30 W power led sebekeden 50W nasıl ceker

Başlatan cenkishan, 24 Aralık 2008, 13:49:29

cenkishan

slm arkadaslar power led ile aydınlatma yaptım. ayarlı güç kaynagından kartı dısarda calıstırırsam 1.40A sabitledim 22 voltta.eder 30.8 W ben bunu piyasada bulunan smps power supply ile 220 v dan besledigimde yine 22 volta ayarlı.WATT METRE ile baktıgımda 50W cektigini gordum kalan 19.2 W smps guc kaynagındamı harcanıyor.30 Watt nasıl oluyor 50w
:roll:  8O
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

Erol YILMAZ

Öncelikle SMPS ten çıkan akımı da ölçünüz. ( 1.40A olmayabilir ! )

Daha sonra Meanwell de dahil olmak üzere,
güç kaynakları 1. unsuru güç verimliliği olmak üzere tasarlanmıyor!
Ortalama  %80 verimle çalışıyorlar. Bu durumda 38W çekmesi lazım.

Eğer GNC marka gibi çöp mal ise zaten kullanmanızı bile tavsiye etmem.

OptimusPrime

bu tip güç kaynaklarının hepsi çıkış uçları şebekeden izole olsun diye flyback topolojisiyle yapılır. flyback ise smps kaynaklarda pekde verimli çalışan bir çözüm değildir. ayrıca smps kaynağınız pfc de yapmıyor olabilir. bu durumda şebekeden çekilen güç artacaktır.
tabi siz yineden smps çıkışından kaç amper çekiliyor bir kontrol edin. bunda yarar var.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

cenkishan

Hocamında dedigi gibi genel amaçlı smps lerde verimlilik %80 olması gerekiyor led için ise %95 oranında smps güç kaynakları var.Bu kullandıgım smps deki fark acayip birsey.tasarruf için led kullandıgımızda bu smps ile beslersek daha cok israf yapmış oluruz.Güç kaynağı değil güç manyağı
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte