IR gonderim POWER LED DİM

Başlatan cenkishan, 11 Aralık 2008, 13:54:26

cenkishan

Slm ustadlar foruma mesaj yazmayalı cok oldu.yine fikirlerinizi almak istedim.power led ler ile dimmer yapıp bu dimmeri IR (kızıl otesi) kontrol edicem.problemim power ledlerin driverinda vede IR gonderim ve okumada.IR alıcı ve verici gonderim nasıl olur en fazla kac metre sinyal gider.bir kac devre bulup inceledim cok saglıklı bir sey yapmam gerek.power led driverinda da problem ise power ledleri surmede picin cıkısından 1k direnc ve tranistorle ona baglı mosfeti(ırf 540) tetikleyip pwm yapıp power ledi dim yapıyorum.ama power led ler 6 dan fazla oldumu ısınma problemi oluyor.cok sayıda power ledi 20,30 gibi surmede ozel bir component varmıdır.yada bunları gruplayıp 5 veya 6 mosfet le mi surmek iyidir.yorumlarınızı bekliyorum..
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

aslan_korhan

MBI6650 gibi özel LED sürücü entegrelerini kullanabilirsin. Bunlarda neredeyse hiç ısı oluşmuyor ve istediğin akım değerini ayarlayabiliyorsun. Toplam 24W'lık LED'i tek bir entegre ile sürebilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

cenkishan

eyvallah hocam sagolun hemen datasheetini bulup indirdim inceliyorum.IR gonderim alım konusunda bilginiz varmı hocam.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

aslan_korhan

PIC ile IR gönderimi ve alımı ile ilgili çalışmam olmadı. Ama yapılmış hazır programlar var. Bunlara küçük bir değişiklik yaparak kullanılabilir...

erdemefe

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"MBI6650 gibi özel LED sürücü entegrelerini kullanabilirsin. Bunlarda neredeyse hiç ısı oluşmuyor ve istediğin akım değerini ayarlayabiliyorsun. Toplam 24W'lık LED'i tek bir entegre ile sürebilirsin...

merhaba hocam benimde power led sürmeyle alakalı bir sorunum var 6tane power ledi sürmek istiyorum bu entegrenin datasheetine baktım ama benim ing olmadığı için pek bişey anlamadım bu entegre tam olarak ne iş yapabiliyor anlatırsanız sevinirim

aslan_korhan

Anahtarlamalı olarak akım sınırlama yapıyor.
Bir nevi LM2576 voltaj regülatörü gibi çalışır. Bundan dolayı verimi yüksektir ve fazla ısınmaz.
Ayrıca tek bir direnç değerini değiştirerek istediğin akım sınırlaması yapar (1.2A kadar).
Örneğin 1Watt LED için 350mA ve 3Watt LED için 700mA akım sınırlaması yapmalısın.

"A" kodlu entegre için direnç değeri = 0.28/akım
"B" kodlu entegre için direnç değeri = 0.33/akım

Bu işi normal mosfetlerle de yaparsın fakat çok ısı oluşur ve voltaj değerini iyi ayarlaman gerekir.
MBI6650'de ise 1 adet LED bağlayıp girişe 9-36V bile versen ısı hiç yok denecek kadar düşük olur.
PWM girişini ise direkt bir PIC'e bağlayıabilirsin. Boş bırakırsan LED en yüksek değerde çalışır.
6 adet LED'i rahatlıkla buna bağlayabilirsin...

erdemefe

benim 6 tane ledim 2şer olarak seri bağlı yani 3 tane 2li seri grup 1050 ma çekecek bunun için hangi direncin değerini değiştirmem gerekiyor birde akımı sınırladığımda voltajıda sınırlamam gerekirmi bir yardımcı olursanız sevinirim beslemem 12v akü olacak

aslan_korhan

Kaç Watt'lık LED kullandın?
MBI6650'mi kullanmak istiyorsun?

MBI6650 için:
"A" kodlu entegre için direnç değeri = 0.28/1.05 = 0.26ohm
"B" kodlu entegre için direnç değeri = 0.33/1.05 = 0.31ohm
Bu dirençleri 1W'lik kullanırsan daha iyi olur.

Voltaj sınırlaman gerekmiyor. MBI'de 9 ila 36Volt arası bir gerilim olur.
12V gayet uygun.
Ayrıca giriş voltajı 7V'a düştüğünde MBI çıkışını kapatır...

erdemefe

evet dediğiniz gibi 1watlık power led kullandım o zaman o formulle akımı 1050ma sabitlediğimde voltaj 9 ile 36 volt arasında herhangibir değerde olabilir önemi yoktur parlaklık değişmez doğrumudur birde bu bulunabilen bir entegremidir

aslan_korhan

1Watt LED kullanıyorsan bunun akımı 350mA'dır. 3'er adet seri ve bunlarıda 2'şer adet paralel bağlarsan akımı 700mA ile sınırlaman gerekiyor. 1050mA değil.
9 Volt 3 adet seri olduğundan yetmeyebilir. Yani parlaklık düşer. Ama 12-36V arası parlaklık değişmez.

Hangi şehirde olduğunu bilmiyorum ama ben İzmir'de buldum bu entegrelerden...

erdemefe

hocam ledlerim 3er değil 2şer seri, 3 tane 2li seri birbirine paralel 1.05a yapmazmı ben istanbuldayım inşallah bulurum

aslan_korhan

Tamam, o şekilde yaparsan dediğin gibi 1050mA olur.
Bu durumda 8-9V'den itibaren sorunsuz çalışır.

Birde Bobin olarak direnç tipi birşey kullanma. 2-3A destekleyecek tipte birşey olması lazım. Hani şu LM2576'larda kullanılanlardan.

MBI İstanbul'da bulunması lazım. Benim İzmir'deki malzemeci de sonuç olarak İstanbul'dan getirtti. 1-1,5$ arası fiyatı olması lazım...

erdemefe

tamam hocam teşekkür ederim fiyatı onemli değil ledler elimde kalmasın :D yarın bakacağım malzemecilere

Macera

Alıntı yapılan: "erdemefe"tamam hocam teşekkür ederim fiyatı onemli değil ledler elimde kalmasın :D yarın bakacağım malzemecilere
Entegreyi eğer bulursan nerde bulduğunuda yazarsan çok makbule geçer.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

erdemefe

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Tamam, o şekilde yaparsan dediğin gibi 1050mA olur.
Bu durumda 8-9V'den itibaren sorunsuz çalışır.

Birde Bobin olarak direnç tipi birşey kullanma. 2-3A destekleyecek tipte birşey olması lazım. Hani şu LM2576'larda kullanılanlardan.

MBI İstanbul'da bulunması lazım. Benim İzmir'deki malzemeci de sonuç olarak İstanbul'dan getirtti. 1-1,5$ arası fiyatı olması lazım...
Hocam bugun karakoyde bakmadigim yer kalmadi cogu hic duymamis bile bu entegreyi google da turkce sayfalarda bulamadi entegreyi  :) sizin malzemeci istanbulda hangi firmadan getirtmis entegreyi biliyormusunuz veya bana 2 tane kargo ile gonderebilirmisiniz