CPU fan karmaşası

Başlatan OptimusPrime, 10 Şubat 2009, 17:01:30

OptimusPrime

PC içerisinde bir CPU ve birde fan düşünün. oda sıcaklığı ise 25°C olsun. peki fan işlemciyi en fazla kaç derece soğutabilir? fizik olarak düşünelim nasıl oluyor bu iş?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

mucit07

sonucta amac işlemcinin  genelde standart olan 72 dereceyi  gecmemesidir . sonuc olarak oda sıcaklıgına yakın bir degerde tutmasıdır. ancak yeni nesil  sitemlerde su hatta  bazı kimyasallarla yapılmaktadır.

timpati

gerçi soruya soruyla karşılık vermek pek hoş değil ama ben bu kezlik affınıza sığınarak deneyeyim:
biliyorsunuz, bize yıllarca suyun 100 santigrad derecede kaynadığı (NŞA) öğretildi ve bunu da bizzat gözlemlemişizdir zaten. peki, o zaman bu kadar yağmur bulutunu hangi güneş denizlerden kaynatarak elde ediyor ki?

yani ortada fan olmasa dediğiniz doğru, fanın yaptığı ise, ortamdaki 25 derecede bulunan havayı alıp yine soğutucu yüzey üzerine "yavaşça" göndermek değil. burada "esme" kavramı sözkonusu. daha açık bir ifadeyle mikromoleküler yapıda enerji aktarımı bizim ölçtüğümüz genelleştirilmiş ortalama durumdan daha farklıdır. fizikçiler daha iyi bir açıklama yapacaktır sanırım.
why mr. anderson, why ?

OptimusPrime

100 derecede su kaynıyor su buharlaşıyor doğrudur ama her sıcaklıkta buharlaşma olabilir yeterki iç basınç dış basınca eşit olsun.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

mucit07

en güzeli birtane güzel bir kasaya benzeyen teneke yaptır icine motor yagı kat 15/40w  gibi icindede anakartı montele  en yüksek performansı elde edersin

mavi

Tenekenin ayçiçek yağı yada zeytinyağı olması fark eder mi?

Fikri yaratıcı buldum.
Telecommander Monster Of Network

terspolarma

Kullanılacak yağın iletken özellik göstermemesi gerekiyor.

OptimusPrime

yağ konusunda dalga geçiyorsunuz sanmıştım gerçekmiş :)

mucit07

hocam hic bir konuda  dalga gecmeyiz

tyildizak

deserteagle

bende bir zamanlar bunu düşünmüştüm hatta bizim aşagıdaki bilgisayar magazasının vitrinede bu akvaryum pc lerden koymuşlardı fakat benim anlamadığım yağ ısınınca yağı soğutmak için radyatör gerekir.bu sistemlerde ben hiç radyatör görmedim.bence bunlar pc yi soğumaya değil kızartmaya çalışıyorlar.
 :lol:

bugünün menüsü
yağda kızarmış türk usulu pc
yanına tatlı
baklava

Tagli

Yukarda bağlantısı verilen sitedeki yazıyı okudum, orada yağ sıcaklığının 40 dereceye kadar gelip sonra sabit kaldığını yazmışlar. Yani ısı kayıpları pasif soğutma için yeterli oluyormuş. Üstelik adamların denediği sistem yüksek performanslı ve çok ısınan türden.
Gökçe Tağlıoğlu

sebo

sanırım akvaryum içindeki sıvının soğması için ufak bir komprosör ile akvaryum içine hava veriyorlar. bu hava oradaki sıvının işlemciye zarar vermeyecek değerlerde tutması mümkün olması gerek.