ac voltmetreyi dc voltmetreye çevirmek

Başlatan berkay_yalan, 15 Şubat 2009, 15:54:46

berkay_yalan

Ac voltmetreyi dc voltmetreye çevirmem için ne yapmam gerek elimde kodları var. Yazılım ve donanımda ne gibi değişiklik yapmak gerekli?

timpati

hangi yazılım, hangi donanım?
why mr. anderson, why ?

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "timpati"hangi yazılım, hangi donanım?

kusura bakmayın yazılım özel olduğu için koyamadım. Fakat şöyle yapabilirsiniz derseniz sevinirim.

necati

http://picproje.org/index.php/topic,19162&highlight=ac+voltmetre

Düzeltmek istediğin kod linkteki ise bunu bildir.

Sevgili Berkay bu forum da senin tahmin edemeyeceğin kadar çok
profesyonel kişiler var.
Bu kişiler daha yetenekli gençleri olan bir TÜRKİYE için buradalar.
Bir çok yurdumuzu aşan projeleri olan bu insanları yok sayarak
hareket etme.
Buradan yardım almak için nazik olun derim.
Ben bu yıl 40.cı (Elektronikte) yılımı doldurup jübile yapmak istiyorum.
Büyüklerim müsade ederse.
Yaptığım projeleri sayısını hatılamıyorum.
Tecrübeli olduğumu da söylemiyorum.

Bir ülkenin fertleri nekadar zengin olurlarsa olsunlar;
Eger her biri özel yeteneklere sahip değillerse o ülke uzun süre yaşayamaz.
Bilgi toplumu olmalıyız.
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

ipek

hocam saygılar acele etme beraber yaparız jübileyi. :lol:

ground

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "berkay_yalan"Ac voltmetreyi dc voltmetreye çevirmem için ne yapmam gerek elimde kodları var. Yazılım ve donanımda ne gibi değişiklik yapmak gerekli?
? :roll:

ahmet2004

? :lol:
icl7106 AC ölçme örneği:

Başka takıldığın yerler varsa Lütfen yaz.

berkay_yalan

Alıntı yapılan: "ahmet2004"? :lol:
icl7106 AC ölçme örneği:

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

dalgamı geciyorsun ne ilgisi var!!!!!!

Mesajı okumadan neden cevap atıyorsun????

kalabalık neden yaratıyosun...

allah allah :lol:

ground

Alıntı yapılan: "berkay_yalan"
Alıntı yapılan: "ahmet2004"? :lol:
icl7106 AC ölçme örneği:

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

dalgamı geciyorsun ne ilgisi var!!!!!!

Mesajı okumadan neden cevap atıyorsun????

kalabalık neden yaratıyosun...

allah allah :lol:

sanırım sizde anlama sorunu var.. soru sormuşsunuz cevap gelmiş. bilmiyorum diyorsanız verilen bilgiye saygı duyun. biliyorum diyorsanız insanların zamanını almayın. bilgi vermeye çalışanlara ukalaca cevap vermeyin bunu bir uyarı olarak dikkate alın..

sorunuz da ac ölçme den bahsetmişsiniz. mikrodenetleyicilerle ölçümü dc ölçüm olarak yaparsınız. ac ölçüm sadece ön devreden (ac - dc çevirici) ve kalibreden ibarettir.

size gönderilen icl şemasında da icl entegresi dc ölçüm yapar ama onun önündeki ön devre çevirici işlemi yapıyor. bu çevirici işlemlerini öyle yaparsınız ki bu entegreyi termometre işinde bile kullanabilirsiniz.

Not: uyarılara dikkat ediniz.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

berkay_yalan

ben ac ölçmeyeceğim dc ölçeceğim demek istediğim ac voltmetreyi dc volmetreye çevireceğim pic in adc si nasıl olmalı yada yazılımda ac ölçüm yapmakla dc ölçüm yapmak aynımıdır

ahmet2004

Yukarda verdiğin şemayı aynen DC ölçmede kullanabilirsin?

Yazılımıda buraya koymuş olsa idin yardım eden olurdu.

Yazılımı koy tartışalım.

Herhangi takıldığın bir yer olursa sor çekinme?

wsxwsx

ac voltmetreyti dcye çevirmektense direk DC voltmetre yap çok daha kolaydır.

ac voltmetre nasıl dc voltmetreye dönüştürülür sorusu yetersiz bir sorudur. gerçekten işinize yarar bir cevap alma şansınız % 0.0001 gibidir

ama illa yapacam derseniz kodu hiç değiştirmeden dışarıdan bazı dirençler veya opamplar ile gerilimi ayarlayarak voltmetreye girersiniz belki gösterir.

örnek ac 220 görünüyorsa siz dc gerilimi öyle bir ayarlayacaksınız ki bu şekilde görünsün.  eğer makina TrueRMS dediğimiz türden değilse 0.9 katını filan girmk gerekir. 220 ac yaklaşık  200Vdc dir

şimdi proteusta ac gerilim kaynağını söküp yerine 0..300V dc ayarlanabilir kaynak bağlıyoruz. ayarlayıp ekrana bakıyoruz. kaç volt DC verince ekranda ne görünüyor. ondan sonra diyoruz ki girişteki dc gerilimi XXX le çarpınca ekranda doğru çıkıyor demekki bunu xxx değerine bölmeliyiz makineye öyle vermeliyiz...

bölme kolay dirençle yaparsın. ancak çarpma gerekirse işte ozaman başka hesap kitap gerekir. ama oda dirençle olur. çünkü gerçekten pice 220 volt geliyor değildir. ölçeceğin gerilimi napıp edip düşürerek pice girmek gerekir.

bu dediklerim, ac gerilimi dcye çevirip picin içeride öyle ölçme yaptığını varsayarak anlatılmıştır. ama pic bakıp ulan bu alternanas hiç değişmiyor ne ayak?  alternans bitene kadar beklerim  öyle gösterim derse senin dc alternans da hiç bitmeyeceğinden hiç birşey ölçülmüş olmaz.

timpati

ac'yi dc'ye dönüştürmenin yolu doğrulma devreleridir. bunlar 1 tek diyottan oluşabileceği gibi 2 veya 4 diyot, duruma göre bir kondansatör ve direnç hatta bobin içerebilir.

ac sinyalin dc karşılığı, doğrultmadan sonra sinyalin şekline göre değer olarak farklılık gösterir. çok bilinen sinüs için bu değer "tam doğrultma" durumunda 1.41 (kök 2) kattır, diğer sinyal türleri için integral hesabı yapmak gerekir. birebir aynı değeri elde etmek içinse "mutlak değer" alıcı devre yapmak gerekir.

not: bu soruyu soran şahsa, ne zamandır siteye getirdiği saygısız ve bencilce ifadeleri yüzünden cevap yazmama kararı almıştım ama başka insanlar yararlanabilir diye yazdım. birilerinin işine yaraması dileğiyle...
why mr. anderson, why ?