ccs de seri haberleşme

Başlatan laylaylom, 14 Şubat 2009, 04:46:55

laylaylom

Merhaba,
CCS derleyicisinde serihaberleşme uygulaması yaparken rx pinine hiçbir giriş olmadığı halde kod kesmeye gidiyor.Bunun sebebi ne olabilir acaba?Ayrıca projede bir adet D portuna bağlı paralel lcd kullanıyoruz.Proteus simülasyonunda problem yok ama fiziksel devremizde problem ortaya çıkıyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar...
rx_pin = 26 = rc7
tx_pin = 25 = rc6

neotr

Bahsettiğiniz kesmenin RDA kesmesi olduğundan eminmisiniz.
Wotch Dog timer ınızı Disable olduğundan emin olmanızı tavsiye edebilirim.

lojikmemo1

Alıntı yapılan: "laylaylom"Merhaba,
CCS derleyicisinde serihaberleşme uygulaması yaparken rx pinine hiçbir giriş olmadığı halde kod kesmeye gidiyor.Bunun sebebi ne olabilir acaba?Ayrıca projede bir adet D portuna bağlı paralel lcd kullanıyoruz.Proteus simülasyonunda problem yok ama fiziksel devremizde problem ortaya çıkıyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi çalışmalar...
rx_pin = 26 = rc7
tx_pin = 25 = rc6

Gayet normal
çözüm için 10K veya 22K direnç ile rx ve tx pinini GND ye bağlayını.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

laylaylom

Biz devreye 3.3V genlikte haberleşen cep telefonu bağlıyoruz.Bunun içinde gerilim düşürme yapmamız lazım.Dirençlerle bunu sağladığımızda yine kendi kendine kesmeye gidiyor.Bu konuda bir fikriniz var mı acaba?

laylaylom

Alıntı yapılan: "neotr"Bahsettiğiniz kesmenin RDA kesmesi olduğundan eminmisiniz.
Wotch Dog timer ınızı Disable olduğundan emin olmanızı tavsiye edebilirim.

RDA kesme alt programında yazdığımız string lcd ye basılıyor.WDT yi pic i programlarken disable yapıyoruz.Programlayıcı yapıyordur sanırım olmadı zaten ccs derleyicisi de projeyi açtığımızda kendisi yapıyor olması lazım.

pax

bu sorunu ben de yaşıyorum . çözemedim henüz.  ama 4.7K lık direncile rx pinini +vcc ye bağlayınca sorun çözülüyor diyorlar ancak başaramadım. bir de rda kesmesinde telefondan bilgiyi fgets() ile okumak istiyorum ama program fgets() e gelince takılıyor ileremiyor. bu konu da fikriniz var mı. nasıl bilgi okuyabilirim.?