DC motoru servo motora çevirmek

Başlatan serdararikan, 11 Ocak 2009, 13:26:28

serdararikan

elimizde bir adet dişli kutulu 24 v luk DC motor var üzerinde encoder var .bunu servoya çevirmek istiyoruz.bu konuda elinde döküman devre vb bilgileri olan varsa paylaşabilirse sevinirim.

ete

Standart bir döküman yada sistem bulacağını pek sanmıyorum.
Bu iş o kadar zor bşr iş değil tabiiki becerine bağlı .
Yapılacak iş,
Önce encoderi okumanın bir yolunu bulacaksın. Benim gördüğüm bu tip motorların pek çoğunda yalnızca encoder diski mevcut idi. Üzerinde ayrıca bir devre genelde olmuyor ama olanları da gördüm. Devre denilen şey encoder kontrol ünitesi yani sürücüsüdür. Besleme girilip A ve B çıkışları olması gerekir. Tek yön çalıştırılacak ise yalnızca A çıkışı olabilir.
Devre yok ise;
Fotosel çıkışını okunabilir bir seviye ye getirecek bir sistem bulman gerekiyor. Bu işler için genellikle Comparatör (LM393 veya LM339) kullanılmaktadır.
Belki encoder driver şeklinde aratırsan bir şeyler bulabilirsin. Pek çok gördüm ama nerede dersen şimdi hiç birisini bulamam.
Sonuçta encoder den 2 adet çıkış alman gerekiyor birisi A diğeride A dan 90 derece faz farkı olan B çıkışı. Bu iki çıkış ile motorun dönüş yönünü ve dönş sonucu elde edilen palslar sayılacaktır.
Servo motorlar genelde belirli bir açısal aralıkta çalışırlar ve bu 90 derece yada 180 derece olabilmektedir. Bu durumda 90 derecede kaç pals geleceğine bakacak ve bütün bu bilgilere dayanarak bir pic kullanarak kontrol sistemini kuracaksın. Motorun istenen açıda dönmesini sağlayacak giriş bir pot veya buton yada tuş takımından girilen bilgilerle olabilir. Tercih size kalmış nasıl kontrol edeceğinize bağlıdır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

serdararikan

Ete arkadaşım söylediklerin hakkında malumatım var fakat servo deyince sadece açı devir ayarı gelmiyor akla aynı zamanda tork da sabit olmalı.bunu  nasıl sağlayacağız devir sabit kalırken torkunda sabit kalması lazım.

ete

Tork olayı benim bildiğim besleme ile ilgili bir olay. Yoksa servonun torkla bir alakası olduğunu sanmıyorum. Bir alakası varsa ben bilmiyorum demektir.

Ete

z

Servo tanim olarak;

Cikisinin ivme, hiz, pozisyon yada tork oldugu, girisinin ise sabit olmadigi regulator sistemidir.

Bir teybin makara hizini kontrol altinda tutmak isterseniz hiz servosu, bir mekanizmanin pozisyonunu kontrol altinda turmak isterseniz pozisyon servosu, bir robotun parmaklarinin sikma kuvvetini kontrol altinda tutmak isterseniz tork servosu olusturursunuz.

Birden fazla degiskeni de kontrol altina alabilirsiniz. Ornegin hiz+pozisyon.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ete

@Z,
Bilgi için teşekkürler. İlişki var ise ben bilmiyorum demiştim ve bu ilişkiyi gerçekten bilmiyormuşum. Aslında pek çok servo motorla uğraştım. Kimi, meraktan kimisi ise yapmak istediğim işler nedeni ile idi. Hepsinde yalnızca pozisyon kontrolleri yapılıyor idi. Şimdiye kadar hiç tork servosuna rastlamadım. O yüzden bilmemem de normalmiş kendi adıma.

Ete