smps sıcaklık problemi hakkında

Başlatan mcan, 31 Aralık 2008, 13:57:18

mcan

Selamlar, nationaıl sitesinden yaptığım similasyona göre lm5575 kullanarak 24v-5v 0.5A dc dc smps kurdum ortam sıcaklığını 45C yaptığımda kart üzerindeki elemanlar özelliklede diyot ve entegre 56-51C oluyor.Kapalı fansız küçük bir kutusu olan birdevre tasarlıyorum bu smps kutu içine koyup en yakın yerine hava kanalı açsam, 24v giriş geriliminde 0.5A çekerken içerinin sıcaklığını 10C yükseltiyor bu anormal değil mi?
Kutu içerisine sıcaklık ölçer koymayı planlıyordum bu durumda smps baya bir ölçümü yanıltacak.Bu kadar ısınıyormu bu zımbırtılar? lm7805+taş direnç ile yaptığım kapalı kutuda bile bu dereceleri görmemiştim.
sıcaklık sensörünü ve regülatörü kutu dışına taşımadan birçözüm bulmam gerekecek.
1.sensörü kutu içinde bir bölmeye koymak gerekecek mekaniksel yalıtım olacağından smps den etkilenmeyecek.Ama bu amaca yönelik kutuyu yaptırtmam gerekecek bu ise zor bir çözüm.
2.smps fan olmadan ortamın sıcaklığını 1C yi geçmeyecek şekilde ısıtmalı.

kullandığınız,termal olarak yalıtılmamış kapalı kutu içerisinde sıcaklığı arttırmadan çalışan bir smps varmı? Sıcaklığı düşürmem için yksek verimli smps kullanmam gerekiyor sanırım.

hatmeto

Mesela kutuya bir fan koy girişine 60C lik termostat bağla. ısı buna ulaşınca termostatla fan çalışsın.
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

mcan

Alıntı yapılan: "hatmeto"Mesela kutuya bir fan koy girişine 60C lik termostat bağla. ısı buna ulaşınca termostatla fan çalışsın.

fan olmadan diye belirtmiştim.