ADC0804

Başlatan sonerss, 07 Aralık 2003, 01:44:09

sonerss

Merhaba

PIC16F84 ve ADC0804 kullanarak basit bir voltmetre yapmaya çalışıyorum. Fakat ADC de

veriyi DATA portlarına sadece bir kez yansıtabiliyorum. Sanırım ADC0804 datasheet de yazılan komutları yanlış kullanıyorum. ADC de gelen analog bilgiyi Tekrar tekrar dijital bilgiye çevirirmek

için WR , RD , INTE sıralamasını nasıl yapmam gerekiyor?? Şimdiden teşekkürler..

Ersin

niye adc804 kullaniyorsun ki adc831 kullan
hatta daha iyisi pic16f877 kullan direk adc li
ama entegre cok buyuk

diyorsan sanirim 16c71 de adc li idi

fsan

Alıntı YapPIC16F84 ve ADC0804 kullanarak basit bir voltmetre yapmaya

çalışıyorum

Alıntı Yap1. To trigger a new

conversion, we must make pin 3 (Write) low and then return it to the high state. The conversion process starts when Write goes high (rising edge triggered).
2. When the conversion process is

complete, pin 5 (Interrupt) will go low.
3. When we see pin 5 (Interrupt) go low, we must make pin 2 (Read) low to load the new value into the outputs D0 - D7.
4. Next we read the

values into the PIC (PortB of 16f84)
5. Finally, we return pin 2 (Read) to the high state. The next conversion can be started

immediately.
Alıntı YapVoltages at pin 2 and pin 3 (on the ADC) must be +5V before the

conversion.

1. To start a new conversion, we must make WR (pin 3 on the ADC) 0 V and then return it to +5 V state. The conversion starts when pin 3 goes high (rising edge

triggered)
2. Wait until INTR (pin 5 on the ADC) goes to 0 V. (When the conversion process is done, this pin goes to 0.)
3. When pin 5 goes low, we must make RD (pin 2 on the ADC) go

to 0 V to load the new value to the digital outputs (pin 11 to 18 on the ADC)
4. Read the values on the digital outputs into the parallel port
5. Lastly, return RD (pin 2 on the ADC) to the

+5 V state

The next conversion can be done with repeating the steps 1 to 5.

sonerss

Teşekkürler fsan. ADC yi nihayetinde doğru düzgün çalıştırabildim. :) Sorun Vref girişine Vcc/2 gerilimini vermeyi

unutmuşum :) . Büyük aptallık :) . Hep unuttuğuym birşey oluyor, kusura bakmayın..

byka

sayın sonerss size bir moral olsun efendim ünlü blim adamları yaptıkları her hata için kendileirini suçlayıp bıraksalardı bugün

buralarda olunamzdı.
Aksine yapılan  hata sayısı  dogruyu yakalamaya az kaldıgının işaretidir.
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

Libertador

Alıntı yapılan: "sonerss"Teşekkürler fsan. ADC yi nihayetinde doğru düzgün çalıştırabildim. :) Sorun Vref girişine Vcc/2 gerilimini vermeyi unutmuşum :) . Büyük aptallık :) . Hep unuttuğuym birşey oluyor, kusura bakmayın..
Selam gordugum butun uyglamalarda Vref/2 acik uc olarak birakilmis. Bu uca Vcc/2 uygulanmasi gerektiginden emin misiniz?
Bir de ADC0804 'u mikrodenetleyici kullanmadan, lojik devreyle calistiran var mi? WR,RD,INTR girisleriyle ugrasmak hayli yorucu oluyor. Picimizi bu is icin yormak yerine bir flip-flop devresiyle yapmak daha mantikli gibi geliyor. Hatta bu uclara gerek duymadan kendi clock sinyaline gore cikis veren bir ADC de kullananilabilir sanirim. Tabii boyle ADCler vardir herhalde :?:

fsan

Alıntı yapılan: "swordman"niye adc804 kullaniyorsun ki adc831 kullan
hatta daha iyisi pic16f877 kullan direk adc li
ama entegre cok buyuk diyorsan sanirim 16c71 de adc li idi
dogrudur adc0804 ü pice okutmak icin bir süru pin kullaniliyor bencede iyi bir cözüm değil. En kolayi icinde adc olan bir pic kullanmak, ama illede  harici bir adc kullanmak isterseniz max187 veya max186 var bulabilirseniz birde bunlari deneyin.
max187 tek kanal giris, max186 ise 8 kanal(multiplex) girisliydi galiba ?

z

Genelde ADC'lerde referans voltaj  ADC icinde halledilmistir. Bu referans voltajin guvenirliligi katolaglarda kayitlidir. Siz

bu ref'i uygulamanizda yeterince  kararli ve dogru bulmuyorsaniz, harici ref. voltaj Vreff pininden vererek kullanabilirsiniz.

Vrefe disaridan voltaj verip vermemek size kalmis.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com