sayısal elektronik ödevi

Başlatan emrah_elektronik, 16 Aralık 2008, 20:44:33

emrah_elektronik

Merhaba arkadaşlar bu hafta sonuna kadar teslim etmem gereken sayısal elektronik dersinden ödev bulunmaktadır.Şuan birinci sınıfım fazla konu hakkında fazla bir şey bilmiyorum.Hocada soruyu nasıl çözeceğimize ilişkin bir cevap vermiyor veremessem kalıcam.Ödev aşağıdaki gibidir yardımcı olursanız sevinirim

Bir iklimlendirme sisteminde ortam sıcaklığının −10C° ile 25C° arasında kontrolü istenmektedir. Eğer sıcaklık  0C° ye eşit veya küçükse ısıtıcının, 5C° ile 10C° arasında ise havalandırmanın, 15C° ile 25C° arasında ise soğutucunun devreye girmesi istenmektedir. Gerekli devreyi tasarlayınız. (Sıcaklık değişimini 5C° 'lik adımlar halinde olduğunu düşünmeniz durum sayısı hakkında size yardımcı olacaktır)

OG

İpuçları,
LM35
opamp ile karşılaştırıcı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah_elektronik

ilgilendiğiniz için teşekkürler fakat işlediğimiz konulardan içeriyormuş bana karno gibi geliyo

serdarkaradeniz

LM35' in bazıları eksi değer ölçmez. Datasheet'inden uzantısını bak piyasadan 1,2 dolara bulacaklaraın 0 C den başlayarak ölçer...

arslan74

Alıntı yapılan: "serdarkaradeniz"LM35' in bazıları eksi değer ölçmez. Datasheet'inden uzantısını bak piyasadan 1,2 dolara bulacaklaraın 0 C den başlayarak ölçer...

Öyle yazmasına rağmen ölcüyor. Ben kendim test ettim. LM35DZ eski değeri ölcüyor.

kadirbas

Burada devreden kastettiğiniz şeyin, dijital tasarım olduğunu düşünüyorum. Yanılıyorsam düzeltirsiniz.

Öncelikle hangi okulda okuduğunuzu sormak istiyorum. "Karnaugh" hakkında konuştuğunuza göre lojik görmüş olmanız gerekiyor ve hangi okulda 1. sınıfta lojik dersi verdiklerini merak ettim.

Sizden istenen şey ise, benim tahminime göre, sizin de söylediğiniz gibi sistemin lojik analizini yapmanız. Sonrasında ise 74 serisi entegrelerle bu lojik devrenin nasıl kurulabileceğine yönelik bir çalışmada bulunmanız.

-10C° ile +25C° arası, 5 derecelik aralıklarla 8 farklı değer bulunmaktadır. dolayısı ile 3 bitlik bir sayı ile ifade edilen bu değerleri 3 giriş değişkeni olarak kabul etmelisiniz. Isıtıcı, havalandırma ve soğutucuyu ise 3 çıkış olarak düşünürseniz, devrenin lojik analizini yapmanız sanırım zor olmayacaktır.

Kolay gelsin..

z

Soru devre tasarim sorusu değil. Bu nedenle sicaklik sensorunu unutun.

Sicaklik bilgisi digital olarak zaten elde mevcut ve her 5 derecede 1 bit degisim var.

toplam degisim araligi -15 + 25 yani 40 derece

5 derecelik adimlar varsa 40/5+1=9 durum var. Yani 4 bit.

sayilari isaret ve buyukluk olarak tanimlar ve gerekli kodalamayi yaoparsak;

1011 -15C
1010 -10C
1001 -5C
0000  0C
0001  5C
0010  10C
0011  15C
0100  20C
0101  25C

Simdi yapmaniz gereken komparator tasarlamak.

1011 -15C
1010 -10C
1001 -5C
0000  0C

Durumlarinda isitici calisacak.

0001  5C
0010  10C

durumunda havalandirma calisacak.

0011  15C
0100  20C
0101  25C

durumlarinda ise sogutucu calisacak.

Bunu da karno ile tasarlamayi sanirim yaparsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Soru -10 +25 imis. bu durumda bit sayisi 3 olur. Cozum yolu ayni olacak.

Ancak 0 derece ile 0000 ikili sayisini gostermek mantikli olacagindan, gerekli bit sayisi gene 4 bit olur.

Bit sayisini neden 3 yada 4 aldiginizi belirtirseniz hocanizin her iki cozumu de kabul etmesi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdarkaradeniz

arslan74,

LM35DZ'yi normal şekildemi bağladın yani datasheet'inde eksi değer ölçmek için diyot falan önerilen bir şekil var. Onumu uygulayarak denedin. Sonuçlar doğrumuydu ve - kaç dereceye kadar test ettin teşekkürler...

Erhan YILMAZ

Devreyi 3 girişli 3 çıkışlı bir kombinezonal devre olarak tasarlayabilirisin her çıkışa göre giriş değerlerinide karnaugh haritasında sadeleştirip lojik devre halinde tasarlayabilirsin

arslan74

Alıntı yapılan: "serdarkaradeniz"arslan74,

LM35DZ'yi normal şekildemi bağladın yani datasheet'inde eksi değer ölçmek için diyot falan önerilen bir şekil var. Onumu uygulayarak denedin. Sonuçlar doğrumuydu ve - kaç dereceye kadar test ettin teşekkürler...

Ben şaseye iki diyot ve cıkışa 18K direnc bağlanan devre ile yaptım. Benim gösterge -9 kadar gösterdiği için bana -9 yetiyordu. Ama -20 kadar ölçmüştü. Belki -40 i doğru ölçmeyebilir. Benim duzdolaının derin dondurucu kısmı -20 ile -30 aralında çalıştığı için limitlere kadar olçme yapamadım.

Selamlar