seri iletişim problem

Başlatan onurksp, 23 Ocak 2009, 17:02:51

onurksp

arkadaşlar bi sorum öncelikle 16f877 mikro ve CCS C kullanrak basit bir uygulama ile seri porttan bir kelimelik yazı yolladım Şöyle bir sıkıntı var.Proteousta Max232 kullanmazsam yazılar istediğim gibi çıkıyor.Araya max232 bağlayınca yazılar çıkmıyor virtual terminal de boş bir ekran oluşuyor max232'nin T1out bacağı gri(kararsız) renk alıyor bu niçin olur bilen varmı.Ben hyper terminalden yada visaul basıc üzerinden bilgisayara veri göndermek istesem max232'yi mecbur kullanacam acaba paroblem nerde yardımcı olursanız sevinirim.Herkese basarılar kolay gelsin.

mucit07

proteusda olur bole hatalar

onurksp

Alıntı yapılan: "mucit07"proteusda olur bole hatalar

peki kardeş devreyi kurdumda max232 nin bağlantılarını aynen yapmak gerekiyo acaba dedim baska bi ayar falan mı var ondan mı diye  sordum...

mustafa_cmbz

c de bilmiyorum fakat basic'te gönderidğin komutu invert ederen gönderme seçeneği var onu kontrol etmeni tavsiye ederim...birde max 232 ayaklarını doğru bağladığından emin ol...

MURSEL

gönderidğin komutu invert eden gönderme seçeneği var

arkaşın dedigini yaparsan proteusta virtual terminalde yazılarn dogru cıktgını görüceksin  ama uygulama durum tam tersi invert komutunu kaldırman lazım  ....  proteustaki max232 entegresi verinin değilini  cıkısına aktarıyo ama uygulamaya cevirdiginde bu problem ortadan kalkıyor sorun proteusun max232 'de

cemilkendir

proteusda vitural teminalin alıcağı verinin invert olarakmı yoksa normal olarak mı alacağını ayarlayabilirsin buna vitural terminalin özelliklerinden ulaşabilirsin