Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

CDS

Başlatan selvi, 21 Ocak 2009, 14:34:03

selvi

hazir pir modullerin yaninda cds denilen 2 elemanli fototransistore benziyor.bu cds elemanin gorevi nedir?
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

erkan614

ldr dir kendisi hava aydınlık ise ışık yakmaya gerek yok die koyarlar onu devreye
vay anasını beee çok akıllı adam canım bunu yapanlar

aklıma not defterine katılan ata demirel geldi :)

selvi

pir sensorun yanina konulmasinin pir ile baglantisini kuramadim.benim icin onemli olan pir sensorun calismasi eger cds pir sensorunu etkilemiyorsa cikartmayi dusunuyorum.

erkan614

benim bildiğim cds aydınlatma sistemlerinde gerekiyor
güvenlik sistemlerinde ki pir dedektorlerde cds (benim bildiğim ldr) kullanılmıyor

bu sonucu şurdan çıkardım; ikisininde içini açıp baktım birinde var diğerinde yok

mustafa_cmbz

aydınlatma için kullanılan pır sensörlerinde ışığın şiddetini ölçer ve bir pot ile de istenilen ışık seviyesinden sonra pır aktif olunca lambayı yakar mantığı bu şekilde...

alar sistemlerinde kullanılanlarda ise erkan hocamın dediği gibi bu sistem bulunmamakta çünki alarmı akif veya pasif kılmak kullanıcının paşa gönlüne kalmış :D

benim ise anlamadığım şey bu alarm sistemlerin de kullanılan benim yeni nesil dediğim 20kg üzerinde ki cisimleri algılaması olayını bir türlü çözemiyorum...acaba nasıl yapıyorlar_?

arkadaşım eğer pır dedektörünü gece gündüz çalıştırmak istiyorsan ldr'yi sök ama onun yerini boş bırakma ldr nin yerine karanlıkta ne kadar direnç gösteriyorsa o kadar bir direnç at ki devre devamlı gece modunda çalışsın...

bir tavsiye:

eğer elindeki ışıklandırma için tasarlanmış pır dedektörünü alarm sisteminde kullanmayı düşünüyorsan sana kesinlikle tavsiye etmem birincisi her şeyden etkilenir ikincisi ise çıkış olarak 220v verdiğin için çıkış 5v'a zor dünüştürürsün...bunların haricinde ise dedektörün içindeki 220v beslemesini kesip 12v vs. tam hatırlamıyorum belirli bir voltaj değeri ile beslersen de filtredeki kutupsuz kondastörleri sökeceğin için sensör buz dolabı veya elektrik ile çalışan ve emk üreten herhangi bir beyaz eşyadan etkilenebilir...başıma geldi çözene kadar çok şeyler öğrendim ama devreyi yaptığım kişiye rezil oldum...bunları göz önüne alarak bişeyler tasarlamanı tavsiye ederim...iyi çalışmalar...

selvi

elimde bir kac cesit pir modul   var.hepsinde cds(ldr) var.alarm icin kullanmak istiyordum.devreye besleme verdigimde devre uzerinde led var bir sure led belli araliklarla bir sure yaniyor.fakat bu durumda role cekmiyor.ama pir sensor hareketi algiladiginda role cekiyor.
hem gunduz hem de gece calisan pir alarm sistemi gerekli.aydinlatma icin kullanilan pir modulleri calisma mantigini biraz daha acabilir misiniz?niye yanlis alarm verir.bir sure disarda denedim.yanlis alarm vermedi.
 birde zaman ayarlari var bu sistemlerin.5s-9minute arasinda.ben bu sureyi  azaltmak yada iptal edip pic islemcisiyle istedigim zaman ayari kendim yapmak istiyorum.nasilbir degisiklikyapmam gerekiyor.ayarlarda potansiyometre kullanilmis.

erkan614

bikere en büyük farkı fresnel lens :)
aydınlatma için olanı dairesel alaı alarm için ulanu çizgisel alanı algılycak şekilde yapılmıştır (normalinde hesaplaması var iç bombelerinin ama genelde saldım çayıra tarzında yapılıyor :) )
ikincisi aydınlatma için olanında direkt bi entegre var herşeyi o ayarlıyo çok kaba bazen kuş görse lambayı yakıyo (çıkış hayati önem arzetmediğinden)
alarm için olanı ise entegredensonra md ye giriyor ve (sanırım basit) bi algoritmaya göre girişi bi değerlendirmeye tabi tutuyor ki abuk subuk girişlere milleti rahatsız etmesin diye

ikisini birbirinin yerine kullanablirmisin? "elbette".

selvi

pir modullerin indoor ve outdoor ozellikleri var.outdoor ozelligi olan pir modullerin calisma mantigi nasil.pir dedektorleri nasil dis ortama duyarlihale getiriliyor.ic ortama gore dis ortamdaki hava degisimi daha fazla.hangi sistemle bu degisimler algilamaz kilinabiliyor.

timpati

hem gece hem gündüz çalışacaksa IR led kullanan bir yaklaşım dedektörü yapmanı tavsiye ederim.
why mr. anderson, why ?

selvi

ir ile yapilacak yaklasim sensorun mesafesi maksimumne kadar.yaklasik 10m gerekiyor.

timpati

cisimden yansımalı değil de ışık (görünmeyen) bariyeri olarak kullanırsan araya (alıcı-verici arasına) girilmesi durmunda daha verimli çalışır. mesafe sıradan IR'lerde 5-8 metre civarındadır ama vericin güçlü ve alıcın seçici olursa 10m sorun değil. harici sinyallerden etkilenmemesi için sinyali kodlu yollaman gerekebilir. verici sinyalin darbe katarı biçiminde olacağı için de birkaç tane IR diyodu seri bağlayıp anlık olarak yüksek akım da basılabilir. alıcı tarafı mercekli veya IC biçiminde olursa sinyal rahat yakalanacağından erim de artar. bu yolla sadece on-off sinyali olarak kullanmak bir yana, diafon bile yapılıyor (yani kablosuz, ışıkla ses taşınıyor).

benden şema isteme, çünkü net zibil gibi kaynıyor zaten bu konularda. tek dikkat edeceğin parazit sorunlarıyla başetmesi zor olduğu. uğraştıkça öğrenip çözümleri kendin bulacaksın zaten. olmadı, hazır ürünler de var ama pahalı gelebilir.
why mr. anderson, why ?

selvi

sema istemiyecem.ama parazitik durumlari 1 yila yakindir  ugrastim halledemedim.mesafe 10m den fazla.fakat kendi kendine led yanmasinin onune bir turlu gecemedim.forumda bayagi buyonlu bayagi mesajlarimoldu.cesitli cevaplar geldi.ama hala soru canliligini koruyor.cevap bulana kadar...