CCFL Inverter

Başlatan eLectronbLue, 23 Ocak 2009, 21:10:16

eLectronbLue

Merhaba. Laptopumun monitörünün brightness'ında olan problem dün yerini sessizliğe bıraktı. Önceden biraz çalışıp duran CCFL arka aydınlatması, bugün tamamen durdu. Sistemi incelediğimde problemin inverter'da olduğunu tespit ettim. Lamba sağlam. 555 ile monostable bir osilatör yapıp 12/220 yi bir trafoyu sürdüğümde ekran aydınlatması çalıştı. Tabi ki de kaba taslak bir çalışmaydı ve tam performans alamadım. Şimdi ise 16f628 ile PWM kontrollü bir inverter yapmayı düşünüyorum. Lamba ortalama olarak 50 ile 150 KHz arası bir frekanstaki PWM ile kontrol edilmeliymiş, uzun ömürlü olması açısından. Fakat uygun bir smd trafo bulamadım. Eski trafosunu söktüm ama tuhaf bir iç yapısı varmış gibi görünüyor. CCFL olarak geçen Cold Cathode Fluorescent Lamp ise ateşleme anında 1450 volt, sürekli parlama durumunda ise 650-800 volt , 3-5mA arası tüketiyor. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz? Nasıl bir çözüm üretmeliyim? İyi çalışmalar İyi Günler.

gevv

trafomu arızalı inverter kontrol ünitesimi ?

eLectronbLue

Inverter kontrol ünitesi arızalı. Trafonun fotoğrafını da çekip koyacağım yarın.

gevv

kontrol ünitesininde resimini gönderin belki elimde çıkma yada parçaları vardır

eLectronbLue

Bu inverter devresi:

Bu da SMD trafo:

gevv

yakın çekim yapıp makroyu açsanız daha net olur resimler  elimde 8 inc dvd player inverter kartı var trafosu ile üzerindeki trafo sizin trafoya çok benziyor bir şekilde sürücü katı uydurulabilir yada trafoyu kullanırsınız adresinizi pm atın

eLectronbLue

İyi niyetinizden dolayı teşekkür ederim. Yalnız, şuan için trafoyu yönetecek bir devre de yok elimde. Devredeki planım bir adet 16f628 ile PWM yardımıyla ortalama olarak 50 ile 150 KHz arası değişken bir pulse elde edip bunları mosfetler ile SMD trafoya aktarmak. Elimdeki smd trafonun girişi 5 pin, çıkışı 2 pinden oluşuyor. Ne kadar ölçüm yaptıysam da çözemedim.

Elimdeki makalede buna benzer bir trafo üretiminden bahsedilmiş:
http://www.4shared.com/file/82448551/b29e42e8/inverter1.html

Hatta elimdeki trafo ile o makaldeki trafo şekil olarak + nüve yapısı ve sarım biçimi açısından aynı.

gevv

Alıntı yapılan: "eLectronbLue"İyi niyetinizden dolayı teşekkür ederim. Yalnız, şuan için trafoyu yönetecek bir devre de yok elimde. Devredeki planım bir adet 16f628 ile PWM yardımıyla ortalama olarak 50 ile 150 KHz arası değişken bir pulse elde edip bunları mosfetler ile SMD trafoya aktarmak. Elimdeki smd trafonun girişi 5 pin, çıkışı 2 pinden oluşuyor. Ne kadar ölçüm yaptıysam da çözemedim.

Elimdeki makalede buna benzer bir trafo üretiminden bahsedilmiş:
http://www.4shared.com/file/82448551/b29e42e8/inverter1.html

Hatta elimdeki trafo ile o makaldeki trafo şekil olarak + nüve yapısı ve sarım biçimi açısından aynı.

anladım bendeki kartı inceledim işinize yaramıyacak büyük ihtimal gücü yetersiz kalır

bilgisayarın markasını ve modelini verebilirseniz ikinci el çıkma parça bakabilirim eğer bulursak fiyata göre karar verirsiniz

eLectronbLue

Ortalama olarak 3-5 wattlık bir inverter gerekiyor. Bilgisayarımın markası Dell Inspıron b130. Birebir uyumlu bir inverter olması gerekmiyor. Dimming ayarlarını laptopun herhangi bir yerine bağladığım ufak bir butonla da ayarlayabilirim. Dijital olarak sistem bazlı kontrol olması gerekmiyor.

gevv

http://f.imagehost.org/view/0958/P9230047
http://f.imagehost.org/view/0347/P9230046

en iyisi birde siz bakın bu kart çalışıyor trafo direkt entegre ile sürülmüş sizdeki devreye göre trafo boyutuna göre kurtarırmı

eLectronbLue

Evet bu kart olduğu gibi işimi görecektir büyük ihtimalle. O entegre de sanırım PWM mantığı ile çalışan bir driver.

serkanspy

Slm arkadaşlar bende samsung 226nw22''  var pc  monitörü var  ışıklar söndü  açtıgımda inverter  de OZ9643N SMD  entegre  var ve entegre çok silik pdf bulamadım saçma sapan yerler çıkıyor ccfl lanbaların bacaklarından çıkan penbe mavi soket sıralama farkedermi ? lanbayı test etme yöntemi nasıl olur ?

timpati

Alıntı yapılan: serkanspy - 13 Mart 2011, 21:49:39
selam arkadaşlar bende samsung 226nw22''  var pc  monitörü var  ışıklar söndü  açtıgımda inverter  de OZ9643N SMD  entegre  var ve entegre çok silik pdf bulamadım saçma sapan yerler çıkıyor ccfl lanbaların bacaklarından çıkan penbe mavi soket sıralama farkedermi ? lanbayı test etme yöntemi nasıl olur ?

sıralama farketmez, onlar ac gerilimle çalışan lambalara gidiyor (bazı monitörlerde bir tane, büyük olanlarında ise altlı üstlü iki (4) lamba).

sorun lamba(lar)da değilse büyük olasılıkla inverter kartının trafosundandır, aynısını satan (2. el) yerler için nete bakın, mutlaka bulursunuz.
why mr. anderson, why ?

elaass

Arkadaşlar ben lcd konusunda tecrübeliyim. Floresanlarını ve board tamirlerini yapıyorum. İnverterin tüm çıkışları kontrollüdür. floresanlardan biri arızalansa bile diğerleri çalışmaz çünkü inverter katı lambaların elektriğini keser. floresanların hepsinin değişmesi gerekir verimlilik açısından. Yüzlerce lcd tamir ettim 1 tanesinin inverteri bozuktu ! Her zaman boardta arıza yoksa lambalara bakarım. Floresan değişimi titiz bir iştir.
Kolay gelsin

erkan614

aklıma takıldı bu florasanların renk sıcaklığı ne oluyor
bendeki philips lcd de ekran rengi menüden 6500k ve 5600k olarak değiştirebiliniyor ama nasıl çift florasanmı var