Lcd ışıgı yardım

Başlatan berkay_yalan, 31 Ocak 2009, 21:15:00

berkay_yalan

lcd ıle tasarlanmıs butonlu hazır bır devre kullanıyorum lcd nın ısıgı sureklı yanık ve ben bunu ıstemıyorum yanı lcd ısıgına mudahale edılebılıyor yanı kısaca demek ıstedıgım butonlara basıldıgında lcd ısıgı 30sn yansın sonra otamatıkman sonsun yanlız yazılımsal bır degısıklık yapamıyorum dısarısan yapmam gerekıyor mesela hazır devrenın butonları kullanılabılır ve bır zamanlayıcı gerekebılır sız ne onerırsınız?

Lütfi AYYILDIZ

Butona bağlı bir diyot,direnç,kondansatör ve transistör işini görebilir aslında, okulda gösterilen klasik devreler. Yazılımsal olarakda mümkün ama müdahele edemeyeceğini söylemişsin. Yazılımsal olarak TMR0 kesmesi ile şahane bir şey olabilirdi.

mucit07

hocam boş işler icin vakit harcamayın

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "cobra07"Butona bağlı bir diyot,direnç,kondansatör ve transistör işini görebilir aslında, okulda gösterilen klasik devreler. Yazılımsal olarakda mümkün ama müdahele edemeyeceğini söylemişsin. Yazılımsal olarak TMR0 kesmesi ile şahane bir şey olabilirdi.
evet yazılımsal guzel olabılırdı fakat elımde kaynak kod yok ve klasık dedıgınız devreye bırde zamanlayıcı eklemek gerek tabı yada pıc eklemek 12f629 gıbı

Alıntı yapılan: "mucit07"hocam boş işler icin vakit harcamayın

sız dolu seyler yapın bızı kurtarın ve bos konular ıcın ellerınızı yormayın

solidus

Bir dönem ben de aynı sıkıntı ile uğraşmak zorunda kaldım. O zaman Portb.0 kesmesi ile kolayca halledebileceğimi söylediler ama kimse boş işler için vakit harcama dememişti. Hoş görümüz azalıyormu acaba ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

tayyar

555 ve bir kaç yan eleman kullanılarak ufak bir timer yapılabilir işinizi görebilir sanırım.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

turkbey06

1 ad. 74HC123
1 Ad. 4.7uF
1 Ad. 100K dirençle bir geçiktirme devresi bu işi halleder.

alayli

Devrede kaç adet buton var ve pullup mı yoksa pulldown mı çalışıyorlar?
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "alayli"Devrede kaç adet buton var ve pullup mı yoksa pulldown mı çalışıyorlar?
4 adet buton ve pull-up

alayli

Aşağıdaki devre işini görür. Butonların zaten pullup lı olduğu için RP1 direnç grubuna ihtiyacın yok. Butonlar da zaten şu anki devrende var. Diyotların katotlarını PIC'e giden buton uçlarına bağlaman kafi. RV1 ile yaklaşık 1--55 saniye arası ayar yapabilirsin. LCD arkasındaki led grubunun durumuna göre R2'nin değeri farklılık gösterebilir. Hesaplar ayarlarsın...

Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

berkay_yalan

hocam kusura bakma pull-down mus ne gıbı degısıklık yapmam gerek

alayli

Diyotların polaritesini ters çevirip, monostable multivibratör olarak çalışan 555'in tetiklenebilmesi için girişe bir invertör ekleyeceksin. Tek transistörlü bir inverter fazlasıyla yeterli...

berkay_yalan

elıne saglık alaylı hocam