Çoklu led sürme

Başlatan graphpix, 20 Ocak 2009, 10:26:42

graphpix

Selamlar, 1000 adet 5mm kırmızı 20ma ledi hem maliyet hem de elektrik sarfiyatı açısından en uygun şekilde yakmak istiyorum.

12V ile ledleri 3erli gruplayarak (seri) daha sonra bu grupları paralel olarak bağlayıp direkt olarak yakınca 20A lik bir güç kaynağı gerekiyor. Bunları pwm ile sürmek için yada farklı bir şekilde bir sürücü devresine ihtiyacım var.

ugurtarlaci

Hesaplamada hata yapmışsın.

Genel olarak Kırmızı Led ler 1.9-2.1V aralığında çalışır ve 20mA çekerler.

12V ile 3 değil 6 adet Ledi seri bağlayabilirsin.
Bu durumda her grup 12V ta 20mA çekecektir.

1000 led / 6 = 166.6 grubun olur.

166.6 x 0.02A = 3.32A yapar.

Sonuç olarak 20A lik değil 3.32A - 12V luk bir güç kaynağı senin için yeterlidir.

Kolay gelsin.
Zoru Başarırım , İmkansız Biraz Zaman Alır....İmza... YENİ NESİL GENÇ TÜRK MÜHENDİSLERİ......

z

1000 adet 5mm kırmızı Led

ILed= 20ma

Vled=2V

Bir ledin harcadigi guc P=2X20E-3= 40E-3

1000 ledin harcadigi toplam guc 1000x40E-3=40w

Bu ihtiyaciniz olan gucun en dusuk degeri. Yapacaginiz baglantiya gore bu deger artacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

Sistemin nasıl çalıştığını ve ne işe yarayacağını bilmiyorum fakat 1000 adet ledi, 25'li gruplara bölerek tarama yöntemi ile sürmen işini bir hayli kolaylaştıracaktır. 25 adet ledin çekeceği güç en fazla 0.5 A olur. Böylece yüksek akımlı besleme devresi kullanmaktan kurtulmuş olursun.
İmza.

timpati

dc ile sürme (sürekli lojik1) yerine pwm ile sürme durumunda darbe-boşluk oranına bağlı olarak belki akım değerinin ortalama değeri düşecektir ama aynı zamanda ledlerde çok açık bir parlaklık azalması gözlenecektir. bunu dengelemek için ledleri bu kez 20mA'den epey fazla bir akım değeriyle (anlık olarak) sürmeniz gerekir, DC ampermetrenin gösterdiği ortalama değeri siz yine 20mA'e göre ayarlayabilirsiniz. denemeler için 5 adet seri kırmızı ledi bir dirence bağlayıp ölçümler yapın ve ideal direnç değerini bulun. 6 tanesini seri bağlayıp, pwm'le ayarlamalar yaparak direnci de aradan çıkarabilirsiniz ama pek tavsiye etmem, emniyet payı olarak gerilimin fazlasını alacak bir seri direnç her zaman olmalıdır.
why mr. anderson, why ?

graphpix

Hepinize bilgilendirmeleriniz için ayrı ayrı teşekkür ederim. 1000 adet ledi şirket logosunu doldurmak için kullanmayı düşünüyorum. pwm için uygulayabileceğim örnek bir devre şeması ya da hazır satınalabileceğim bir ürün tavsiye edebilir misiniz?

En son çare @ugurtarlaci'nin belirttiği gibi gruplandırarak 12V ile direkt olarak sürmeyi düşünüyorum.