pic basic pro ile dot matris...

Başlatan gurcan_67, 10 Mart 2009, 18:23:30

gurcan_67

pic basic proda dot matris için harfleri nasıl tanımlıyoruz???? ve de bu dot matrislerin bacak yapılarının dogrulugunun saglaması nasıl yapılıyordu??? resimler falan var ama ben anlamadım ya. avometre ile neresinden tutup nereye gidiyorduk???

aykut54

geçen bu soruyu bende sormuştum  birkaç arkadaşım bu konuda şöyle yardımcı oldu

matris balcaklarını şöyle buldum:
+1.5V güç kaynağına seri bağlı 1k direnç bağladım ilk önce + ucu sabit tuttum - uçları dot displayde tek tek değdirdim ilk önce en soldaki en baştaki ledi buldum diğerlerinide yine bu şekilde buldum uçları değiştirdim sonra kendime matris diplayin bağlantısını çıkardım

forumda matris display hesaplama programları var örnekleride var

iyi çalışmalar
allaha emanet

gurcan_67

kusura bakmada ben anlamadım... direnci mi uca bagladın.eger öleyse hangi ucu gezdirdin hangi ucu sabit tuttun???

aykut54

estağfirullah
şimdi kardeşim güçkaynağımı  +1.5V aldım ve + ucuna 1k direnci seri bağladım
dotdisplayin herhangi biryerinden başla ister üst pinlerinden ister alt pinleri farketmez
örneğin güçkaynağının + ucunu displayin herhangi bir ucuna değdir + ucu sabit tut ,  güç kaynağının - ucunuda dotmatrisin diğer pinlerinde değdir bu şekilde yaparak 1.satır ve 1.satırdaki sütünları bulmaya çalış 1.satırı bulduğunda diğer satırlarıda bulursun

ben bu şekilde yaptım 5dk aldı bütün uçları bulmam

iyi akşamlar

agora_meyhanesi42

Yaz     var byte[38]
'H harfi
yaz[0]=$00
yaz[1]=$FF
yaz[2]=$18
yaz[3]=$18
yaz[4]=$18
yaz[5]=$FF

Bu bir kayan yazı örneği matrisin üst uçlarına gönderilen bilgidir. örnek olur belki diye yazdım
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...