Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

sayıcı

Başlatan taytis, 16 Aralık 2008, 13:00:49

taytis

Arkadaşlar selam 8 adet endüstriyel makinalara bağlı, f84a ile yaptığım 8 adet sayıcı var ekran için lm16 kullandım ,ben tüm sayıcıları artık nasıl bir mantık kullanacaksam bilgisayara bağlayıp teker teker makinaların sayaçlarını bilgisayarımdan görmek istiyorum nasıl bir mantık kullanmam lazım ?

arslan74

Alıntı yapılan: "taytis"Arkadaşlar selam 8 adet endüstriyel makinalara bağlı, f84a ile yaptığım 8 adet sayıcı var ekran için lm16 kullandım ,ben tüm sayıcıları artık nasıl bir mantık kullanacaksam bilgisayara bağlayıp teker teker makinaların sayaçlarını bilgisayarımdan görmek istiyorum nasıl bir mantık kullanmam lazım ?

F84 yerine F628 kulanıyorsun. Sonrada Rs485 haberleşme mantığını öğreniyorsun. En son olarakta Bütün cihazları PC ye bağliyorsun.

Selamlar

taytis

daha önce rs232 kullandım(f877a)  pic projemde ,sanırsan rs485 mesafe olarak daha uzak çalışabiliyor  bir plc projemde kullanmıştım rs485 ama 8 adet f628 'i nasıl bağlarsın ki ?

arslan74

Alıntı yapılan: "taytis"daha önce rs232 kullandım(f877a)  pic projemde ,sanırsan rs485 mesafe olarak daha uzak çalışabiliyor  bir plc projemde kullanmıştım rs485 ama 8 adet f628 'i nasıl bağlarsın ki ?

Cevabı daha önce verdiğim yanıta var.

Alıntı YapSonrada Rs485 haberleşme mantığını öğreniyorsun.

Burada en önemli cümle "mantık" tır. İşin mantığını kavradın mı, gerisini kendin yaparsın.

Gurkan-Demirbas

Hocam;
Öncelikle transmisyon'a karar vermen lazım; farklı lokasyolardaki (ki endüstriyel ortam) 8 makinadan bilgileri derleyip master PC'ye aktaracak.

Alternatifler?
1-) RS485 protokolü (ki en kolayı bu gibi görünüyor)
2-) RF; ki bu özellikle endüstriyel ortamda çok meşakkatli olur ve saç yoldurtur.
3-) Telefon hatlarını kullanarak Pic modem yapabilirsin.
4-) Salakça gelebilir ama ben IR haberleşmeyi de buraya koymak istiyorum; eğer işletme buna müsaitse ve mesafe çok uzun değilse
5-) Normal Elektrik hatları üzerinden haberleşme. Bu konuda bu forumda birkaç konu görmüştüm konu ile ilgili; ama tecrübem olmadığı için yorum yapmam yanlış olur.

Ben işletmede, tek makina için RF ile haberleştirme konusunu çok denedim ama bir sürü sıkıntıyla karşılaştım; piyasadan aldığım kıytırık RF modüller yamuldular (kapalı alan 27 metre mesafe). Ben de dahili telefon hattı üzerinden haberleştirmeyi düşünüyorum ama deneyemedim henüz. Benim işim kolay, tek lokasyon olacak çünkü.

GürkaN