74hc595 de yaşanan sorun

Başlatan biteker, 30 Kasım 2003, 03:45:37

biteker

Merhaba sevgili forum üyeleri,
ben 74hc595 kullnarak pic16f877 nin portlarını çoğullamak

istiyorum ve bununlada ilgi olarak forumu araştırdığımda aşağıda ki cevabı buldum ve hemen uygulamaya geçtim yanlız şöyle bir sorunla karşılaştım iki tane 74hc595 kullanırsam sorun olmuyor

ama 3. 74hc595 i bağladığımda istediğim portların hiç biri aktif olmuyor daha sonra deneye deneye sorunun 3. entegrenin clock bacağını bağlamadığımda ortaya çıktığını farkettim eğer bunu

bağlamazsam diğer iki entegre görevlerini yerine getiriyordu benimse sizden ricam bu sorunu nasıl aşacağım kousunda bana yardımcı olmanız acaba pic'in clock bacağı 3 tane entegreyi

kaldırmıyormu? ya da başka bişeymi
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

INCLUDE "modedefs.bas"
DATAPIN VAR PORTa.2
CLOCKPIN VAR PORTa.1

LATCH VAR PORTa.0

B0 VAR BYTE
B1 VAR BYTE
B2 VAR BYTE

B0=20
B1=35
B2=40

ShiftOut

DATAPIN,CLOCKPIN,MSBFIRST,[B0]
ShiftOut DATAPIN,CLOCKPIN,MSBFIRST,[B1]
ShiftOut DATAPIN,CLOCKPIN,MSBFIRST,[B2]

PulsOut LATCH,10

mmengi

dostum sorun 3. entegrede olabilir mi yani arızalı olma durumu.1. ile 3. nün yeri değiştirerek denedin mi?Ben 4 taneye kadar

denedim sorun çıkmadı.Kod dogru bir hata yok.

biteker

evet sevgili mmengi seninde dediğin gibi entegrelerinde yerini değiştirdim hatta başka bir entegre ile bile denedim ama sonuç

aynı gene 3. 74hc595 in clock ucunu bağlayınca sorun çıkıyor bu arada pic e uzaklığına göre 3. entegre verilere göre baktığımda ilk verinin ona gitmesi lazım çünkü diğerlerine 2. ve 3. veriler

gidiyor
bu arada bu denemeyi bread board üzerinde gerçekleştiriyorum kablo uzunluklarıda kısa diyebiliriz ayrıca güç kaynağı olarakta http://users.auth.gr/~mixos/projects/pcb/power/004

adresindeki "0-30 VDC STABILIZED POWER SUPPLY WITH CURRENT CONTROL 0.002-3 A" isimli devreyi kullanıyorum

saygılarla,

biteker

sevgili mmengi sorunu halletim sorun benim portb yi kullanmam gerekirken porta yı kulanmamdan kaynaklanıyormuş zaten

senin kodlarında portb yi kullanıyordu ilgilenen arkaşların için

http://www.picproje.net/forum/viewtopic.php?t=1241
sevgili XNHCX yukardaki adreste pic16f877 portları hakkında

detaylı açıklamayı yapmış

saygılarla,