Fotodiyot/Lazerdiyot ile sıvı seviye ölçümü?

Başlatan conqueror3, 07 Mart 2009, 13:29:33

conqueror3

Arkadaşlar bir kap içerisindeki sıvı seviyesini ölçmek istiyorum.

Bunun için hocam lazer diyot, foto diyot kullanmamı önerdi. Benimde aklıma biraz yattı. Kap cam, mika gibi şeffaf malzemeden olacağı için, karşılıklı kenarlarına alıcı ve verici koyup ışığı algılattırmaya çalışabiliriz. Mesela üst üste 5 adet bu sistemden koysam, su yükseldikçe alıcı ile verici arasına girecek ve ışığı kıracak. Karşıya ulaşmasını engelleyecek. Bu şekilde bir sıvı seviye ölçümü yapmak istersem nasıl bir sensör kullanabilirim? Fotodiyot ve lazer diyot hakkında hiç bir bilgim yok yardımcı olabilirseniz çok sevinicem.

timur

laser ışığını foto transistörle rahatlıkla okutabilirsin.
öncelikle ölçeceğin sıvı reklimi şeffafmı?
fakat sıvın şeffav ise karlışıklı okutmada sorun yaşayabilirsin bunun  yerine. laser ışığını yukarıdan açılı koyarsan kab dolu iken laser ışığı dipte vurduğu a noktasına max de. sonra laser sabit aynı yerde kap boşken laser ışığının vurduğu yere min. b noktası de iki nokta arasına da sığdığı kadar foto transistör koyarak seviyeyi okutabilirsin.
mantık olarak su doldukça ışığın kırılma noktası değişiyor ve dibe vuran ışığın yeride değişiyor.

conqueror3

Şöyle bir yol buldum arkadaşlar,

Sıvının içine üzerine uzunca bip pipet yerleştirilmiş pinpon topu koyucam. Sıvı yükseldikçe topu kaldırıcak ve böylece pipet de yükselmiş olacak. Pipet in en üst noktasına bir kartvizit benzeri kart yapıştırıcam. Sonra bu kart üstüste dizilmiş H21A1 IR alıcı vericinin bacakları arasından geçerek on/off yapacak. Bu on/off sinyallerini de pic e okutturarak, seviyeyi ölçmüş olacağım.

Böyle bir yol kullanmam halinde sıkıntı olacağını sanmıyorum açıkçası :)

Cenk_Unur

Alıntı yapılan: "conqueror3"Şöyle bir yol buldum arkadaşlar,

Sıvının içine üzerine uzunca bip pipet yerleştirilmiş pinpon topu koyucam. Sıvı yükseldikçe topu kaldırıcak ve böylece pipet de yükselmiş olacak. Pipet in en üst noktasına bir kartvizit benzeri kart yapıştırıcam. Sonra bu kart üstüste dizilmiş H21A1 IR alıcı vericinin bacakları arasından geçerek on/off yapacak. Bu on/off sinyallerini de pic e okutturarak, seviyeyi ölçmüş olacağım.

Böyle bir yol kullanmam halinde sıkıntı olacağını sanmıyorum açıkçası :)

Arkadaşım bu sisteme uyarlıyacabileceğin diger bir ölçme sistemide lazer diyot ile üstden  topa ısık tutmak ve topdan yanıyan ısığın siddetini foto diyot ile ölçme olabilir.
Sıvı yükseldikçe yansıyan ısığın şiddetide artıcaktır.

conqueror3

peki lazer ışığı üretmek için nerden bulabilrim ?

bildiğimiz lazer anahtarlıklar oluyodu ya , ondaki lazer ışık olur mu mesela?

Cenk_Unur

kostebek

r_tekes

Merhaba arkadaşlar, Basit olarak seviye ölçmek mümkünken çok kompleks yollara başvurmaya gerek yok. Şamandıralı sistem olarak geçen seviye şalterleri var bunların çıkışları hem analog olabilmekte hem de kontak çıkışı alabilmektesiniz.
www.ensim.com.tr sitesini incelerseniz ordan size uygun ürüne ualaşabilirsiniz.

Saygılarımla

timur

Alıntı yapılan: "r_tekes"Merhaba arkadaşlar, Basit olarak seviye ölçmek mümkünken çok kompleks yollara başvurmaya gerek yok. Şamandıralı sistem olarak geçen seviye şalterleri var bunların çıkışları hem analog olabilmekte hem de kontak çıkışı alabilmektesiniz.
www.ensim.com.tr sitesini incelerseniz ordan size uygun ürüne ualaşabilirsiniz.

Saygılarımla

Sanırım burda sorun hazır sistem almak değil öğrencinin birşeyler üretebilmesidir.