rs485

Başlatan enrique_iglesias, 30 Ocak 2009, 13:47:26

enrique_iglesias

Arkadaşlar sitede çok araştırma yaptım bazı şeylere kafam yatmadı daha öncede sordum ama yanlış sordum..

Elimde sn75176b entegre var bacak bağlantılarını şu şekilde yaptım

1 R----> 18F452 RX pinine bağlı
2 RE---> DE ile kısa devre yapıp PORTB.0 'a bağlı
3 DE---> RE ile kısa devre yapıp PORTB.0'a bağlı
4 D-----> 18F452 TX pinine bağlı
5 GND---->GND
6 A-------> 180R ile B'ye bağlı
7 B-------> 180R ile A'ya bağlı
8 VDD----> VDD

bağlatılar bu şekilde....

Programım şu şekilde :

basla:

low PORTB.0  'RE ve DE low yapıldı rx modunda
serin2 rx,396,[wait "a"], dec3 alinan]
LCDOUT $FE,1,#alinan
high PORTB.0 'RE ve DE high yapıldı tx modunda
serout2 tx,396,["veri alindi"]

goto basla

bu şekilde sitede yaptığım araştırmalar ile bağlantılarımı ve deneme yazılımımı yaptım ama bir türlü iletişim kurduramadım...

180R dirençten kaynaklanan bir sorunmu ayrıca master ve slave'den bahsediliyor..Bende her biri kendi içinde master veya slave olacak hat sonu direnci derken bunu her bir modüle koymammı gerekiyor yoksa en uzaktaki modülemi koymam gerekiyor....

Benim amacım

bir pic soracak diğerleri cevap verecek yani 1nci pice sıcaklık bilgisi sorulacak o cevaplayacak,bitecek diğerine soracak v.s.

bağlantılarımdan şüphe ediyorum ama anlamış değilim..Bu ağ işini öğrenmek istiyorum ama seri iletişim hep başıma dert tam çözemedim.Lütfen yardımcı olun..Şimdiden teşekkürler...

mavi

Telecommander Monster Of Network

enrique_iglesias

teşekkür ederim dostum çok iyi bir kaynak oldu benim için......
rs485 için güzel bir uygulama notları

baya bir inceledim ama bir soru sormak istiyorum....

geçen madde şu şekilde.

Data hattının yanındaki bir güç hattında oluşacak olan 1000 Voltluk bir pik darbe data hattına 100 Voltluk bir voltaj bindirir.Bu alıcı ve verici devrede bozulmalara sebep olacaktır.Bu nedenle galvanik izolasyon devresi yapılması gerekmektedir.Bunu optocuplor ilede yapılabilir.Kullanılan optocuplorun hızı data hattının hızını belirler.

bu madde benim için çok önemli burda kullanacağımız opto cinsi nasıl hesaplanır.Yani optonun hızı hattın hızını gösterir diyor.baund rate 2400 kullanmayı tasarlıyordum teşekkür ederim...

OG

2400baud için en olabilecek ardışıl 10101010 gibi data değerine karşılık gelen frekansı veya 1 bit süresini bulur ve optokupler bu hıza yetişebilirmi datasından bakarsın.

2400B için en hızlı olduğunda 1 bit süresi = 1/2400 = 416,6usn dir. Yani 416usn süresince HIGH, 416usn süresince LOW durumunu alır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

enrique_iglesias

evet şimdi daha iyi anlaşıldı...sayın OG teşekkür ederimmm......hemen uygulamaya geçeceğim..

tayyar

Link kırılmış hocam yenilenebilir mi?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

gevv

tayyar

--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--