Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

30~50 Kilovolt

Başlatan Cetinal, 15 Ocak 2009, 14:35:51

Cetinal

uzunlugu yaklasık 26cm ve çapı yaklasık 1 cm olan bir tüpte flaş patlatmam lazım

50~100Khz arası bir değer de 20~50 kilovolt elektirik üretmem gerekiyor
akım çok önemli değil...

@maxiboost  abi  arabaların ateşleme bobiniyle yap demişti msnde onu denedim 10 cm lik bir tüpte flaş yapıyor ama bahsettiğim tüp de yapamıyor malesef yuksek frekenslı surmem gerekıyor bu ateşleme bobinleri yüksek frekansla sürülebilirmi

yada Tv lerdeki eht trafosuyla bu frekansta yapabilirmiyim ??

yada basit bi switch mode devresiyle yapabilirmiiyim trafo hesabı filan nasıl olacak ?

bilgisi olan varsa bi beyin fırtınası yapalım da bakalım neler çıkıyor ortaya

timpati

bildiğim ve denediğim kadarıyla Xenon flash tüpleri 50Hz civarı tetiklenebiliyor (fotoğraf makinalarında ve arabaların devir ayarında kullanılan avans tabancasında öyle idi). EHT tarafolarında ise 15kHz kullanılıyor, daha farklı bir frekansta cevabı ne olur bilemiyorum. yer sorununuz yoksa deneyebilirsiniz ama bu tip tüplerde YG elde edildikten sonra tetikleme trafolarının çok daha basit bir biçimde (ve çok küçük olarak) yapılabileceğini düşünüyorum. yani hazır veya elde sarılan ferit çekirdekli bir trafoyla denemeler yapılabilir.
why mr. anderson, why ?

z

Atesleme bobinini sac nuvesinden dolayi yuksek frekansda suremezsin.

Neden flash tupunu kirilma geriliminde ateslemek istiyorsun.

Bahsettigin uzunluktaki flash tupunu cok daha dusuk gerilimle de isildatabilirsin.

Bu flash tupunu nerden buldun ve ne amacla kullanacaksin?

Bu konularda yeterince tecrubem var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cetinal

evet 5Kv 100khz yeterli olacak diye düşünüldü ama ne bilyeyim pek aklıma yatmadı 5Kv nın o tüp ü aydınlatacagı :D

tüp ü nerden aldığımızı bilmiyorum ben işe başladıgımda vardı ama sizin için öğrenirim nerden alındığını ve fiyatını

mcan

Daha düşük gerilimle nasıl aydınlatılıyor?

z

Genel olarak butun gaz desajli lambalar  iki sekilde isildatilir.

1. Anod katod voltaji kirilma degerine kadar cikartilir. Bu cok yuksek voltaj ister. Lamba ateslendiginde lamba voltaji kendiliginden duser. (Guc kaynaginin akim limit ozelligi yoksa lamba bozulur)

2. Anod katod voltaji makul bir degerde tutulur harici bir elektrod ile on dejarj baslatilir.

2. yontemde atiyorum 100v yeterli iken 1. yontemde lamba uzunluguna gore binlerce hatta onbinlerce volt gerekebilir.

Hangi yontemin uygulanacagi lambanin kullanim alanina bagli.

Ornegin fotograf flasi uygulamasinda 2. yontem kullanilir. Zaten 1. yontemin flash uygulamasi genellikle olmaz.

Laser tuplerinde genellikle 1. yontem uygulanir.

Klasik fluorasant lamba uygulamalarinda 1 nolu yontem uygulanir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com