Microişlemci ile led kümesi nasıl yakılırr ??? (ACİL)

Başlatan elektroacemi, 27 Ocak 2009, 18:18:45

elektroacemi

Merhaba arkadaşlar
Ledleri monte ettim direk besleyerek yakabiliyorum. Besleme 12 V
5 ayrı led kümesi var. Hepsinin (-) leri ortak. Led kumereleri yanarken sırasıyla 10 mA, 3.3mA, 10.6mA ,8.8mA ve 3.3mA  akım cekmekte. Bunları microişlemci ile yakmak için PNP transistor kullanmayı düşündüm ama bir türlü beceremedim. En son BC556 ile çok denedim olmadıı. Kollektore 12 V bağlıyorum. Emmetörü led kümesinin (+) sina bağlıyorum. Base ise microişlemci portunu (arasına 680om 3.3 k.om ve direk bağlamayı denedim) bağladım. Set de de yanıyor CLR  de de. Base direk (-) bağlayınca da yanıyor. +5v bağlarsam da yanıyor. Hiç bir yere bağlamazsam yanmıyor.

arkadaşlar ne yapabilir

wsxwsx

pnp kollektörüne + bağlanmaz !. pnp ve npn transistör farklı şekilde sürülür ve bağlanır..

Hazır led gruplarının  genelde + sı ortak oluyor. Eğer böyle durum yoksa, eksileri ortak olduğunu kesin biliyorsanız, bu devreyi kullanabilirsiniz. +ları ortaksa tek transistörle yaparsınız.

bc327 yerine bc556
bc337 yerine bc546 kullanılabilir.

devrede sonradan fark ettim.rx direncini bc327 nin kollektörüne takmak daha uygundur.

elektroacemi

sağol arkadaşım. buna benzer birşeyide hoccam söyledi. yarın malzeme alıp deneyeceğimm.:) sonuçu yazarım:)

MURSEL

5 ayrı led kümesi var. Hepsinin (-) leri ortak. Led kumereleri yanarken sırasıyla 10 mA, 3.3mA, 10.6mA ,8.8mA ve 3.3mA akım cekmekte.
 bence burda bir hatan var öncelikle.  eger bu akım degerleri içindede oslaydı picten sürmen yetereli idi   transitörün calışmasında ilginclik var npn transistör için polarmaları dogru veriorsun ya transistör bozuk yada picten set degeri gelmior .. transistöre baglamadan önce picin ilgili pinin ölç  kolay gelsin

elektroacemi

transistorler çalışıyor ancak pnp transistor ile 12 V anahtarlayabilmem için BASE  ye 12 V ile vermem gerekiyormuş. Microişlemcinin verdiği gerilim 5 olduğu için çalışmıyormuş. NPN kullansam oluyormuş fakat NPN kullanmam için bütün LED leri ters çevirmem lazım. 250 tane lehimli LED var bu zor olur. Bu yüzden hocamın ve üste yazan  arkadaşın verdiği devreyi deneyeceğim. Yani PNP transistorun BASE sine 12V yi NPN transistor ile verewceğim.

sonuçu size bildiriririm:))

elektroacemi

Alıntı yapılan: "wsxwsx"pnp kollektörüne + bağlanmaz !. pnp ve npn transistör farklı şekilde sürülür ve bağlanır..

Hazır led gruplarının  genelde + sı ortak oluyor. Eğer böyle durum yoksa, eksileri ortak olduğunu kesin biliyorsanız, bu devreyi kullanabilirsiniz. +ları ortaksa tek transistörle yaparsınız.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bc327 yerine bc556

devrede sonradan fark ettim.rx direncini bc327 nin kollektörüne takmak daha uygundur.

bu devreyi kurdum. rx direncini hiç takmadım çünkü led lerde direnç vardı. microişlemciye bağlamadan 0  5V ile denedim. Fakat 1k lık direncin ucuna 5V verince ledler yanmıyor fakat 1k yı çıkarıp direk 5v verince yanıyor (1.5A akım çekiyor ama) 1k yerine farklı dirençler taktım. 33ohm bile taksam çalışmıyor. Sanırım yukarıdaki direçnlerine değişmek lazımm

elektroacemi

Alıntı yapılan: "elektroakif"
Alıntı yapılan: "wsxwsx"pnp kollektörüne + bağlanmaz !. pnp ve npn transistör farklı şekilde sürülür ve bağlanır..

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bc327 yerine bc556

bu devreyi kurdum. rx direncini hiç takmadım çünkü led lerde direnç vardı. microişlemciye bağlamadan 0  5V ile denedim. Fakat 1k lık direncin ucuna 5V verince ledler yanmıyor fakat 1k yı çıkarıp direk 5v verince yanıyor (1.5A akım çekiyor ama) 1k yerine farklı dirençler taktım. 33ohm bile taksam çalışmıyor. Sanırım yukarıdaki direçnlerine değişmek lazımm

arkadaşlar yukarıdaki tarif ettiğim gibi çalıştı:)

başta wsxwsx  arkadaşımıxz olmak üzere bütün arkadaşlara çok teşekür ediyorumm:)

MURSEL

transistorler çalışıyor ancak pnp transistor ile 12 V anahtarlayabilmem için BASE ye 12 V ile vermem gerekiyormuş. Microişlemcinin verdiği gerilim 5 olduğu için çalışmıyormuş. NPN kullansam oluyormuş fakat NPN kullanmam için bütün LED leri ters çevirmem lazım. 250 tane lehimli LED var bu zor olur
  muş ları geçelim öncelikle
 npn transitör için     (+)C   (+)B   (-)E     c-e arası iletime gecer
pnP transitör için       (+)C   (-)B   (-)E      c-e arası iletime gecer

pnp kollektörüne + bağlanmaz !. pnp ve npn transistör farklı şekilde sürülür ve bağlanır..
dikkat edelim  c ucuna + baglanır

fakat NPN kullanmam için bütün LED leri ters çevirmem lazım
belki   transistörü cevirmen yeterli oalcaktır

wsxwsx

elektroakif arkadaş, son olarak ne şekil yaptın bilmiyorum ama  bazı sorunlar var.

- transistör beyzine direnç kullanmadan direk 5 volt verirsen beyz emiter arasından söylediğin gibi 1.5 amper gibi aşırı akım çekilir.  ve o transistör yanar.

- picin çıkışını doğrudan bağlamak doğru değil.  300 ohm veya  1k direnç ile uygun.  led akımını artırmak için bc337 kollektöründeki direnci düşürebilrisin. 220ohm .. 1k olabilir.  eğer toplam led akımı dediğin gibi 10..25mA düzeyinde ise  sistem çalışır.

elektroacemi

Arkadaşlar üste anlsatılan gibi yaptım. Resim koyacaüğım ama nasıl koyuluyor:(((