PIC-RF-PCB Kullanımında Sorun

Başlatan protech06, 16 Şubat 2009, 16:16:53

protech06

Arkadaşlar RF konusu forumda çok tartısıldı tekrar bir başlık açmak istemedim fakat forum içerisinde araştırıp okuduklarıma bakınca biraz kafam karıştı.

- Pt serisi verici entegreler kullanılan kumandaları PT serisi alıcı entegre kullanarak ON-OFF gibi kullanabiliyoruz.
-  Pt serisi verici entegre kullanılan kumandaları yine PT serisi alıcı entegre kullanıp alınan datayı pic tarafından alıp işleme sokup kullanabiliyoruz bundada sorun yok.

Fakat yapmak istedigimiz verici kısımıda kendimiz yapmak yani piyasada hazır olan kumandaları satın alıyoruz ve % 80PT kullanıldığı için alıcı kısımdada ona göre tasarım oluyor. kendimiz yapma nedenimiz ise hem alıcı hemde verici kısımda pic kullanmak ve birbirinden farklı ID ve İsimlere sahip alıcı ve vericiler yapmak başka bir nedimizde piyasadaki hazır RF kumandalar bilirsiniz genelde arac kitlerine göre hazırlandıgı için Daha guzel bir dizayn ve tasarımla kutulamak istiyoruz kendi ürünümüzü.Garson çağrı sistemleri , garaj kapıları , oda aydınlatması gibi ve buna benzer kartlarda kullanıyoruz.

Araştırdığım konu verici ve alıcı kısımda devreleri pcb kısmı tarafımızdan hazırlacak ve hassasiyet önemli bir konu. 433.92mhz de calısan RF alıcı ve verici yapacagız. ağagıda netteki arastırmalarımda buldugum 2 adet RF verici katı var. bunları aynen bu semadaki gibi kullanabilirmiyiz? pic kısından datayı bunlara girecegiz. anladıgım kadarı ile rf katı kısmının beslemesine gorede verici mesefesi guclenmesi olusacak ven anten kısmınıda yine iyi bir hesapla pcb uzerine cizmem gerekecek

Bu konuda çalışmaları olan arkadasların yardımlarını bekliyorum bu semaları kullanabilirmiyim yada daha az malzeme ile sorunsuz calısılabilecek sema varsa yardımcı olursanız sevinirim.
1. Şema

2. Şema

neotr

433Mhz de çalışcaksan  NORDIC nRF905  kullanabılırsın datasheet ınde kendı devre şekli var..

protech06

Hocam Bana hem alıcı kısım hemde verici kısımdaki RF katları lazım pic ve yazılım kısmı olarak bir sorun yok. bu enteger güzel fakat fiyat olarak seri üretimde biraz pahalıya mal olacak.

Piyasada udea moduller gibi hazır olarak kullanabilecegimiz RF alıcı ve verici katları satan firma bulursak modulleri pcb uzerine monte olacak sekilde pcb tasarlayıp onlarıda kullanabiliriz fakat perakende satışlarda modullerin fiyatları yüksek. bildiginiz uygun fiyatlı satış yapan firma varsa oda olabilir arkadaşlar sadece alıcı ve verici katlarını satın alırız.

ferdem

Alıntı yapılan: "protech06"
-  Pt serisi verici entegre kullanılan kumandaları yine PT serisi alıcı entegre kullanıp alınan datayı pic tarafından alıp işleme sokup kullanabiliyoruz bundada sorun yok.
Bu arada bir soru sormak istiyorum:
Ben denemelerimde sadece ON-OFF yapabilmiştim. Data göndermek istediğimde 300 baud daki datayı bile gönderememiştim. Saniyede sadece birkaç bit gönderebiliyordum. Siz bahsettiğiniz şekilde PT çifti üzerinden data gönderebildiniz mi? PT lerin osilasyon frekansının önemiyle ilgili olabilir mi? İyi çalışmalar.

protech06

Bu arada bir soru sormak istiyorum: 
Ben denemelerimde sadece ON-OFF yapabilmiştim. Data göndermek istediğimde 300 baud daki datayı bile gönderememiştim. Saniyede sadece birkaç bit gönderebiliyordum. Siz bahsettiğiniz şekilde PT çifti üzerinden data gönderebildiniz mi? PT lerin osilasyon frekansının önemiyle ilgili olabilir mi? İyi çalışmalar.

Hocam Datasheetteki gibi yaptım ordaki degerler ve ayarlara göre ve bir sorun olusmadı yani verici kısımdan gelen datayı alıcı kısımda picten once bir pt72 kullanıp uyarlıyorum.fakat simdi PT kullanmadan sadece pic ve rf modullerle yapmak istiyorum pt entegreleri genelde hazır kumandaların içinde var.kendi yaptıklarımızda pic ve verici modul kullanılacak

askuzucu

merhabalar;
o verici devrelerinde en kritik bölüm baskı devre üzerindeki bobinlerdir.aslında o kısım antendir ve loop anten olarak geçer.ayarı biraz kritiktir ve uygun pcb yi hazırlayana kadar sizi biraz uğraştırabilir.
kolay gelsin...

protech06

Araştırdığım konu verici ve alıcı kısımda devreleri pcb kısmı tarafımızdan hazırlacak ve hassasiyet önemli bir konu. 433.92mhz de calısan RF alıcı ve verici yapacagız. ağagıda netteki arastırmalarımda buldugum 2 adet RF verici katı var. bunları aynen bu semadaki gibi kullanabilirmiyiz? pic kısından datayı bunlara girecegiz. anladıgım kadarı ile rf katı kısmının beslemesine gorede verici mesefesi guclenmesi olusacak ven anten kısmınıda yine iyi bir hesapla pcb uzerine cizmem gerekecek 

Bu konuda çalışmaları olan arkadasların yardımlarını bekliyorum bu semaları kullanabilirmiyim yada daha az malzeme ile sorunsuz calısılabilecek sema varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar sorum yukarda ve hala bir yol bulamadım bu verici semalarını kullanabilirmiyim ?

lojikmemo1

ZigBee  derim başka bişi demem. Atmel ve texas instrument in incelediğim bazı ic leri var gayet güzel fiyatları da 2.2 USD@ 1K gayet uygun ayrıca verici 10db çıkış gücüne sahip 2.4GHZ çok güvenli donanımsal AES128 bit şifreleme algoritması var ayrıca FULL DUPLEX daha ne istersiniz bilemem :D
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

arslan74

Merhaba,

incelediğim uC+zigbee modüller içinde en iyisi freescale'in ürünü idi. ARM7+Zigbee modülü tek bir chipe yerleştirmişler. üstelik fiyatı diğer markalara göre gayet ucuz.

Selamlar

protech06

Arkadaşlar bu konuda forumdaki diger RF konuları gibi soru ile cevaplar karıştı ve hala bir cevap alamadım. sordugum tek sen yukarda verdiğim şemaları kendi vericimde kullanabilirmiyim kullanamazmıyım alıcıyı zaten hazır kullanacağım . Yukardaki Verici şemaları pic cıkısı direk bağlanacak sekilde kullanılabilirmi ? Birinde Bobin kullanılmış digerinde ise kullanılmamış hangisi daha uygun olur ve ne farkeder.

ferdem

Merhaba protech06. İki rf modülün birbiriyle uyumlu çalışıp çalışmaması kullandıkları modülasyona bağlıdır. Modülasyonlar aynı ise birbirleriyle anlaşabilirler demektir.

Şu anda ilk devreye bakarak hangi modülasyonu kullandığını tam olarak kestiremiyorum ancak ikinci devrenin modülasyonu ASK olmalı. Verdiğiniz ilk devre teknobakis'ta verilmişti ve ASK modüllerle kullanabilirsiniz denmişti. Demek ki bu devre de ASK kullanıyor. Eğer elinizde udea veya keymark ASK alıcı varsa bu vericilerle uyumlu çalışırlar demektir. Nitekim keymark ın ASK vericileri udea nın ASK alıcılarıyla veya tam tersi şekilde çalışıyor.

İki devre şeması vermişsiniz, hangi verici devreyi kullanmalısınız? Onu söylemek zor, mümkünse ikisini de deneyin mesafe-doğruluk testi yapın, maliyet ve diğer unsurları da düşünerek kararınızı verirsiniz. Sonuçları bildirirseniz bizi de memnun edersiniz. İyi çalışmalar dileriz.

lojikmemo1

İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

bymrz

Arkadaşlar nRF905 tranceiver entegresini daha önce kullanan var mı hiç? İletişim mesafesi hakkında malumatı ve ya fikri olan var mı? Verici 10db, Alıcı -100db... Bu değerlerden ne çıkarabiliriz. Bir de çıkış gücü de mW olarak bir kaç kademe ayarlanabiliyor...