12V ve 5V güç kaynağı???

Başlatan king81, 09 Mart 2009, 16:22:40

king81

arkadaşlar mikrodenetleyicili bir sistem için aynı anda 12V ve 5V dc kaynağa ihtiyacım var. aslında elimde birtane var ama lcd nin anot ve katot uçlarını kaynağa bağlayınca 7805 aşırı ısınıyor, çıkarınca herhangi birsorun yok ama çıkarmak istemiyorum. çözüm olarak ne önerirsiniz? kullandığım devre alttaki resimde.

Logan

Trafo çıkışı ile 7812'yi, onunla da 7805'i beslersen ısınmayı azaltabilirsin. Ayrıca 7805 entegresinden soğutucu ile 1A akım çekebilirsin tabi orjinal ise.
İmza.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tyildizak

Alıntı yapılan: "king81"lcd nin anot ve katot uçlarını kaynağa bağlayınca 7805 aşırı ısınıyor

Lcd ledini 5 V ile beslemek zorunda değilsin, uygun bir dirençle direkt doğrultmaç çıkışından alabilirsin.

king81

Alıntı yapılan: "tyildizak"
Alıntı yapılan: "king81"lcd nin anot ve katot uçlarını kaynağa bağlayınca 7805 aşırı ısınıyor

Lcd ledini 5 V ile beslemek zorunda değilsin, uygun bir dirençle direkt doğrultmaç çıkışından alabilirsin.

bunun için 5.6V zener kullandım ama oda aşırı ısınıyor direnç denemedim.

timpati

Alıntı yapılan: "tyildizak"

o zaman da 7805 değil, direnç ısınacak. küçük bir iyileştirme şöyle yapılabilir: aydınlatma için yine direnç kullanılır ama besleme trafo çıkışından ayrı bir yarım dalga doğrultmayla (tek bir diyot ve küçük bir kondansatörle, ama trafonun diğer ucu ana şaseden bağımsız, sadece LCD ledi için yeni bir (-)uç  olmalı) yapılabilir.
why mr. anderson, why ?

king81

arkadaşlarr cevaplar için teşekkürler. ben sorunumu hallettim. 7805 in çıkışına seri birtane potansiyometre bağladım, lcd ekranın karanlıkta görünebilecek kadar aydınlığını ayarladım . 7805 artık ısınmıyor fazla.tekrar teşekkür ederim. iyi çalışmalar