Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

delay_cycles(x);

Başlatan pcb, 02 Şubat 2009, 00:39:13

pcb

delay_cycles(x);
delay_cycles da x değişkenini kullanmak istiyorum yani saykıl sayısını sonradan belirlemek istiyorum ama CCS buna izin vermiyor bir rakam belirlememi istiyor. Bir yöntem varmı acaba ?

Analyzer

Selam,

delay_cycles() prosedürüne en küçük değeri verip ardından bunu for (;;) döngüsü içine alırsınız. Ardından bu for döngüsünü istediğiniz kadar döndürürsünüz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Tagli

Alıntı yapılan: "Analyzer"Selam,

delay_cycles() prosedürüne en küçük değeri verip ardından bunu for (;;) döngüsü içine alırsınız. Ardından bu for döngüsünü istediğiniz kadar döndürürsünüz.

Analyzer
Bu durumda aradaki hassasiyet kaybolmaz mı? Herhalde en az 1 cycle bekleme yapılabilir. Ama bence her bir döngü için 1 cycle'dan fazla zaman harcanır. Mesela 10'lu bir döngü içinde delay_cycles(1) kullanılırsa muhtemelen 10 değil 30 (yaklaşık) cycle bekleme elde edilir. Bekleme süresi uzunsa ve delay_cycles(1) değil de delay_cycles(10000) gibi bir ifade kullanılırsa hata önemsiz bir düzeye inebilir.  

Belki farklı işlemler için farklı delay_cycles() kullanılabilir ve şarta göre bunlardan birine atlanabilir. Şimdilik aklıma başka bir fikir gelmiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

pcb

yardımcı oldunuz teşekkürler

Analyzer

Alıntı yapılan: "Tagli"
Alıntı yapılan: "Analyzer"Selam,

Analyzer
Bu durumda aradaki hassasiyet kaybolmaz mı? Herhalde en az 1 cycle bekleme yapılabilir. Ama bence her bir döngü için 1 cycle'dan fazla zaman harcanır. Mesela 10'lu bir döngü içinde delay_cycles(1) kullanılırsa muhtemelen 10 değil 30 (yaklaşık) cycle bekleme elde edilir. Bekleme süresi uzunsa ve delay_cycles(1) değil de delay_cycles(10000) gibi bir ifade kullanılırsa hata önemsiz bir düzeye inebilir.  

Belki farklı işlemler için farklı delay_cycles() kullanılabilir ve şarta göre bunlardan birine atlanabilir. Şimdilik aklıma başka bir fikir gelmiyor.
Selam,

Elbette döngü için de zaman harcanır ancak delay prosedüründe de muhtemelen döngü olacaktır. Zaten problem delay_cycles() prosedürüne değişken alamaması nedeniyle ortaya çıkmış. Fonksiyonu tekrar düzenlemek ya da döngü ile istenen zaman "yaklaşık" olarak tespit edilmesi gerekir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

necati

delay_cycles(x);
x en fazla 255 olabilir
int8 x;
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]