MCLR Kullanım Sorunu

Başlatan protech06, 06 Şubat 2009, 23:27:56

protech06

Arkadaşlar bildiğimiz gibi pic MCLR (RESET) ucu +5V çekilmektedir.Devre üzerinde butonlar ve bunlara bağlı çıkışlar kullanıyorum ve pic olarak 16F628A kullanacağım ve butonlar için bacak sayısında 1 tane daha ihtiyac var ve bu MCLR ucunu çıkış yada giriş olarak kullanmam mümkünmüdür ? MCLR ucunu +5v cekmedigim halde saglıklı bir sekilde calısması lazım devrenin kullanamama durumunda butonları okumak için baska bir bit entegre kullanıp butonları oraya baglayıp o entegre üzerinden okuyacagım.

ete

Sigortalardan MCLR_OFF yapıp, bu pini giriş olarak kullanabilirsin.Çıkış olamıyor maalesef.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

protech06

@Ete

Hocam ilginize teşekkür ederim Devremde reset gerektiren bir durum oluşmyacak ve incelediğim bir çok şemada devrede reset gerekmediği halde yani resetlenecek bir durum yok devrede fakat bu mclr pini devamlı +5v cekiliyor. Reset kullanılmayacagı halde cekilmesi gerekiyormu yani picin saglıklı olarak calısması için bu gereklimi ? Ben bu pini buton girişi için kullanacağım ve sorun oluşmuyor anlaşıldı.

erkan614

ben in olarak çoğu zaman  kullanıyorum

Tagli

Alıntı yapılan: "protech06"Reset kullanılmayacagı halde cekilmesi gerekiyormu yani picin saglıklı olarak calısması için bu gereklimi ?
Normalde MCLR +5 V'a çekilmezse PIC çalışmaz. 16F628A'da (ve diğer benzeri PIC'lerde) bu bacağın giriş/çıkış işlemlerinde kullanılması durumunda, yani ilgili konfigürasyon biti uygun şekilde ayarlandığında gerçek MCLR girişi (pin değil yani) dahili olarak Vdd'ye bağlanıyor (datasheet'te bu şekilde açıklamış).
Gökçe Tağlıoğlu

Murat Mert

Bende mclr ucunu kullandım. Yanlız bu ucu negatif uç ve direnç ile pull-up yapmıyorsun. Örneğin direk buton cıkış olarak pozitif uçtan alıyorsun.
mert07

ete

Mert07 ,
Alıntı Yap
Bende mclr ucunu kullandım. Yanlız bu ucu negatif uç ve direnç ile pull-up yapmıyorsun. Örneğin direk buton cıkış olarak pozitif uçtan alıyorsun
demiş,

Giriş olarak çalışan bir pin hem 0V (GND) hem de pozitif (+5V) olarak algılanabilir.  Pek tabiiki pull-up (+5V ta çekme) ve Pull-Down (0V ta çekme) uygulanabilir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com