FT232'yi seri fare olarak görüyor

Başlatan fatihvelid, 12 Şubat 2009, 18:32:56

fatihvelid

Enteresan ama bilgisayarım ft232 ile hazırladığımız kartı bazen seri porttan bağlanmış fare olarak görüyor. :D
Benzeri bir problemle karşılaşan var mı?
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

mucit07

seri/usb dönüsturuculrede bazen oluyor ben senin yerinde olsam usb modülü olan picleri tercih ederdim

wsxwsx

Bu cümlenizin anlamı nedir? arkadaş zaten usb kullanmış onu söylüyor. PCde usb yeri var yani. sen de  usb modülü olan pcleri  tercih et diyorsun.
galiba 1990 sonrası üretilen tüm pclerde USB varmış (19 sene oluyor)

Sizin dediğiniz USB modülü nedir?

muhittin_kaplan

pic demek istemiş sanırım. buradada nasıl kullanayım sorusu gelebilir akla tabiki :D

z

Vakti zamaninda bir mouse kullanmis ve bunun driverini yuklemissen, ilgili mouse da ft232 ile yapilmissa isletim sistemi ft232 yi algilayinca gidip o mouse driveri yukluyor olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

en iyisi ,
driverı komple unistall edin ve FT nin sitesinde driver temizleme için bir yardımcı tool program var onu da kullanın ,
sonra tekrar son driverı kurun .

wsxwsx

Alıntı yapılan: "z"Vakti zamaninda bir mouse kullanmis ve bunun driverini yuklemissen, ilgili mouse da ft232 ile yapilmissa isletim sistemi ft232 yi algilayinca gidip o mouse driveri yukluyor olabilir.
bence hiç bir mausu bu çiple yapmazlar. pahalı olur. geçen bir bilgisayarcıda gördüm maus komple 3 $ diyordu. hem ft232 kullanılsa ayrıca başka çipler de gerekir.

z

Amatorler icin uygulama devresi, ornek proje, vs vs... olabilir.

Ayrica, USB cip icinde tablolar var. Bu tablo iceriklerini degistirdiginde usb cihazini istedigin firmanin istedigin urunu gibi gosterebilirsin. Driver yazan adam (muhtemelen merakli tip)  FT232 verilerini kullanirsa FT232 cipini gorunce xxx cihazini buldum dedirtebilir.

http://picproje.org/index.php/topic,10952

vebsel

benimde başıma bu tip problemler çok geldi
fare de sonuçta seri porttan çalışan bir cıhaz eğer sen seri porttan onun
protokolünde veri paketini  gönderirsen senin cıhazını da fare
gibi algılayacaktır. baud hızını değiştir bence

muhittin_kaplan

boud dan değil
vendor ve product id ler çakışıyor. ft chipin ya VID ve PID sini değiştireceksiniz yada MOUSE un sürücüsünü kaldıracaksınız..

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "muhittin_kaplan"boud dan değil
vendor ve product id ler çakışıyor. ft chipin ya VID ve PID sini değiştireceksiniz yada MOUSE un sürücüsünü kaldıracaksınız..

Doğru
Ben de 18f4550 ile yaptığım devreyi pc ye bağlayınca USB araçları onu Cmedia  sdcart reader olarak görmüştü :D
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

fatihvelid

Arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Söz konusu olan zaman olunca hazır seri to usb dönüştürücüleri hızlı bir çözüm olabiliyor. Projeyi atmel ile yaptım aslında. Ayrıca, yanlış kategoride yazmışım. Ama işlemciyle yaşadığım bir problemden bahsetmediğim için herhalde sorun olmaz diye düşünüyorum :).

Daha geniş bir zamanda, böyle aptal çeviriciler kullanmayacağım, doğrudan PIC veya Atmega ile usb problemini halledeceğim. Tabi bunun için PC tarafında da driver yazmam gerek.

Şu anda çalışıyor. Bazen başka bilgisayara bağlandığında böyle saçmalayabiliyor. Tahminimce de Vendor ID ve Product ID bilgileri çakışıyordur. Belki de FTDI kullandığı Vendor ID için lisans almamıştır.Böyle durumlarda çakışması normal olur herhalde.

Seri fare driverini kaldırdığımda da bazen PC, ne yapıyor ne ediyor seri fare olarak buluyor. Cihazı bilgisayara bağlar bağlamaz, seri portu almakta acele etmezsem, sanki seri fare bağlıymış gibi PC o  portu kapıyor.
Şu anda benim bilgisayarımda problem yok, ama başka bilgisayarlarda bu problemleri yaşayacağımdan endişeliyim.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "fatihvelid"Arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Söz konusu olan zaman olunca hazır seri to usb dönüştürücüleri hızlı bir çözüm olabiliyor. Projeyi atmel ile yaptım aslında. Ayrıca, yanlış kategoride yazmışım. Ama işlemciyle yaşadığım bir problemden bahsetmediğim için herhalde sorun olmaz diye düşünüyorum :).

Daha geniş bir zamanda, böyle aptal çeviriciler kullanmayacağım, doğrudan PIC veya Atmega ile usb problemini halledeceğim. Tabi bunun için PC tarafında da driver yazmam gerek.

Şu anda çalışıyor. Bazen başka bilgisayara bağlandığında böyle saçmalayabiliyor. Tahminimce de Vendor ID ve Product ID bilgileri çakışıyordur. Belki de FTDI kullandığı Vendor ID için lisans almamıştır.Böyle durumlarda çakışması normal olur herhalde.

Seri fare driverini kaldırdığımda da bazen PC, ne yapıyor ne ediyor seri fare olarak buluyor. Cihazı bilgisayara bağlar bağlamaz, seri portu almakta acele etmezsem, sanki seri fare bağlıymış gibi PC o  portu kapıyor.
Şu anda benim bilgisayarımda problem yok, ama başka bilgisayarlarda bu problemleri yaşayacağımdan endişeliyim.

PC tarafı için driver yazmana gerek YOK HID aygıtı olarak çalıştırırsan windows kendi driver yazılımını yükler sen de VID ve PID numaraları ile HID aygıtına ulaşının .
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

z