çıkış alma problemi

Başlatan gokhangokcen, 24 Ocak 2009, 16:05:00

gokhangokcen

selamlar herkese cümleten.Elimde bir adet 24volt ac bir ampul var dc ilede çalışabiliyor ve ben dc de çalıştırıyorum.ampulün beslemelerini verdigimde haliyle ampul yanıyor.ampul görünmeyecek bir yerde oldugu için ampulun yanıp yanmadıgını anlamam gerek.ldr tarzı bişey bağlayamam.Bunu en az donanım ile nasıl hallederim?.araya herhangi bir seri direnç vs türü birşey bağladığımda ampul yanmıyor.küçük omajlı bir direnç ile gerilim düşümü oluşturup transistörü tetikletmeyi denedim ampul yanmadı.böylede bi sorunla karşı karşıyayım yardımlarınız bekliyorum.

Saygılar
Gökhan gökçen
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

mustafa_cmbz

eğer lambanın bulunduğu ortamda ışık kaynağı olarak sadece kullanacağınız ampul bulunacak ise basit bir ldr transistör ile oluşturulmuş basit bir devre işinizi görebilir ama ldr'nin bulunduğu ortamda lambanın dışında ışık kaynağı varsa op-amp ile oluşturulmuş bir devre kullanmanız şart ortamdaki diğer ışık kaynaklarından etkilenmemesi için seviye ayarı yapan op-amp'lı bir devre şart...iyi çalışmalar....

gokhangokcen

ldr tarzı bişey kullanmak sıkıntı olacak ortamda direk olarak güneş ışığı var:)

Maxim

ampüller hem ac hemde dc gerilimde yanarki ?
başka bir özellikmi var ampülde ,
bildiğimiz içinden tel geçen akkor flamanlı lamba değilmi ?

seri direnç takıp üzerine düşen gerilimi bir opamp ile okuyacaksınız ,
en mantıklısı ,

"düşük omajlı direnç" bu ucu çok açık bir kelime ,
ne kadar düşük ?

0.05 ohm luk taş direnç takın, yanacaktır .

parda

Merhaba;

Kabaca çektiği akıma bakabilirsiniz.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

gokhangokcen

bildigimiz akkor flamanlı lamba 10R civari bir direnç ile denedim ampul yanmamıştı sebebeni hala anlamış değilim en azından sönük yanması gerekdi bence.cevaplarınız için teşekkürler daha küçük omajlı bir direnç bulayım birde o şekilde deneyeyim.iyi çalışmalar

ipek

lambanın akımı nedir bilemiyorum? eğer küçük bir lamba ise lambaya seri bir 1n4001 diyot bağlayın bunun üzerinde 0.7volt düşer bir adet bc517 darlington transistörüde bu diyoda bağlarsanız bc517'nin collectörüne led mini röle vs bağlayabilirsiniz..en basiti bu

gokhangokcen

lamba 5w civarı küçük bir ampul.bc517 yerine başka herhangi bir transistör olabilirmi bc 237 falan akşam oldu açık bi elektronikci bulmak zor bu saatde

z

Ince bir fiber lif ile isigi tasi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

bc517 kazancı yüksek npn darlington transistordür. 2 adet bc transistorü
kurallara uygun olarak bağlayıp darlington haline getirebilirsiniz.

gokhangokcen

selamlar cümleten.
lamba ile kaynak arasına seri bir diyot koydugumda diyodun 2 ucunu ölçünce 0.73 voltluk bir gerilim görüyorum.Fakat bu gerilimi diyodun neresinden almam gerekli bu 0.7 voltluk gerilimi nasil transistörün beyzine girerim?.Diyodun herhangi bir ucundan aldigimda 24v gidiyor transistörün base sine :D ve transistör direk uçuyor bu duruma bi cvp
lütfen.iyi çalişmalar.

z

Lambayi base akimi yuksek bir transistorun emetor beys devresine seri baglarsan kollektor lambanin yanip yanmadigi hakkinda anahtarlama sinyalini kolayca verecektir. Plastik paketteki BD serisi transistorler isini gorecektir.

(Fiber lif onerim lamba yaniyormu yanmiyormu fikrini gorsel olarak vermekte)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gokhangokcen

cevabınız için teşekkürler fakat tam olarak anlayamadım emiter base ine seri bağlamayı küçük bi şema tarzı resim koyabilirmisiniz acaba

edit:birde opamp yardımı ile geçen akımı gerilime dönüştürmek mümkünmü acaba eğer böyle bişey yapılabilirse analog olarak o gerilimi değerlendirebilirim yardımlarınızı bekliyorum. iyi çalışmalar.