MC34063 ile step-up Ete hocam dikkatine :)

Başlatan enrique_iglesias, 22 Aralık 2008, 23:04:09

enrique_iglesias

anladım şimdi daha iyi anladım ete hocam sağolun var olun malzemelerimi bekliyorum gelir gelmez başlayacağım.Malum şemdinli 10günden önce gelmiyor :(

mms234

merhabalar,
aynı mantığı kullanarak iki adet 1.5 V pil ile +-12V seviyelerini üretmek istiyordum. burada yazanları görünce hemen bir inceleyeyim dedim.
benim sorum şu olacak:

bu entegreyle kullanmak için bir indüktans almayı düşünüyorum ancak üniversite haricinde civarda indüktans ölçebileceğim bir yer yok. bu nedenle kafam karışık. bu indüktansın değeri çok kritik midir? yani ben gidip 100uF civarı bir taneyi sarsam kullansam fark edermi ?

bir de bu malzemelerin hangileri çıkış gücü açısından kritiktir? yukarıda saydığınız giriş direnci (0.5W 0.22R) dışında.

ete

Bobin değeri çok kritik değil ama yaklaşık verilen değerinde tutturulması gerekir. Güç için bobini direnç tipi kullanmayın. Ufak yuvarlak nüvelere 0,3mm telden 40-50 tur  sarsanız yeter.
Başka kritik malzeme yok sanıyorum.

ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

klazing

Alıntı yapılan: "ete"34063 çok nazlanmayan ner koyarsan onunla çalışan bir dc dc çevirici. O yüzden endişe etmeden denemeni yap derim.
7 ve 8 nolu pinler arasındaki direnci 180 ohm kullan.
akım sınırlama direncini 0,22 ohm kullan.
6 nolu pin ile GND arasına 100Mf bağla.
5 nolu pini 1K ile GND ye bağla. Yine 5 nolu pine 10K lik bir trimpot bağla ve tirimpotun diğer ucunu (orta uçla diğer ucu birleştir) 1N5822 nin ucuna yani voltaj çıkışına bağla. Böylece yaklaşık 7V ile 13V arasında ayarlı bir çeviricin olur. İstediğin voltaja 10K lık trimpot ile ayarlarsın.
Bobin 170uH olsun. Halk şeklinde sarı renkli küçük ferit kullanırsan güç konusunda sıkıntın olmaz.
Bu devre ile yaklaşık 2V tan 7-13V arası voltaj elde edbiliyorum. Güç olarakda rahatlıkla 500 ma alabiliyorum.

Ete

Sayın hocam,

benim de şöyle bir sorunum var, girişi 3.5-6V çıkışı ise 12.5V 300ma(sabit) çıkışlı bir konvertöre ihtiyacım var. siz yukarıda anlattıklarınızda "2V tan 7-13V arası (500ma) voltaj elde edbiliyorum" demişsiniz.
http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml
linkteki formüle istediğim değerleri girdiğimde "Switch peak current 2856mA exceeds 1500mA limit!" cevabını alıyorum. formüle göre 300ma da 4v dan 8v ancak çıkış verebiliyor. bu da sizin yazdıklarınızla örtüşmüyor. bu konu hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz?

teşekkürler

ete

Klazing,

Ben işin nasıl yapılacağını orada anlatmışım. Bu bizzat yapıp denediğim ve bir kaç yerde de kullandığım bir devre. Sana ayarlı konverter imkanı sunuyorum sen gidip başka yerlerden bir şeyler elde etmeye çalışıyorsun. Orada ne olduğu ile ilgilenmiyorum.  Bu nedenle sana tavsiyem otur bir deneme devresi kur ve sonucu gör. Başka ne diyeyimki. Daha güçlü bir şey istersen LM2577 (ADJ) kullanmanı tavsiye ederim. Onunda şeması data sheetinde var. Onuda denedim. 800 ma verebiliyor.

Ete

CLR

Alıntı yapılan: "klazing"
Alıntı yapılan: "ete"34063 çok nazlanmayan ner koyarsan onunla çalışan bir dc dc çevirici. O yüzden endişe etmeden denemeni yap derim.
7 ve 8 nolu pinler arasındaki direnci 180 ohm kullan.
akım sınırlama direncini 0,22 ohm kullan.
6 nolu pin ile GND arasına 100Mf bağla.
5 nolu pini 1K ile GND ye bağla. Yine 5 nolu pine 10K lik bir trimpot bağla ve tirimpotun diğer ucunu (orta uçla diğer ucu birleştir) 1N5822 nin ucuna yani voltaj çıkışına bağla. Böylece yaklaşık 7V ile 13V arasında ayarlı bir çeviricin olur. İstediğin voltaja 10K lık trimpot ile ayarlarsın.
Bobin 170uH olsun. Halk şeklinde sarı renkli küçük ferit kullanırsan güç konusunda sıkıntın olmaz.
Bu devre ile yaklaşık 2V tan 7-13V arası voltaj elde edbiliyorum. Güç olarakda rahatlıkla 500 ma alabiliyorum.

Ete

Sayın hocam,

benim de şöyle bir sorunum var, girişi 3.5-6V çıkışı ise 12.5V 300ma(sabit) çıkışlı bir konvertöre ihtiyacım var. siz yukarıda anlattıklarınızda "2V tan 7-13V arası (500ma) voltaj elde edbiliyorum" demişsiniz.
http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml
linkteki formüle istediğim değerleri girdiğimde "Switch peak current 2856mA exceeds 1500mA limit!" cevabını alıyorum. formüle göre 300ma da 4v dan 8v ancak çıkış verebiliyor. bu da sizin yazdıklarınızla örtüşmüyor. bu konu hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz?

klazing,
34063 içindeki switching transistörün dayanabileceği peak akımı max. 1500mA'dir dolayısıyla dizayn esnasında hesapladığın peak akımı, 1500mA'i geçmemesi gerekiyor. (1500mA için datasheet içinde switching transistör özelliklerine bakabilirsin).
Knowledge and Experience are Power

klazing

yani
"Bu devre ile yaklaşık 2V tan 7-13V arası voltaj elde edbiliyorum. Güç olarakda rahatlıkla 500 ma alabiliyorum."

cümlesindeki gibi çıkışları alabilmem mümkünmü acaba?

çünkü ben de girişi 3.5-6V çıkışı ise 12.5V 300ma(sabit) çıkışlı bir konvertör yapmak istiyorum.

ete

Bütün switching step-up dc-dc konverterler aynı mantıkla çalışır.
Bunların bir referans giriş ucu bulunmaktadır. O uca çıkıştan geri besleme olarak bir voltaj verilir. Bu voltaj  1,25V dur.
Alet bu voltajı  bir gerilim bölücü ile çıkıştan alır. Gerilim bölücü dirençler çıkış voltajına göre hesaplanıp hangi çıkış voltajında bu 1,25V ref girişine verilecek ayarlanır.
Sonuç olarak alet ref girişinde 1,25V görünceye kadar çıkış voltajını artırır. 1,25V dan dah afazla bir voltaj var ise de çıkış voltajını azaltarak Ref girişinde 1,25 V olmasını sağlar. İşte bu özellik nedeni ile bütün step-up switching regülatörler ayarlı hale getirilebilirler.
Sen bu gerilim bölücü yerine oraya ayarlı bir trimpot atarsan voltajı istediğin gibi ayarlayabilirsin.
Alete bir gerilim verdin. Oda çıkıştan aldığı geri beslemeyi ref girişine bastı ve baktı voltaj 1,25V un altında ise hemen çıkış voltajını artırır (PWM duty değerini artırarak bunu yapar) taaki 1,25V u ref. girişinde görene kadar bu artırmayı sürdürür. İşte trimpot ile bu aleti kandırıp istediğin voltaj çıkışına göre ayarlama yaparsın. Kısaca sana 12,5V lazım ise çıkış tam 12,5V olduğu zaman Ref girişi 1,25V olacak şekilde trimpotu ayarlarsın çıkış 12,5V olarak çakılır kalır orada.
Bu işin Voltaj kısmı idi. Akım değeri ise bildiğim kadarı ile bu alet 500 ma kadar bir akım sağlayabiliyor. Sana 300 ma lazım ohalde endişe edecek bir şey yok. Yeterki bobin sargısı da bahsini ettiğin akıma yetecek güçte sarılmış olsun. Bunun için küçük halka ferit kullanabileceğin gibi piyasada alttan iki bacaklı hazır ferit göbekleride satılmaktadır. Onları kullanırsan olumlu sonuç alman gerekir.
Başka söze gerek yok artık.

Kolay Gelsin
Ete

mustafa_cmbz

ete hocam benimde bu konuda bir sıkıntım var sizinle paylaşmak istedim...farklı bir konu açmadan bu başlık altından soruyorum..

ben bir adet 12v şarjlı pil ile led'li "AÇIK" yazısı hazırlayıp pic ile hem sarj olayını kontrol ettireceğim hemden minik 1-2 animasyon yaptıracağım...tabelanın çekeceği max. voltajı bizim usta 1-1.5a olarak hesapladı...

benim düşündüğüm mantık bu entegre ile olurmu bilmiyorum bu yüzden size danışmak istedim...

mesela 12v girecez 12v çıkacaz ya akünün voltajı 12v altına düştüğünde devredeki ledleri aynı parlaklıkta yakmaya devam edecek...böyle birşey mümkünmüdür yoksa giriş voltajı illaha çıkış voltajından düşük mü olmalıdır...mesela 9v ile besleyip 12v çıkış elde edebilirmiyiz_?

ete

12V girip tekrar 12V çıkmanın mantığını tam olarak anlayamadım.
Bu sistemin adı üstünde dc-dc voltaj konverter. Dolayısıyla 12 V girip 12V çıkış alabilirsin bu problem değilde sana gerekli olan 1-1,5A akımı bu entegre ile sağlayamazsın.
LM 2577 1A verebiliyor galiba onu deneyebilirsin.

Ete

mustafa_cmbz

ben sistemin çalışma mantığını üzerine düşmediğim için bilmiyorum...

bugün usta bir tabela tarzı bişeyler yapalım dedi ilkten aklıma bu entegre geldi elimde bir adet vardı biraz araştırdım mantığı anlamadım.kafamda bu aralar oldukça fazla karışık durumda...

belki yanlış gelecektir ama mantığı şöyle düşündüm...mesela 12v ile besleme yapsak çıkıştan 12v alsak devrede akü olacağı için 12v akünün voltajı 10v-9v-veya daha da aşağılara inse bile ledler aynı parlaklıkta yansın gibisinden düşündüm...yanlışmı düşünmüşüz....

ete

Düşünceniz çok yanlış değil ancak istediğiniz akımı verecek bir DC-DC konverter bulmanız gerekir.
Bana kalırsa LM2577 size daha yakın bir alet. Onu inceleyin.

Ete