Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

ccs ve rs485 yardım

Başlatan berkay_yalan, 09 Şubat 2009, 02:09:08

berkay_yalan

ccs dılı kullanarak rs485 ıle ıkı pıc arasında haberlesme saglamak ıstıyorum ve rs485 hıc kullanmadım demek ıstedıgım rs485 ıle ılgılı ccs dılınde yazılmıs ornek kod arıyorum yardımlarınızı beklıyorum

amac : oturdugum yerden uzak bır mesafede(1000m) bır ana lcd var ve ben bunu oturdugum yerden takıp etmek ıstıyorum yanı rs485 ın ıkı ucunda lcd olacak ve aynı degerlerı gosterecek

yada ana lcd nın data bılgılerını daha kolay nasıl tasırım?

rf daha mı zor olur?

OG

RS485 özel bir yazılım gerektirmez, bir bağlantı katmanı, donanımdır.

RS485 cihazları, PIC gibi bir cihazdan elde edilen TTL seviyedeki (0-5V) datalar uzağa temiz olarak taşınmak istendiğinde araya konulan bir verici bir de alıcı ünitedir. 75176 ve eşdeğerleri bu işi yapar. Bunlar içinde hem TX hem de RX ünitelerini barındırırlar. Enable pinleri ile cihaz TX mi RX mi çalışacağı belirlenir.

Vericiye (TX) tek hatlı TTL datası girer, 2 hatlı olarak çıkar, ve 2 hat olarak uzak mesafeye gönderilir.

Alıcı (RX), uzak mesafeden gelen 2 hatlı datayı alır tek hatlı TTL seviyesine çevirip kullanıma hazır hale getirir.

Mesafe uzadıkça araya repeater ilave edilerek teorik olarak sonsuz mesafeye gönderim yapılabilir.

Gönderim tek yönlü ise yani data daima tek tarafa akıyorsa hiç bir özel uğraşıya gerek kalmadan (TX/RX anahtarlama yapmadan) sabit bağlı 2 adet entegre ile iletişim sağlanır.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mucit07

#use rs232 (baud=115200, xmit=pin_C6, rcv=pin_C7, parity=N, stop=1,enable=pin_c5)

tanımla bu şekilde gerisi  rs 232  rs485 zaten rs 232 nin endüstriyel hali

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "OG"RS485 özel bir yazılım gerektirmez, bir bağlantı katmanı, donanımdır.

RS485 cihazları, PIC gibi bir cihazdan elde edilen TTL seviyedeki (0-5V) datalar uzağa temiz olarak taşınmak istendiğinde araya konulan bir verici bir de alıcı ünitedir. 75176 ve eşdeğerleri bu işi yapar. Bunlar içinde hem TX hem de RX ünitelerini barındırırlar. Enable pinleri ile cihaz TX mi RX mi çalışacağı belirlenir.

Vericiye (TX) tek hatlı TTL datası girer, 2 hatlı olarak çıkar, ve 2 hat olarak uzak mesafeye gönderilir.

Alıcı (RX), uzak mesafeden gelen 2 hatlı datayı alır tek hatlı TTL seviyesine çevirip kullanıma hazır hale getirir.

Mesafe uzadıkça araya repeater ilave edilerek teorik olarak sonsuz mesafeye gönderim yapılabilir.

Gönderim tek yönlü ise yani data daima tek tarafa akıyorsa hiç bir özel uğraşıya gerek kalmadan (TX/RX anahtarlama yapmadan) sabit bağlı 2 adet entegre ile iletişim sağlanır.

sagolun bılgılerınızı paylasıyorsunuz allah razı olsun sızlerden hocalarım sımdı; dusundum tasındım, tasındım dusundum suna karar verdım oncelıkle verı tek yonlu gıdecek ve 18f452 den pc ye gondermek ıstıyorum pc de vırtual termınal programında gorsem bana yeter ben sımdı sebekeden akımla gerılımı rms olctum olctugum derlerı lcd de sureklı guncelleyerek lcd de gosterıyorum aynı sekılde lcd de gordugum degerlerı pc de vırtual termınal programında gosterıcem yardımlarınız sayesınde allah nasıp ederse program kısmını bır sekılde halledebılırım ben donanım kısmını cozemedım

mesafeyı 1000metre dusunuyorum fazlasıda olabılır

Alıntı yapılan: "mucit07"#use rs232 (baud=115200, xmit=pin_C6, rcv=pin_C7, parity=N, stop=1,enable=pin_c5)

tanımla bu şekilde gerisi  rs 232  rs485 zaten rs 232 nin endüstriyel hali

#use rs232(baud=9600, xmit=PIN_C6, rcv=PIN_C7)

bır arkadas bu sekılde tanımlamıs yanlız hız, baud = 9600
bu sekılde 1000m uzaga goturemeyız herhalde

berkay_yalan

asagıdakı devreyı kullanacagım olur mu?

OG

9600B hız yüksek bir hız değil. RS485 için tavsiye edilen max uzaklık değerleri var. Bu mesafeler kablo yapısına bağlı olarak artar/azalır. Bunun da önemi yok çünkü yukarıdaki tekrarlama devresi ile mesafe sınırsız arttırılabilir.

Alıntı Yapbır ana lcd var ve ben bunu oturdugum yerden takıp etmek ıstıyorum
Tabi amaç LCD pinlerinin lojik  değerleri değildir herhalde. LCD nin göstereceği datalara sahipseniz onları rahatca RS485 hattı ile gönderebilirsiniz.

CCS de bu nasıl yapılır bilmiyorum. Basic dillerinde SEROUT komutu kafidir.

Alıntı Yap
Alıntı yapılan: "berkay_yalan"asagıdakı devreyı kullanacagım olur mu?
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Bu devre PC bağlantısı için, LCD ile alakalı değil.

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "OG"9600B hız yüksek bir hız değil. RS485 için tavsiye edilen max uzaklık değerleri var. Bu mesafeler kablo yapısına bağlı olarak artar/azalır. Bunun da önemi yok çünkü yukarıdaki tekrarlama devresi ile mesafe sınırsız arttırılabilir.

Alıntı Yapbır ana lcd var ve ben bunu oturdugum yerden takıp etmek ıstıyorum
Tabi amaç LCD pinlerinin lojik  değerleri değildir herhalde. LCD nin göstereceği datalara sahipseniz onları rahatca RS485 hattı ile gönderebilirsiniz.

CCS de bu nasıl yapılır bilmiyorum. Basic dillerinde SEROUT komutu kafidir.

Alıntı Yap
Alıntı yapılan: "berkay_yalan"asagıdakı devreyı kullanacagım olur mu?
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Bu devre PC bağlantısı için, LCD ile alakalı değil.

hocam ben ccs konusunda yardım ıstemıyorum yukarıdakı olurmu dedıgım baglantı calısmıyor ben donanımda problem yasıyorum dedıgınız gıbı tek yonlu bılgı gonderecegım pıc den pc ye datalar elımde var 18f452 kullanıyorum

burada kısa devre var sanıyorum(t2out 1 olduğunda compımdekı karsılıgı 0 bunun ıcın kısa devre gıbı)

OG

MAX487 A ve B uçları bazı durumlarda High Z konumuna geçer. Bu durumda ilgili uçları polarmalandırmak için o iki direnç kullanılır.

berkay_yalan

OG hocam, yukarıdaki isis'de çizdiğim şemada problem oldugunu sanmıyorum pc'den pic'e gelecek sinyaller için RO pini, pic'den pc'ye gidecek sinyaller için RE', DE ve DI kullanılacak diye düsünüyorum.(RE' ve DE birleşiyor)

Bu durumda pic'den pc'ye doğru tek yönlü iletişim sağlanacağı için RO'nun 1 yada 0 olması giden dataya engel olmayacak yada pic'in RX pini RO'ya bağlı olmayabilir diye düşünüyorum.

Not : Transmitting(gönderici) ve Receiving(alıcı) tabloları incelendiğinde Z=B'ye karşılık geliyor. Y=A'ya karşılık geliyor.

OG hocam şu ana kadar eğer doğru anladıysam,

ve pic'den pc'ye doğru sürekli iletişim için;

RE' ve DE'nin konumu sürekli 1 olmalı.(böylece, t2out=1 compim=1 çakışma yok)

DI ise sürekli 0 olmalı. DI üzerinde data 0 sinyali olarak gönderilmeli.

max487 datasheet

internetten RS485 hakkında örnek(ccs c) bulamadım. Elinde örnek olan arkadaşlar olursa paylaşırlarsa mutlu olurum.

öğrenmek için gerçekten gayret ediyorum zor olduğunuda sanmıyorum ve herkesin birbiriyle bilgi alışverişi yapması ne kadar güzel eğer projeyi bitirirsem sizlerle paylaşmayı düşünüyorum

forumsad

BU PROBLEMDE GELİŞME OLDUYSA PAYLAŞIRMISINIZ...