H21A1 ve EE-SX1041 Optocouplerları İle Devir Sayısı ÖlÃ

Başlatan aydertunca, 10 Mart 2009, 01:52:01

aydertunca

Slm arkadaşlar..Ben PIC16f877-20P pic ve H21A1 veya EE-SX1041 U Tipi Optocouplerlarından biriyle 12voltluk bir dc motorun devir sayısını ölçüp lcd de göstereceğim.. Şöyle bir sorunla karşılaştım....Bağlantıları yaptıktan sonra , optocuplerden pals alacağım ucu bir lede bağlarsam led normal çalışıyor ve optocouplerin önene bir engel koyarsam led sönüyor...Buraya kadar normal..Fakat aynı pals ucunu picin pals saymak için kullandığım 15 nolu bacağı ( RC0/T10S0/T1CKI ) UCUNA bağladığım zaman optocopler pals vermiyor...Yani normalde pals verince benim RC0 ucuma 5V gelmeli ve ben saymalıyım..sonra ölçeü aletini alıp RC0 ucuna optocouplerden gelen sinyali ölçtüğümde 0 Volt gösteriyor...yani pice bağlanıca gerilim düşüyor ve avometre 0 voltu gösteriyor devamlı...Bunu anlayamadım...Bu optocoupler ile çalışmış olan arkadaş varsa yardımlarını bekliyorum. Sitede gördüğüm kadarıyla ( sanırım nicki kostebekti ) bir arkadaş bu devir ölçme işini benim kullandığım H21A1 optocoupleri ile yapmış ...bu palsleri okumak için optocoupleri nasıl bağlamış pice nasıl bağlamış..Özellikle bunu istiyorum...:Yazılım kısmını hallettim ve gerçekten pals gelince sayıyor...bunu başka bir şekilde test ettim. ) İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler...
kullandığım optocouplerin linklerini veriyorum..

http://images.components.omron.eu/OCB/Products/Sensors/Photomicrosensors/Transmissive/4.1-5mm%20slot%20width/EE-SX1041/images/EE-SX1041%20(C8)400x400.jpg

http://media.digikey.com/photos/Fairchild%20Semi%20Photos/H21A1,H21A2,H21A3,H21B1.jpg

Maxim

fractal

istersen cpp yakalama girişi varya onu kullan.istediği kenarı saydıra bilirsin.motorun max.devrini biliyorsan yazılımsal filtrelemede yapabilirsin.odevre karşılık gelen daha küçük deverilerde saydırmazssın.böylece parazitlerdende kurtuşursun.ama ccp yi bir dene bence.şimdi senin kullandığın bu şey fotoelektrik sensör gibi.arada engel yokken ışık düşüyor karşıya ve akım geciyor.gitiş gerilimin gnd oluyor.eğer terslenmemişse.araya engel girdiğindede  transistör tarafını beslediğin gerilim pic e düşer.böyle olunca yükselen kenarları saydırabilirsin.birde tersleyici kullanırsan 74c14 schmit triger.pic 5 vdc olur.sen düşen kenarları syadırırsın birde.10nf takarsın yada 1nf o bacağa.olması lazım..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

tyildizak

fractal

Restantum cogniscutur Quantum deligutur