Fotoğraftaki komponent nedir?

Başlatan cetne, 24 Aralık 2008, 10:32:11

cetne

elimde bu resımkı bulunan ustekı urunun ne ve hangı model oldugunu nasıl ogrenebılırımm!!

Erol YILMAZ

o 886 kılığına girmiş şey bir 886 değil ! :D

ahmet2004

Kartın üstten çekilmiş resmini ekleyebilirmisiniz?
Daha kesin sonuçlar üretebiliriz.

+vcc hangi pinlere bağlı Şase hangi pinlere bağlı vb.. bilgiler?

Pic 16F688 e benziyor.

ilker_32

Programlayıcıyı göz önünde bulundurmayarak, aynı pin sayısına sahip PIC'ler donanımsal olarak birbirine uyuyorsa,(bacak yapıları +vdd, gnd, mclr) bu özelliklere sahip tüm PIC serilerini birbirleri arasında okuyabilirsin. Yalnız, okuduğun .HEX kodları aynı olmayacaktır. Bu da seni yanıltabilir.

cetne

bende program onu 16F886 olarak okudu bende onun ıcın 16F886 tı dıye yazdım!! noldugunu bende bılmıyorum ama 16F688 dımıs arkadas 886 nın ıcınden aldıgımı 688 e yazsam olurmu!! yazabılırmıyım yada yazdırmazmı yazarsada calısırmı?

ilker_32

cetne

ney olmaz dostum yazılmazmı yazarsam dosya calısmazmı? hangısı?

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "cetne"ney olmaz dostum yazılmazmı yazarsam dosya calısmazmı? hangısı?
çalışmaz sanırım pic

kemalguler

Alıntı yapılan: "cetne"ney olmaz dostum yazılmazmı yazarsam dosya calısmazmı? hangısı?
Her ikiside olmaz.En basitinden aynı pin sayısına ve port sayısına sahip f84 ile f628 arasında işlev bakımından birbirinden çok farklı görev yüklenmiş pinler var.Birisi için derlenmiş hex dosyasını diğer bir pic için kullanamzsınız.Hex yüklemesini yapmış olabilir hatta doğrulamayıda yaptırtabilirsiniz,ancak düzgün çalışma elde edemezsiniz.Başımdan geçen bir olayı anlatayım.Toplu aldığım picler içinde( f84) yanlışlıkla f628 karışmış.Yüklemeleri yaptım kartın biri çalışmıyor.Hemen ilk iş pici okumak oldu.Program yazılmış,ama arıza var.Sonradan fark ettim f628 miş.ICPROG kullanıyorum.Belki başka proğralayıcılar tanımlanan pic ile yazılan pic farklı ise ikaz edebiliyordur.

elmaalma

Alıntı yapılan: "cetne"elimde bu resımkı bulunan ustekı urunun ne ve hangı model oldugunu nasıl ogrenebılırımm!!quote]

Bu kart ne iş yapıyor. Farklı çözüm yöntemi (yenisini tasarlamanız ya da o amaçla yardım istemeniz vb)  olabilir mi?

cetne

sayın elmaalma nıcklı dostum!! oyle keske olsa ama olmaz ıcındekı programı ben yazmadım ve yazanda ortada yok!!

Ziya

Bu fotoğraftan anlaşılmaz. Kartın tamamını gösteren bir fotoğraf ve çıkartacağınız şemayı da koymanız lazım.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Ziya

Alıntı yapılan: "cetne"bende program onu 16F886 olarak okudu bende onun ıcın 16F886 tı dıye yazdım!! noldugunu bende bılmıyorum ama 16F688 dımıs arkadas 886 nın ıcınden aldıgımı 688 e yazsam olurmu!! yazabılırmıyım yada yazdırmazmı yazarsada calısırmı?
Kartın yazılımını okutabiliyorsan disassemble edip, hangi donanımlara eriştiğine bak. Donanımlar 16f serisinde genelde aynı adreslerde yer alır.  Donanımların pekçoğunu ihtiva eden bir mcu için disassemble yap. Mesela 16F873 gibi. Bulamıyorsan ic-prog'un 16f84 için disassembleri ile de işini görebilirsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

cetne

dosyayı sıze versem bakabılırmısınız!!