bunu yorumlayacak varmı?

Başlatan fractal, 23 Şubat 2009, 21:43:53

fractal

ben bu entegreyi buldum.ama daha takmadım.benim bağlantı şeklim şöyleydi.enable + ya 5 vdc veriyorum.- step -dir -enable hepsi bir yapıp   5 vdc nin gnd sine bağlıyorum.sonra pwm çıkışını +step kısmına veriyorum.böyle çalışıyor ama.gerçekte ne olduğunu bilmiyorum tabi...

clcok ile pwm arasındaki fark nedir?kusura bakma ikiside puls değilmi.?.ve bunu işlemci haricinde başka bişeyle üretirsem o nedir?nasıl kontrol ederim.?ama ben işlemciyle kontrol etmem lazım.verdiğin bilgiler çok işime yaradı sağolasın.
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

erkan hoca sağolasınAllah razı olsun.o entegreyi taktım osiloskoptan baktım cillop gibi pwm çıkıyor.ben pwm  girşimi a bağaldım y1 +step x1 - step bağladım.enable +5vdc ve gnd vağladım.böyle çalışıyor.kayma varmı yokmu bakmadım ama daha iyi gibi.

bu clock pwm olayınıda bi anlatırsan iyi olur..

piraziz bize cok yakın.ben yaylalar diyarı dereliden.bektaş yaylası size yakın sayılır.kreter gölü de var karagöl.praziz ve bulancakta daha doğudan gelen cok var gürcüler yoğunlukta bildiğim kadarıyla osmanlı rus savaşlarından gelenler......sonuç olarak hepimiz aynı tavanın baluğuyuz....

erkan614

pwm kısaca anlatılırsa
frekansın cabit tutulup mesela 20khz sinyalin duty cycle ını değiştirmektir yani normal bir palsde peryodun 25uSn si boyunca sinyal high konumunda 25uSn boyunca low konumdadır bunun duty cycle ı %50 dir.
eğer 40uSn high 10 uSn low olan bir sinyal yollarsan duty cycle %80 olur
yani frekan sabit tutulup high konumunun suresi değiştirilerek yukun çalışma verimi belirlenir mesela bir ısıtıcın var bun a220 v uyguluyorsun 100derecede %100 enerji vememen gerek sadece ısısyısabit tutucak kadar enerji vemen gerek işte ozaman pwm ile ısıtıcıyı %25 verimle çalıştırıyosun bunun için duty cycle (görev çemberi) in %25 olur

clock ise duty cycle sabit %50 ama frekensı değişen sinyal tipidir mesela 555 entegresi ile yapılan
veya pbp deki pulsout komutu gibi
forumda pwm diye bi arama yapsan daha açıklayıcı yazılar bulursun

kayma mutlaka olur çünkü pwm yollarken kaç pas verildiği sayılmaz önemli olan high süresidir,
manuelde 45. sayvada sinyal örneği var onu incele o boost olayı kalkışlarda önemli ve güzel bi özellik
bu arada motor ve surucuyu kaça aldın? ve motor kaç N/m?

fractal

bu anlatılarınaza göre olayı daha iyi snladım benim ozaman pwm i clock çıkış olarak kullanıyomumuşum ozaman cünkü.benim duty cycle sabit yapıyordum.cünkü benim high sürem 5 us nin altında olması gerekiyordu.ben duty cycle 1 yapıyodum.oluşan puls sayılarınıda o frekansın peryodunu bularak ne kadar süre boyunca devam ettiği zaman bölünce puls sayısı çıkıyordu.hesapladığım değer proteusta counter tarakarak syadırdığım puls sayılarının aynıları çıkıyor...peki asıl soru işlemci clock en iyi şekilde nasıl elde ederim.bir çok kişi for döngüsü diyecek ama bu seferde işlemci sadece bu döngüye hapsolacak başka bişey yapamayacak.555 kullansak bunu neyle nasıl kontrol edeceğiz....ccs c puls çıkışı veren bişey yokmu pbp deki gbi...

benim sistem yanılmıyorsam 800 euro civarında idi.30nt cük güçlü bir motor ve size gönderdiğim sürücü ile..

erkan614

madem pwm duty %50 sabit kullanıyorsun ilgili frekans değerini değiştirerek istediğin frekansta clock palsi ürtrbilirsin

fractal

ben high sürem bu sürücünün 5 us den fazla olmamalıymış aldığım kişi öyle dedi.bende pwm duty cycle hep 1 yapıyorum.ondan ötürü...

fractal

ne makineymiş.pres çift bastı.usta 16 yıllık usta kalıbı tornada bilemeye gitti.adamcuğaz kalıbı tam sıkmamış 1000 devirle dönen tornadan kalıp adam ın kafaya fırladı.her yer korku filmi gibi oldu.ustayı kaybettik...

erkan614

çap kaç?
usta meftamı? öyleyse Allah rahmet eylesin değilse geçmiş olsun

bu arada bizdede öyle bi usta var 16 yarıçap ortadan kesik parçayı 3000dervirde işlemeye kalkıp iki ay kolu sargıda gezdi Allah'tan ölmedi
hani ben 300 devirden yukarı çalışmazdım o malzemede

fractal

usta öldü yaa.gözü filan cıkmıştı zaten.elmacık kemiği kafasının  yan tarfı gitti.en az 20 kiloluk sert malzeme 1000 devirle fırladı.torna filan hep kan oldu.adamcuğazın gözlüğünü gördüm yerde .ne cam kalmış ne cerceve..neyseAllah rahmet eylesin....

şimdi hoca şöyle yaptım.bir tane timer kurdum 1ms lik.bu timer hep acık.tüm zaman işlemleri bunla yapıyporum.senin line-drive entegreyide taktım.sonra t0 tiye bir timer tanımladım.t0=40 olunca yani 40ms de bir 5 adımda motoru 46 devirden---180 devire getirmeye çalıştım.yani 200 ms cıkamadım 180 devire.motor vınladı .küt diye kaldı.pr2 değerini 254 den  38 azaltarak 64 kadar getirdim.acaba nerde yanlışlık var.

#int_timer3
void timer3_kesme()
{
set_timer3(64286); // kesme 1 ms
tmr0++;
tmr1++;
tmr2++;
tmr3++;
tmr4++;

}

void basla_step()
{

setup_ccp2(CCP_PWM);
           set_pwm2_duty(2);

setup_timer_2(T2_DIV_BY_16,254,1);
         tmr0=0;
    while(PR2>=64) //pr2 64 olduğunda döngüden cıkar
{
if(tmr0>=40){PR2=PR2-38; setup_timer_2(T2_DIV_BY_16,PR2,1);tmr0=0;}
}

}

fractal

birde kafa şu takıldı 40ms bir devir artırıyorumya.
1.40ms 8 devir
2.40ms 11 devir
3.49ms 17 devir
4.40ms  30 devir
5.40ms 60 devir...artıyor

madem motor en fazla 3000 devir yapıyorsa 1snde 50 devir yapar
oda 1000ms  50 devir yani 100ms 5 devir.

peki yukardakilerle çelişmezmi bu.motor bundan dolayımı dönüp kalıyor vınlıyor.

ama ben nazıl 200ms de 180 devire cıkacağım halen anlamadım...