DC motor sürücüsü hazır devre hakkında bilgi

Başlatan ender89, 22 Aralık 2008, 19:10:41

ender89

öncelikle merhaba arkadaşlar sizlere bi devre hakkında soru soracaktım
bu devreyi rc araçların servo sistemi yerine kullanıcam.piyasada 25 30kg/cm lik servolar 100$ dan başlıyo oyüzden bende gittim otoçıkmacıdan cam kaldırma motoru aldım belki bilen arkadaşlarım vardır bu rc araçlarda standart olarak kullanılan servolar bi potans sayesinde konum belirliyo gelen sinyale göre motora normal yada ters akım veriyo bu sayede potanstan yararlanarak, servo kolunun sinyalin belirtiği konuma gelmesi sağlanıyor.bu bilgilere sahip olmak için çok çalıştımbelki siz zaten biliyosunuzdur
herneyse bende söle düşündüm aldığım cam motorunu yapıcam aracın yön sistemine bağladım 2 adet 2 konumlu(acık kontakta kapalı) 5v 8A 250v)röle ile 2 adet diyot kullanarak servo motoruna giden kabloları rölelere bağladım.potansıda yön sistemine uygun sekilde monte ettim.ama sinyal oldukça hassas geliyo normalde servo yaklasık yarım derece filan dönüyo her sinyal değiştiğinde ama röle ile yaptığımda nerdeyse 2 derece dönüyo.tam konum yakalayamadığı için büyüzden gelen sinyale göre konum belirliyen sistem motoru bi sağa bi sola sürekli çalıştırıyo.anlicanız daha kısa sürede tepki vericek bi anahtarlama sistemi lazım.

yukarda çizdiğim gibi 5 v 8 amper 2 tane röle ile bi devre yaptım (elektronik bilgim çok az  :( bu devreyi yapabilmek için 2 hafta araştırma yaptım :D ) ve h köprüsü denilen seyi bilmeden yapmayı başarmısım :lol:  ama bana daha hızlı tepkime süresi gereken bi devre lazımdı bi kaç abimize sorduk bana söle bi devre tavsiye etti

sizce bu devre 5v bir elektrikle tetiklenerek 12 v 10amper bi devrede ısınmadan kullanılabilir mi?

ipek

Bravo şema çizmede bir çığır aralamışsın
Olmaması için bir neden yok
iç drencin küçüklüğü nedeni ile genelde mosfet kullanılyor.bence L6203 kullan içinde 2 adet var 4+4 8Amper hiçte yabana atılacak güç değil ucuz
ve 5 volt ile sürebilirsin motor besleme kısmına isteğe yönelik 12 yada 24v verebilirsin ortada fazla parça'da yok basit ve sade.......

ender89

cevap için teşekkürler ama bc 327-337 transistörlerin neden kanulduğunu hala anlamadım? onlar olmadan direk mje transistörlerine versem ne olur ki bilgi verirseniz sevinirim bi de bu 5 v olan sinyalin akımı önemlimi? (belki daha yüksek amperli bir pil kulanabilirim 2amper gibi)
ewt ilk sema bana ait elektronikten fazla anlamayanlar için ideal bi sema :lol:

hurkan

hazır dc motor sürücü dewrelerinden satın al.L293D
iyi çalışmalar...

raltin

selamlar,

çizmiş olduğunuz H köprünün girişleri boşta veya +5V iken akım verirseniz 2955 ve 3055'ler yanacaktır. giriş akımı önemli değil ama giriş voltajı 0 veya +12 olmadığı zaman bc327 ve bc337 aynı anda sürülecek ve bunlarda (aynı taraftaki) 2955 ve 3055'leri sürecek ve transistorlerden devrenin elverdiği ölçüde (kısadevre mantığında) akım geçecek ve transistorler yanacak. devreyi yanmayacak şekilde modifiye edebilirsin fakat en kolayı ve verimlisi L6203 kullanman olacaktır.

kolay gelsin.

ender89

hurkan

mje 2955 i kim tetiklicek anlamadım arkadasım? iletime nasıl gecio ?
iyi çalışmalar...

ender89

valla ben  bilmem biri çizdi bana bi önceki kısa devre yapar dediler kullanmadım bunu kullan ozman dedi ben de bi sorim dedim bi kusuru varsa söleyim bende bilim :D

dhan000

bc 546 iletime geçtiginde bc327 ve mje2955 iletime geçer..dolayısıylada bc337 ve mje3055 kesime gider..

hurkan

ben dhan arkadasa katılmıyorum.sen bu şekli proteusta incele ince,çalısıyormu bak sonra kur.motor sürmek için neden hazır devreler kullanmıyorsun ayrıca? verdiğin şekildeki transistörlerin iletime geçme yön uçlarında da hata var.bc327 emiterden beyze olucak...
iyi çalışmalar...

hurkan

bu arada senin en yukarıda bahsettiğin sistemde servo motor var.sen dc motor kullanarak aynı hassasiyeti asla yakalayamazsın.elinde bulunan eğer servo motorsa,işin çok kolay zaten.sol resimdeki servo motor,röleleri niye bağladınki servo motora?dc motormuş gibi davranma ona yazık olur :)
iyi çalışmalar...

ender89

arkadaşlar 8 -9 ampere dayanıcak hazır devre varmı tavsiye derseniz onuda kullanabilirim

ender89

ya arkadaşlar bu tansistörler gelen sinyalin akımına göre akım geçiriyo (yanlışsam düzeltin) sinyal ufakta olsa büyükte olsa tam geçirgenlik sağlayan ve transistör kadar hızlı bir devre elemanı yokmu yaa (bir nevi elektronik röle) başka kullanabileceğim bişi varsa yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

ender89

Alıntı yapılan: "hurkan"bu arada senin en yukarıda bahsettiğin sistemde servo motor var.sen dc motor kullanarak aynı hassasiyeti asla yakalayamazsın.elinde bulunan eğer servo motorsa,işin çok kolay zaten.sol resimdeki servo motor,röleleri niye bağladınki servo motora?dc motormuş gibi davranma ona yazık olur :)
bahsettiğim sistemde servo motor yok bilindik bi dc motor var o servoların içinde :)