Temassız Hız ölçme ( Optik Takometrelerdeki gibi )

Başlatan aydertunca, 20 Şubat 2009, 14:42:50

aydertunca

slm arkadaşlar...Ben 12V'luk bir dc motorun hızını miline temas etmeden ölçmek istiyorum...Dc motor yaptığım kontol devresiyle ( Pİc16f877 kullanarak ) istediğim zaaman yön ve hız kontrolü yapabilmekteyim..Dc motorun hızınıda LCD veya 7 segment displayde sürekli olarak güncel bir şekilde göstermek istiyorum...Bunu nasıl yapabilirm en sağlıklı şekilde ....Tşkler

eistain_54

ya baksana 877a ile nasıl bir devre yaptın motor yön ve hız kontrolü yapabilen bi yardımcı olurmusun benim de bu konuda birz yardıma ihtiyacım var da nasıl bi devre ile çalıştırabildin
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

vebsel

hall sensör kullanarak devir ölçümü yapabilirsin
yada devir düşükse optik alıcı verici ile de yapabilirsin .

eistain_54

kardeş şimdi benim yapmaya çalıştığım şey elimde bi 877a var 2 adet dc motor var ve buların her biri farklı zamanlarda farklı yönlere farklı hızlarda dönmek zorunda acaba bi motorun hızını nasıl ölçebilrim bana devre konusunda biraz yardımcı olabilirmisin ayrıca hall sensörü konusunda bilgim yok optik sensör keza aynı şekilde lütfen yardımlarınızı esirgemeyin akadaşlar

aydertunca

einstain kardeş nasıl biryerde takıldın ...Şuana kadar yaptıklarının buraya bi yaz ...Biz sana öyle yardımcı olalım kardeş...Hangi dilde yazıyorsun kodları...,

eistain_54

hocam şimdi benim üzerinde çalıştığım bi proje gereğince bi araba var bu arabının bilindiği gibi iki adet motoru var bunların bi tanesi sağa ve sola dönüşler içn diğeri ise ileri ve geri hareketi için şimdi sağa sola dönüşleri sensörlerden gelen bilgilere göre ayarlayacağım dönüş hızı(sağa sola) yüksek olursa kararklı bir viraj kabiliyeti elde edemeyiz  yüzden düşük voltaj ile yavaş dönmesi sağlanarak daha kararlı bir viraj kabiliyeti sağlanır bunuda pwm sinyali ile yapmak istiyorum ikinci motor(ileri geri) hareketi için.bu motorun hzını her zaman bilmeliyim.ultrasonic sensöründen gelen bilgi doğrultusunda hızı ayarlaycağım.bana buna göre hız ölçer lazım bu konuda daha detaylı bilgiyi bir notpad dosyası halinde bilgilerinize sunmak istiyorum ancak dosya nasıl ekleyebilirim onu bilmiyorum.bunu öğrenip sizinle paylasacağım eğer bunlar yetersiz gelirse şimdiden teşekkür ederim