pir dedektorlerin zaman ayari

Başlatan selvi, 19 Ocak 2009, 13:42:54

selvi

elimde pir dedektor var.zaman ayari 5s-9min arasinda ben bu sureyi kucultebilir miyim?ne tur bir islem yapmaliyim?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

ustad

Dedektörün içinde İşlemci varsa içinde büyük bir ihtimalle yazılımla zaman süreleri oluşturulmuştur.

Yazılıma müdahele şansınızın olmadığını düşünürsek ve zaman ayarı tirmpot ile yapıluyorsa müdahele için devreiyi iyi incelemeniz gerekir. Trimpot uçları +5V gnd ye bağlanmışsa ve orta uç işlemciye gidiyorsa +5v ve gnd uçlarının yollarını kesin ve uçları kullanılan trimpot değerine göre uygun dirençlerle tekrar +5V ve gnd ye bağlayın, bu sayede oluşturulan gerilimde sabit değerler elde etmiş olursunuz, üstten ve alttan zaman aralıklarına daralama elde edersiniz.

Bu söylediklerimde yazılıma müdahale şansınız olmadığnı ve dijital bi devre için söylüuyorum,pir in zaman kontrolu analog ise o zaman devreyi incelemek gerekir.

Kolay Gelsin...

selvi

http://www.chipcatalog.com/Datasheet/13BEBDA1276E423297BAB913AE3B04FC.htm
yukardaki linkte ht7610a entegresi kullanilmis.ben ac kismini iptal edip dc ile devreyi calistirmam gerekiyor.devre 220v ile calisiyor.anlamdigim hususlar var.linkte entegrenin semasi var.entegrenin besleme uclarinda 9v var.2 nolu ayaga role bagli.dedektor algilama yaptiginda ilgili uc 9v dan 0volta dusuyor ve roleyi cekiyor.entegrenin 5nolu ucunda zc yaziyor.bunun anlami nedir.bu ucu olctum 3.5v gibi deger gosteriyor.
kisaca ben devreyi dc ile calistirmam icin ne tur degisikler yapmaliyim.sadece entegrenin beslemesine 9v verirsem yetermi.zaman ayari 3 nolu ayak bagli rc devresi var.zamani azaltmak icin r degerini azaltsam olur mu?
zc degeri hem dc de hemde ac 3.5v gosteriyor.ac iptalolursa bir sorun olur mu?yada ac iptal ettikten sonra dc 3.5v verirsem sorun olabilir mi?mevcut durumda bu biraz sorun olarak duruyor.

selvi

pir dedektorlerin zaman ayarini tumden iptal edebiliir miyim?.onun yerine entegrenin cikisini pic islemcisine okutup gerekli zaman ayarini kendim duzenleyebilir miyim?
dedektorden kullanilan AN-0842B isslemcisinin datasheetini bulamadim.zaman ayari icin trimpot kullanilmis.mikro elemanlar kullanildigi icin tespit de zor oluyor.
normalde pir algilama yaptiginda islemcinin -en dusuk zaman ayarinda-ilgili ucunda 5sn 5v cikis veriyor.timpotu iptal etsem ilgili uctan 5v cikis alabilir miyim?yada pic islemcisine bu degisimi okuyabilir miyim?mevcut hazirsistemin zaman araligi bir engel.bir sekilde bu zaman ya iptal etmem yada minumum bir degere cekmem gerekiyor?

selvi

zaman ayari yapan trimpotundan entegrenin ucuna giris yapan voltaj degerini olctum.1.90-2.16v arasinda degisiyor.ben bundan yararlanarak voltaji zener ve normal diyotla   zaman ayarini dusurmeyi denedim.sonuc olumsuz oldu.bu sefer entegrenin role tetikleyen cikis ucu surekli 5.3v gosteriyor.

selvi

normal zaman ayari 5sn-9dk arasinda olan pir modulunda trimpotun cikisina bagli olan direnci 8k dan 560ohm dusurdum.zaman ayari 1sn gibi degere dustu.role ceken entegrenin cikisi 1sn kadar aktif oluyor.ama algilamalar arasi en az  5sn dir.yani pir modul algilama yaptiktan en az 5sn sonra ikinci algilamayi yapiyor.mevcut zaman degerini degistirmeme ragmen algilama araligi eskisi gibi.bu durum pir sensorun algilama yavasligindan mi yoksa farkli bir degisiklik yapmak mi gerekiyor?

ustad

Algılama aralığının zaman ayarlayan trimpot ile çoğu devrede alakası olmuyor. Algılamada aralık olmasının sebebide pirların rölenin bırakma zamanında oluşan arklardan etkilenmesin diye algılamada yazılım ile 1sn civarı bir gecikme konuluyor genellikle. 5sn uzun bir süre, sanmıyorum ki bu süreyi donanımsal bir oynama ile düşürebilesiniz.