Resolvers nedir?

Başlatan erkan614, 02 Ocak 2009, 14:35:16

erkan614

control technique servo sürücülerim de encoderini açıp kontrol ettim ama şaşırdım çunku bildiğimiz encoderlerden yok,
resolver denen çift bobinli bi yapı var, teknik servisini aradım bilgi almak için "bu resolver nedir dedim" adam "yuh resolver nedir bilmiyomusun" manasında bi fırça çekti çok utandım terşekkür edip telefonu kapattım,  :oops:
şimdi size soruyorum nedir bu resolver nasıl çalışır? hassasiyeti neye göre belirlenir?

not ne universtede ki 2 tane bitirdim ne meslek lisesinde resolveri hiç duymadım  bu ne biçim teknik elemanlık bu nasıl bir sistem

ugurtarlaci

@Erkan614

Resolver  denen alet seninde dediğin gibi çift bobinli bir yapıya sahip bir aygıt. Bu bobinleri bir trafonun primer ve sekonder sargıları olarak düşünebilirsin. Transformatörde sargıların birbirlerine olan açılarını değiştirdiğin anda endükleme değeri değişeceğinden sekonderden alacağın gerilimin değiştiğini görürsün.

İşte bu bilgiyi analog olarak işlersek ,sonuç bize resolver(karar verici) in pozisyonunu verecektir. Neden Enkoder yerine Resolver dersek, Sisteme ilk enerji verdiğinde encoder pozisyonunu kaydetmemişsen muhakkak sıfırlaman gerekecektir. Oysa resolverda ilk enerjiyi verdiğinde alacağın analog bilgi sana pozisyonu verecektir.

Pozisyon kontrolde sıkça kullanılan bir yapıdır. Çok kaba haliyle anlattım ancak temel yapı budur.

Not:
Bu arada sana cevap veren (aslında vermeyen) , çok şey bildiğini sanan aslında sadece para kazanması için yeterli olanı bilebilenlerden çok var etrafımızda maalesef ..... :)

İyi çalışmalar....
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

z

Resolverde en az 3 bobin olur. Bunlardan birisi donen referans bobinidir. Disaridan sinusel bir gerilimle uyarilir.

Diger iki sargi ise statorda bulunur ve saftin yapmis oldugu acinin sinusu ve cosinusu ile orantili voltaj verir.

Ancak bu voltajlarin genligi referans sargiya uygulanmis sinusel gerilimle module olur.

Dolayisi ile saft dondukce sin ve cos sargilarindan pozisyonla orantili moduleli voltaj alirsin.

Bir resolverin elektrik kesildiginde pozisyonu unutmamasi icin 1 donude 1 tam periyod sinyal vermesi bir baska deyisle tek bir cift kutbu olmaldir.

Kaliteli bir resolver 1 turun 1/64000 gibi kesrindeki bir pozisyonu algilayabilir.

Incremental encoderleri yorumlayan lojik devreler, gurultuye cok duyarli iken resolveri yorumlayan analog/digital devreler, gurultuya cok bagisiklidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

peki resolver yerine artımsal encoder takılabilirmi?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

erkan614

sürücünün donanımına bağlı bendeki sürücülere takılamaz
ama eğer incremental encoder bilgisini işleyip sürücüye sinüs ve cosinüs değerlerini analog olarak girebilecek bi ara devre yaparsan o ayrı

z

Resolveri sin-cos encoderlarla karistirmayalim. Resolveri incremental encoder ile yapmak bayagi zahmetli is.

P o anki pozisyon,
K Encoderin tur basina verdigi puls sayisi

pozisyon 0..K araliginda ve 1, 2 yada 4 le carpip carpmamak sizin elinizde.

Teta milin yaptigi aci, Teta = P * 2pi/ K

Vref, resolver "interface"den gelen sinus formlu sinyal.

Bu durumda resolverin cikis sargilarindaki gerilime esdeger voltaji asagidaki gibi uretebilirsiniz.

Vs=Vref x Sin (Teta)
Vc=Vref x Cos (Teta)

Resolver sinyallerini incremental encoder "interface"e baglatan cipler var ama tersi sanirim ihtiyac duyulmadigindan uretilmiyor.

fractal

bazı sürüclerde hem roselver girişi hemde encoder girişi var.artımsal encoderda pozisyon bilgisi veriyor ve elektrik kesilince bu pozisyon bilgisi silinmiyor resolverde aynı işi yapıyor sanırım.şimdi resolver takıp çıkarma cok zor bir iş pozisyonunu bulmak cok zor.arıza verdimi cok uğraştıyor.bunun yerine bu resolver ı söküp yerine elimdeki encoderi taksam olmazmı yani.ikiside aynı şey değilmi biri hangi pozisyonda kalmışsa ona göre bir gelim veriyor.encoderde ona göre bir bilgi veriyor.ben roselver girişine encoder takalım demiyor.sürücüde encoder girişi ayrı zaten..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Resolverlar hafizasi olan sistemler değildir. Resolver sadece 1 turdaki pozisyonu bilebilir. Ornegin motorunuza bagli resolver 10 tur dondukten sonra elektrik kesilirse tekrar elektrik geldiginde sistem 10. turda oldugunu bilmez. Sadece motor acisi su kadar diyebilir.

Incremental encoderin elektrigi kesilir ardindan geri verilirse hic bir seyi hatirlamaz.

Genellikle batarya ile beslemenen sistemlerle soruna care aranir.

alfacon

dostum  facoder  & resolver arasında nasıl bir fark var yapısal olarak aynı ama resolver daha küçük ebatlarda üretilmekte fa cokeder yapısal olarak daha buyuk galıba yardımcı olursan sevinirim