Role Önerisi

Başlatan TA7R, 04 Şubat 2009, 13:49:10

TA7R

Arkadaşlar
5 Volt DC ile (pic+uln2003)  10 adet civarında role kullanmam gerekiyor. Roleler anahtarlama amacıyla (on-off) olarak kullanılacak,tek kontaklı olmaları yeterli ancak üzerlerinden 1000 Watt gibi bir güç akması gerekiyor.
Piyasada bulunabilen bu ihtiyaçları karşılayabilecek role modeli tavsiye edebilirmisiniz ? Daha önce rolelerle hiç çalışmadığımdan bu konuda pek bilgim yok . Teşekkür ederim selamlar ...

Cetinal

1000W gibi bir güç se eğer anahtarlanacak olan

normal kullandıgımız röleler de kontak açığ kapatırken ark yapar ve zamanla kontaklar yapışır birbirine

SSR ile olabilir ;)

timpati

1000W, hangi gerilimde? daha doğrusu akım nedir? sıradan 220V'luk röleler, 5A'e dayanabiliyor, bunlardan çift kontaklısını alıp paralel bağlayabilirsin. düşük gerilimse röle yerine büyük akımlı kontaktör kullanman gerekecek. SSR'ler de şık bir çözüm olur ama hazırları pahalıdır, kendin yapabilirsin.
why mr. anderson, why ?

TA7R

Yanıtlar için teşekkürler , anlaşılan işim biraz zor olacak . 100-1000 watt RF sinyali ,ssb de değişen sinüs sinyali olduğu için sabit voltaj düşünemiyorum şimdi , 100w telsiz vericisi bazen de linear amp. ile 1kw  için anten seçici devrede kullanılacak ...

TA7R

Bir soru daha sormak istiyorum bu konuda
5v dc , yüksek akımlı role bulmak zor gibi görünüyor , ancak 12vdc var sanırım özellikle oto sanayii için epeyce çeşidi mevcut ...
ULN 2003 le zaten 0 voltu kontrol ediyorum , girişi pic den +5v gelse de çıkış 0 volt , roleye + voltajı devamlı , 0 ı ise seçime bağlı olarak sürüyorum .Bu durumda 5v role yerine 12vdc role kullansam uln2003 ün o çıkışını ona bağlasam uln 2003 e bir zarar verir mi ? çalışır mı ? zaten uln2003 e besleme için 12v veriyorum .. Ancak bir yerde +5 voltla +12 v un toprakları aynı olabiliyor yani uln2003 üstünden geri dönerse , bir sorun olur mu ?

OG

OTO rölelerinin kontak aralıkları çok az. RF yüksek güç için çok tehlikeli olur. Belki birkaç tanesi seri bağlanarak kontak aralığı arttırılmış olur fakat RF o dolambaçlı mesafeyi katederken swr problemi yaşayabilir.

Gerçi BURADA veBurada RF röle diye gösterilenler de birşeye benzemiyor ama denemek lazım.

HF de kullanılacaksa problem çıkmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

TA7R

OG çok teşekkürler , oto rolelerini plandan çıkardım , verdiğiniz adresteki rf için roleler çok pahalı ve yurt dışı . İst. 12v 16A tek kontak roleler var , artık onlardan kullanırım . Herkese çok teşekkür ederim.

fahri-

Normal rölelerle RF anahtarlamak çok sakıncalı. Amplifikatörüne zarar verebilirsin. Pahalı da olsa RF röleler kullanılmalı.