ir led ve renk sensörü

Başlatan burak450, 10 Şubat 2009, 21:48:52

burak450

Arkadaşlar selam,

İnternette tüm gördüğüm renk sensörleri ki hepsi LDR ile çalışıyor,3 cm aralığa kadar  cismin rengini bulabiliyor.Benim isteğim bunun 7 cm civarına çıkarmak ve geçen gün Konya Sokak'taki elektronikçilerden öğrendiğim kadarıyla bunu ir led ile yapabilirmişim.Benim isteğim kızılötesi ışık gönderen led den çıkan ışığın elimdeki cisme çarpması ve bir alıcı vasıtasıyla rengin ne olduğunun tespit edilmesi bunu nasıl yapabilirim???Alıcı olarak sadece kızılötesi ışığı alan(dışarının ışığını almıcak=noise) bir devre elemanı varmı???Yani demek istediğim fototransistör gibi bi eleman ama sadece kızılötesi ışığı alcak...

Her türlü fikre açığım şu an çaresizim çünkü  :(

leblebitozu

sadece kızılötesi algılayan alıcılar var tabi elbette piyasada olan bir tanesine örnek TSOP12238, datasheet'ini incele

onun haricinde aşağıdaki gibi renk sensörleri de var ama yurt içinde bulabileceğini sanmıyorum

http://www.sparkfun.com/commerce/product_info.php?products_id=8618

burak450

Cevabın için teşekkürler leblebitozu,elimde tk19 war.O da bu işe yaramıyor mu acaba ?

Araştırmalarında gördüm ki bu kızılötesi alıcılar sadece anlık 5v yada 0 alıyorlarmış.Bu benim işime yaramaz benim istediğim 0 ve 5 v arası kaç voltluk kızılötesi ışığın cisimden yansıdığı dediğin parça bu işe mi yarıyor ?

ipek

burak450
Texas instrument TSL serisi TSL230,235.240 245 gibi Çok çiddi renk sensorları üretmiş .ldr olayı çok basit ldr'ler lineer değildir inrared olayına karşı değilim ama bir sürü özel filitreye ihtiyacın olacak.bunları nereden temin edeceksin. bence bir adet ciddi sensora ihtiyacın var
sensor .com parallax bunun gibi bir sürü satıcı var.. kolay gelsin....