSB datalar olan ( D0-D1-D2-D3-D4-D5-D6-D7 ) datalarını 2.satırda göstermeye  ............. nT  olarak başlayacak.

Bu pic kodunu hex code olarak bana hazırlayabilirseniz çok minnettar kalacağım.
NOT : İlk açılışta zaman gecikmeli  olarak 1.satırda gösterilecek olan, Wait , Calibration , Ready  yazıları, işin gösteriş  kısmı.
Devrenin asıl amacı, 8bit datayı 3 digit olarak Lcd ekranda göstermektir. Bu gösterim sayılarının sonunda da 2.satırda  nT yazısını, sayıların sonuna bir karakter boşluktan sonra sabit olarak göstermelidir.
Yardımcı olacak arkadaşları bekliyorum.
Saygılarımla

ta2ctp

hatmeto

Siteyi biraz araştır bakalım? "Armut piş ağzıma düş " yapmayalım lütfen....

Biraz emek ve biraz çaba ile çözülemeyecek sorun yoktur.

Sen progama başla bizler takıldığın yerde yardım ederiz...
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

Maxim

ilginç valla ,
son dönemde böyle bir trend oluştu ,
her yeni gelen komple program falan istiyor ? ödevimi yapın diyor ?
baskı devreyi çıkarımısınız? diye teklif eden bile oluyor artık .
üstelik sanki çok bu normalmiş gibi soru soruluyor :D  
acaba piyasada picprojenin ismi o şekildemi anılıyor oldu ?

@ta2ctp ,
hoş geldin öncelikle .
hayallerini yıkmam istemem ama burada işler öyle yürümüyor ,
kodu biz değil sen yapacaksın ,takıldığın yerde arkadaşlar yardım edecek.
dersenki ben yapmayı bilmiyorum ,
o zaman öğreneceksin ,
öğrenmek içinde soru sorabilirsin ,
veya programı yazarkende soru sorabilirsin ama sonuçta dediğim gibi burada olaylar senin düşündüğünün tam tersi şeklinde işliyor .
programı biz değil sen yazacaksın .

papsukkal

bu devreden kaç tane istiyosun? perşembe pazarına sipariş verir gibi olmuş biraz. kendimi ticaret erbabı gibi hissettim. gücendim valla :cry:

ta2ctp

Sevgili arkadaşlar,
Öncelikle mübarek bayramınızı kutlar, sevdiklerinizle en az bu kadar mutluluklar içinde hayatınızı geçirmenizi dilerim.
Ben İngiltereden dönüşte  demonte bir devre almıştım.
Bu devrede 16F84 ve AD557 var. Pic çıkışı olarak D0...D7  8bit data çıkışı mevcut ve de A/D olarak AD557 kullanılarak analog çıkış alınmış.
Ben biraz daha geliştirerek Alfanümerik bir lcd ekran ilave etmek istedim.
Pic program yazmayı bilmiyorum.
Amatör telsizciyim ve de 34 yıllık elektronikçiyim.
Hayatım yarıyarıya paylaşmaka geçti. İyi de bir kariyerim var allaha şükür.
 Ufak hesaplara ayıracak vaktim yok.
Bir soru sordum,cevabı yapılır yada yapılmaz,olmazsa da nedenini karşındaki insanı incitmeden söyler geçersin, bu kadar basit.
Yerim senin havalarını.Yakında iniş takımlarını açmayı öğrenirsin merak etme.
Türk milleti olarak  her zamanki gibi yine birbirimize güvenmemeyi vede kibarca üsluplaşmamayı çok güzel örneklediniz.
Lafım, duayenlere ve üstadlara değil,onlar alınmasın lütfen.
Ben 34 yılda hiçbirşey bilmediğimi öğrendim,
Şahsen ben bu üsluba çok alındım.
Bundan böyle elektronikle ilgili bir soru soranlara da ben ukalaca ve dalga geçer gibi yanıt versem nasıl karşılarsınız?.
Unutmayın herşey bir PIC bilmekle bitmiyor.
Lafım, Picproje ekibine ve sitesine değil kesin. Çok tatlı bir site olduğu tartışılmaz.
Yabancı sitelere bir bakın bakalım,insanlar,birbirlerine neler yazıyor vede nasıl hitap ediyorlar.
Yazık,birde bize bakın,birbirimizi ısırmaktan bir arpa boyu yol alamıyoruz.
Bir şey yazarken önce karşındaki insanın kim olduğunu bir tartacaksın,düşüneceksin.
Bir türk dünyaya bedel,ama iki türk bir b..k etmediğini bir daha ispatladın. Aferin sana.
Lafım ukalalara ;
Sizi entegrenizle başbaşa bırakıyor,aynı duyarlıkta ve üslupla yaşantılar diliyorum.
Yazacak daha çok şey var ama, yoğunluğumdan dolayı aptalca şeylere fazla ayıracak vaktim yok.
Diğerlerine içten saygılarımla..
ta2ctp

aslan_korhan

Araya dediğin gibi bir PIC daha ilave etmen gerekir. PIC16F628 olabilir.
Fakat hangi 8 Bitlik bilgi geldiğinde ekranda ne yazılacağını belirtmen gerekir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

sozkarabacak

Alıntı yapılan: "ta2ctp"
Hayatım yarıyarıya paylaşmaka geçti. İyi de bir kariyerim var allaha şükür.
ta2ctp

Selamlar,
Paylaştıklarınız bir yerde yayınlandı mı? Bizde indirip faydalanalım özellikle şu eşsiz dedektörlerden:)
http://picasaweb.google.com/33elektronik http://www.33elektronik.tr.cx MSN: [email]sukruozkarabacak@hotmail.com[/email]