motorun manyetik alanı ile ilgili bir sorum olacak

Başlatan azimli, 25 Şubat 2009, 15:45:53

azimli

24 volt doğru akım bir motor boşta ve yükte çalışırken hemen yanındaki elektronik kart ve bu kartın kabloları manyetik alanından aşırı etkileniyor motorun gövdesini toprakladım motor boşta çaılışırken elektronik kart ve bu kartın kablolarında en ufak etkilenme yok ama motor yine yükte çalıştığında topraksız haline göre çok daha az etkilenme oluyor ama motor yükte çalışırken etkilenmeyi sıfıra indiremedim bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilecek varmı.

burak_82

Eğer motora yükü kaplin ile bağlamadıysan kollektör ya da fırça denilen, motor bobinlerine elektriği ileten kısım ark yapıp aşırı gürültü yayabilir. Bunu kıvılcım çıkarıp çıkarmaması ile de anlayabilirsin.

bir de motor yüklendikçe çektiği akım artar. Dolayısıyla magnetik alan ve de gürültü artar. Bu da seni emi olarak etkiler.

Motorun uçları arasına 10nF MKP ya da MKT türü bir kapasiteyi paralel atabilirsin, elektronik kartlarını metal bir kutuya koyup kutuyu topraklayabilirsin.

azimli

etkilenme aslında motorun yükte olmasıyla alakalı değilmiş yükte olduğu yöne dönünce yaptığını görüp öyle düşünmüş ve yazmıştım motor uçlarını ters çevirdim artık yükte değil boşta yapıyor demekki sorun motorun bir yöne dönmesinden kaynaklanıyor motor uçlarına 10nF. 1000 volt kondansatör ve  ters diyot bağladım sonuç değişmedi daha önce böyle bir sorunla karşılaşan olmadımı hiç manyetik alan sorunu var gibi duruyor elektronik kart dan değilde kablolardan geliyor sorun

azimli

kapasitemetre ölçü aletine bir kondansatör bağladım ölçü aleti açıkken motor bir yönde dönerken kondansatörün gerçek değeri ölçü aletinin ekranında çok az bir yükselme ile görülüyor ama motor diğer yöne dönerken olçü aleti kondansatörün değerini çok yüksek gösteriyor kondansatörü burda etkileyen nedir bu denemede kondansatör uçlarını kablo ile uzatıp ölçü aletine bağladım bu kablolarıda motorun bağlı olduğu mekanik aksam üzerinden geçirdim bu sorunu nasıl çözeriz burda motora bir yönde ne oluyorki böyle olaylar oluyor

burak_82

Motorun kollektöründen (kömür de diyolar) sadece bir taraftaki aşınmış olabilir. Kömürleri değiştirilebilen bir motor ise kömürleri değiştirebilirsin. Magnetik olarak etkilediğini düşünüyosan motor uçlarını ters çevirdiğinde magnetik alanın yönü değişiyor, devrenin ya da motorun da yönünü değiştirerek bu konuda emin olabilirsin.

azimli

önerilerinize teşekkürler motor yeni kömür aşınması yoktur
sorunu çözdük sorun kablolar blendajlı idi blendaj topraklaması yalnızca kart tarafında yapılı idi şimdi iki tarafada yaptık sorun kalmadı demekki bir taraftan topraklama yapmak yetmiyormuş sanki bunun aksini formda okumuştum özellikle bir taraftan topraklama yapılmalı deniyordu anten falan olmasın diye bu görüş bizim sistemde yanlış gözüküyor hemde kablo yalnızca 1 metre kadar iken

mesmert

topraklama iki tarafta yapıp sorun düzelmesi tuhaf geldi bana

erhanzeynel

Alıntı yapılan: "azimli"önerilerinize teşekkürler motor yeni kömür aşınması yoktur
sorunu çözdük sorun kablolar blendajlı idi blendaj topraklaması yalnızca kart tarafında yapılı idi şimdi iki tarafada yaptık sorun kalmadı demekki bir taraftan topraklama yapmak yetmiyormuş sanki bunun aksini formda okumuştum özellikle bir taraftan topraklama yapılmalı deniyordu anten falan olmasın diye bu görüş bizim sistemde yanlış gözüküyor hemde kablo yalnızca 1 metre kadar iken

Anten olmasın denilmiş ama sadece tek taraftan topraklanınca o bildiğiniz monopol anten olmaktadır.

Bazı bilgisayarlarda MP3 çalarınızın, fotoğraf makinenizin falan USB kablosunu, bir ucu bilgisayarın USB portuna bağlı, diğer ucunu boşta bıraktığınızda bilgisayarın aşırı yavaşlamasının sebebi de bu anten etkisidir.