otomatik kapi sistemi yapimi [soru]

Başlatan rck8942, 07 Mart 2009, 15:09:32

cetinkaya

slm cümleten ben bizim evdeki sürgülü kapiyi otomatik olarak yapmak istiyorum bunun icin sizce hangi yolu secmeliyim acaba logo ylan mi yapiyim yoksa pic ile mi yapmaya calisiyim?. Bide ayriyeten uzaktan kumandali olmasini istiyorum bunu logoylan ve piclen nasil birlestirecegimi bilmiyorum. Motor olarak hangi motoru secmeliyim dc mi yoksa asekron mu ? kapinin agirli yaklasik 300 kg civarinda bide tabiki 3 tane sensör baglanmasi lazim hangilerini tavsiye edersiniz ? simdiden cevaplariniz icin tesekkürlerimi sunarim saygilar

mustafa_cmbz

motor için bişey söyleyemeyeceğim fakat kontrol mekanizması için picli bir sistem kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır...

uzantan kuman düşünüyorsanız kontrol devresinde pic kullanmayı tercih ediniz böylece sorununuz daha kolay bir şekilde çözülecektir...iyi çalışmalar

re3ii

logo ile yapmani tercih ederim
motor olarakta asenkron motor kullan
kumanda istiyorsan rf nin role  kontağını logonun inputuna gir.

mustafa_cmbz

logo nedir açıklarmısınız_?

Elektron74

LOGO! Nedir?  
LOGO! Siemens'in evrensel lojik modülüdür.
LOGO!,
• Kontrol Fonksiyonları
• Arkadan aydınlatmalı ekran ünitesi
• Güç kaynağı
• Program modülleri ve PC kablosu için bir arayüz
• Pratikte oldukça fazla ihtiyaç duyulan kullanıma hazır
temel fonksiyonlar, örneğin çekmede/düşmede gecikmeli
zaman rölesi ve akım darbe rölesi
• Saat/zaman anahtarı
• Yardımcı röle
• Cihaz tipine göre giriş ve çıkışlar içerir.
LOGO! ne yapabilir?
LOGO!'yu ev donanımında (örn. merdiven aydınlatması,
harici aydınlatma, elektrikli panjur kumandası veya vitrin
aydınlatması) ve makina mühendisliğine giren alanlarda
kullanabilirsiniz (Örn. kapı kontrol sistemleri, klima
sistemleri veya pompa sistemleri).
Ayrıca LOGO!'yu kontrol sistemlerinin sinyallerinin
değerlendirilmesi amacıyla seralarda ve ASi versiyonuyla
makine ve proseslerin saha merkezli kumandasında
kullanabilirsiniz.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

cetinkaya

kisacasi plc nin ufagi akilli röle denilebilir mustafa cambaz

cetinkaya

sayin re3ii verdiginiz bilgiler icin tesekkür ederim yine yapada sorunlarim olursa buraya yazarim peki rf nedir hic bilmiyorum fiyatlari ne civardadir ?

re3ii

elinde bir kumanda olacak ve bir kaç motor role (senin yaratıcılığına kalmış)  kontrol

kablosuz iletişim

http://www.rtmelektronik.com/eng/rf_remote_control.htm

iyi çalışmalar....

teknikelektronikci

hocam bu kadar basit is icin logo kullanmana gerek yok bence yazik günah cok güzel bir picli devre tasarlayin pcb filan cok saglam olsun cift yüzlü v.s motor sürücü cok saglam olsun igbt v.s motor deseniz en kralini alin motor haric hepsinin toplami logonun yarisi eder. motor ollarak da dc veya asenkron motor is görür ama redüktörlü olmasi gerek dc motor kullanir sieniz daha rahat edersiniz asenkron motorda saglam olur size kalmis eger. rf ise pic ile cok kolay ayrica ek modüle gerek yok
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sebo

piyasada hazır olarak satılan alıcı verici devreleri var rf olarak. bunların çeşitli olanları var. bunlardan şifreleme yapılabilenlerinden birtane almanızı öneririm harici kumandalarıda 15tl civarında olması lazım tabi kendinizde yapabilirsiniz. alıcı ünitesinde logo veya plc kullanmanızada hiç gerek yok. redüktörlü 0,75KW lık bir asekron motor sizin tüm işinizi görür diye düşünüyorum. motoru sürmek içinde kontaktör kullanmanız yeterli olacaktır. fakat kapı ilk kalkış anında yavaş kalksın kapanmasına 10cm falan kala yavaş hareket etsin derseniz ona uygun işlemleri ve motoru seçmeniz gerekecektir. tabiki sensörleri unutmamak gerek en önemlisi arada herhangi birşey varken kapının kesinlikle kapanmaması.

cetinkaya

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"hocam bu kadar basit is icin logo kullanmana gerek yok bence yazik günah cok güzel bir picli devre tasarlayin pcb filan cok saglam olsun cift yüzlü v.s motor sürücü cok saglam olsun igbt v.s motor deseniz en kralini alin motor haric hepsinin toplami logonun yarisi eder. motor ollarak da dc veya asenkron motor is görür ama redüktörlü olmasi gerek dc motor kullanir sieniz daha rahat edersiniz asenkron motorda saglam olur size kalmis eger. rf ise pic ile cok kolay ayrica ek modüle gerek yok

hocam sorun surdaki pic konusunda daha yeniyim neyin nasil yapilacagini fazla bilmiyorum ondan bi arastirmam lazim

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "rck8942"
Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"hocam bu kadar basit is icin logo kullanmana gerek yok bence yazik günah cok güzel bir picli devre tasarlayin pcb filan cok saglam olsun cift yüzlü v.s motor sürücü cok saglam olsun igbt v.s motor deseniz en kralini alin motor haric hepsinin toplami logonun yarisi eder. motor ollarak da dc veya asenkron motor is görür ama redüktörlü olmasi gerek dc motor kullanir sieniz daha rahat edersiniz asenkron motorda saglam olur size kalmis eger. rf ise pic ile cok kolay ayrica ek modüle gerek yok

hocam sorun surdaki pic konusunda daha yeniyim neyin nasil yapilacagini fazla bilmiyorum ondan bi arastirmam lazim

hocam internette bir sürü bununla ilgili acik kod var biraz arastirirsaniz bulabilirisniz ki pic basic veya c dili ile kendinizde 1-2 haftaya kadar yapabilirsiniz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

cetinkaya

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"

hocam internette bir sürü bununla ilgili acik kod var biraz arastirirsaniz bulabilirisniz ki pic basic veya c dili ile kendinizde 1-2 haftaya kadar yapabilirsiniz

ya hocam pic ile yapmaya karar verdim ama neyin nasil yapicam nerden baslicam neyi ögrenmem lazim hic bilmiyorum bi yardimci olurmusunuz nerden baslicagimi bile bilmiyorum internette arastirdim amayabanci dil oldugu icin fazla birsey anlamadim almanca biliyorum genelllike inglizce hersey

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"

ya hocam pic ile yapmaya karar verdim ama neyin nasil yapicam nerden baslicam neyi ögrenmem lazim hic bilmiyorum bi yardimci olurmusunuz nerden baslicagimi bile bilmiyorum internette arastirdim amayabanci dil oldugu icin fazla birsey anlamadim almanca biliyorum genelllike inglizce hersey

hangi dili biliorsnuz ? c basic v.s

cetinkaya

benim bilgim ete hocanin derslerinden ögrendiklerim yani pic basic ama yani profesyonel değilim dedigim gibi daha yeni pic konusunda