müzik kutusu yardmı

Başlatan kavun, 09 Şubat 2009, 14:01:47

kavun

Aslında burası bu başlık için doğru yer mi tam bilemedim ama umarım yardımcı olabilirsiniz..Ben anadolu üniversitesi endüstriyel tasarım bölümünde okuyorum. Milano design week için bi proje üzerinde çalışıyorum şuanda ama işin elektronik kısmının çözümünde yardıma ihtiyacım var.
Bi müzik kutusu yapıyorum. 5*5lik bir küp köşesine yerleştirilmiş yaklaşık 27mm çapında bir küre olucak bu kutu. Müzik kutusunun kontrolüde bu küreyle sağlanıcak... Sorunumda burda başlıyor.. Benim istediğim şey bu küreyi çewirdiğim tur sayısıyla doğru orantılı olarak çalıcak şarkının süresinin değişmesi.. yani küre diğer bir anlamda müzik kutusunu kurmaya yarıyor...tıpkı eski analog müzik kutularındaki gibi...kutuda sadece tek şarkı olucak ve küre istediğim her yöne hareket edebilir olucak.. belirli bir eksende hareket , ayrıca bir açma kapama tuşu istemiyorum...
Böyle bi projede bana yardım edebilicek birileri warsa ,yaptırabiliceğim bi yer önerebilir , yada yapılabilirliği konusunda bilgi werebilirseniz sevinirim.. şimdiden teşekkürler... (=
--------------------------------------------------------------------------------
küpün boyuntları 5cm 5cm... bu linkler ürünün maketine ait fotoLar... gerçi küreler orda göründüğünden daha fazla gömülmüş olucak.. maketler yanıltmasın...

http://img301.imageshack.us/my.php?imag...016yd9.jpg
http://img14.imageshack.us/my.php?image=dsc00014mf9.jpg

Analyzer

Selam,

Ben olsaydım kurma düzeneğinin altına bir çok turlu potansiyometre (P1 diyelim) koyardım. Kurma düzeneğine bir spiral yay takarak kurma yönü tersine bir dönme kuvveti oluştururdum. Böylece mekanik müzik kutularında olan kurdukça yay tansiyonuna bağlı kuvveti artan etkiyi sağlardım. Kurma mekanizmasına kurt ağızlı dişli takar, arkasından kurt ağızı tutan dile sviç bağlayarak(S1), kurmanın tamamlandığı anı tespit ederdim. Aynı şekilde yayın tamamen boşaldığında aktif olan bir svici (S2)de konumlandırabilirseniz iş kolaylaşır. Elektronikçinizden bir adet UM66 alırsınız küçük bir hoperlöre bağlarsınız. S1 svici 1 ve S2 svici 0 iken müzik çalar. S2 svici 1 iken müzik kesilir. S1 svici 0 ve S2 svici 0 iken müzik kesilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

kavun

teknik bilgim hiç olmadığım içim şimdi soracağım sorular çok saçma gelebilir size=D ama şimdi bu bahsettiğimis kurma mekanizmasına taktığımız yay onun birden fazla tur atmasına engel olmıcak mı yada bu şekildeyken çok kesenli bi hareket yine elde edebilicek miyim? ayıca cvğ için teşekkürler (=

mustafa_cmbz

hocam yeni nesil oto teyiplerinde pot görevi gören yuvarlak swıtch ler var 3 ayaklı döndürdükçe 1 ve 0 olarak çıkış veriyor sanırım bu tarz bişey işini görecektir...micro işlemci ile bu palsleri sayarak gecikme sağlayabilirsin...ama bahsettiğim malzemeyi nereden bulursun bilemiyorum...seri amaçlı üretim olmayacaksa elimdeki bu potu sana yollayabilirim...iyi çalışmalar...kolay gelsin..

kavun

yok prototip yapmam lazım sadece bi tane üreticem yani... ımm bahsettiğin sşstem için ayrı bi yazılım flm gerekiyo mu... yada böyle bi sistemi ben kime kurdurabilirim acaba? çünkü dediğim gibi elektronik konusunda hiç bi teknik altyapım yok... tekrar teşekkür...

mustafa_cmbz

elektronik aksam konusunda yardımcı olabilirim...özelden görüşelim ticari amaçlı düşünüyorsan msn den ekle beni pm olarak msn'nimi atıyorum...kolay gelsin...